Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu schronów bojowych w Krzyżowej

Schrony bojowe w Krzyżowej

Turyści zafascynowani militariami bardzo często wybierają się w okolice pełne poniemieckich bunkrów i pozostałości po działaniach wojennych. Zobaczenie na własne oczy tych konstrukcji o niemałych rozmiarach wyzwala w nich nie tylko ciekawość. Dzięki odwiedzeniu schronów bojowych można dowiedzieć się więcej na temat historii naszego kraju. Z roku na rok przybywa zainteresowanych zwiedzaniem takich bunkrów, jak schrony bojowe w Krzyżowej. Znajdują się one w Beskidzie Żywieckim, w województwie śląskim. Odkryte stosunkowo niedawno schrony stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych tego miejsca.

Historia i opis schronów bojowych w Krzyżowej

Budowę schronów bojowych latem 1939 roku rozpoczął 10. Batalion Junacki Hufców Pracy. Znajdujące się w Krzyżowej schrony są typowym przykładem polskiej myśli fortyfikacyjnej. Stanowią doskonały przykład rozwiązań technicznych i taktycznych, więc są sporą ciekawostką nie tylko dla historyków czy miłośników historii. Była to jedna z najbardziej nowoczesnych budowli tego rodzaju w Europie w tamtym czasie. Do dzisiaj zachowały się w stanie praktycznie nienaruszonym, więc mają olbrzymią wartość historyczną. Schrony w Krzyżowej zachowały się w tak dobrym stanie, gdyż nie brały udziału w walkach, w przeciwieństwie do innych budowli tego typu.

Zwiedzanie schronów bojowych

W Krzyżowej znajduje się kilka schronów bojowych: Szyling, Kustroń i Boruta. Wybierając się w to miejsce warto zaparkować w okolicy tutejszej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej. Stąd można spacerkiem dostać się do każdego z 3 schronów. Zwiedzanie wszystkich trzech obiektów trwa około godziny. W ostatnim czasie prowadzone są inwestycje, które mają sprawić, że znajdujące się w gminie Jeleśnia schrony staną się jedną z największych atrakcji tych okolic.

Bunkry w Krzyżowej są dostępne dla zwiedzających przez cały rok. Na wycieczkę można zabrać także dzieci. Warto jednak pamiętać, aby do takiej wycieczki odpowiednio się przygotować. Konieczna jest właściwa odzież - do schronów prowadzą górskie ścieżki.

Polecane obiekty w pobliżu schronów bojowych w Krzyżowej