Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Portu Morskiego w Świnoujściu

Port Morski w Świnoujściu

Port morski Świnoujście jest portem komplementarnym dla Portu Morskiego w Szczecinie. Razem tworzą największy zespół portowy na Bałtyku. Jego główną część stanowi terminal służący do przyjmowania suchych ładunku masowych. Port może poszczyć się także nowoczesnym terminalem portowym. Jest największym portem w Polsce.

Historia

Historia Portu Morskiego w Szczecinie sięga średniowiecza. Przez wieki był on samodzielnym portem. Dopiero w XIX stuleciu zaistniała potrzeba zbudowania Portu Morskiego w Świnoujściu. Tenże port powstał przy pomocy finansowej Prusaków. Dzięki jego położeniu istniała możliwość przyjmowania w nim statków o większym zanurzeniu. Na przełomie XIX i XX w. pojawiła się konieczność dobudowania nowego nadbrzeża portu. W czasie I wojny światowej został określony tytułem pierwszego portu niemieckiego.

Lata międzywojenne przyniosły mu czas stagnacji. Dopiero w okresie trwania II wojny światowej port zaczął prężnie działać jako narzędzie Niemców. Pod koniec działań wojennych został zniszczony przez okupantów. Najbardziej ucierpiały dźwigi portowe i magazyny. Nadbrzeża zostały jedynie lekko uszkodzone. Po wojnie port w Świnoujściu rzez lata był w posiadaniu Rosjan. Został on zwrócony miastu dopiero w 1992 r.

Największy bałtycki zespół portowy

Port Morski w Świnoujściu to obiekt niezwykłe nowoczesny i atrakcyjny pod względem możliwości transportowych. Poszczycić może się takimi punktami jak: 32 nadbrzeża, w tym przeładunkowe, terminal pasażerski czy spora marina jachtowa. Ponadto na jego terenie działa nowoczesny Terminal Promowy Świnoujście, Morska Stocznia Remontowa oraz spółka Port Handlowy Świnoujście. W Porcie Świnoujście znajdują się także istotne dla transportu morskiego instytucje – urząd odprawy celnej oraz sanepid. Port Morski Świnoujście jest najważniejszym punktem w połączeniu pasażerskim między Polską i Szwecją. Każdego dnia odpływa z niego 6 promów do Ystad oraz 5 do Trelleborga.

Informacje dla turystów

Port Morski Świnoujście nie jest udostępniany turystom. W celu zwiedzania, na jego teren wejść można jedynie po spełnieniu wymaganych warunków oraz uzyskaniu zgody. Wszelkie pozostałe informacje dotyczące portu oraz możliwości zwiedzania znaleźć można na http://www.port.szczecin.pl/pl

Polecane obiekty w pobliżu Portu Morskiego w Świnoujściu