Świnoujście

Świnoujście

Świnoujście to jedno z piękniejszych miast znajdujących się na polskim wybrzeżu, do którego każdego roku na wakacyjny urlop przyjeżdża wielu turystów nie tylko z Polski, ale również z wielu zagranicznych krajów. Świnoujście potocznie zwane jest krainą 44 wysp, jednak przez ludność zamieszkane są tylko trzy, a mianowicie Wolin, Uznam i Karsibór. Ciekawe położenie, liczne atrakcje turystyczne i zabytki, a także przepiękna plaża to najlepsze dowody na to, iż wakacje spędzone w tym miejscu z pewnością będą należeć do udanych. Przed przyjazdem w te strony warto jednak dowiedzieć się kilku informacji o tym przepięknym mieście.

Położenie

Świnoujście położone jest w województwie zachodniopomorskim i od południa graniczy z Zalewem Szczecińskim, natomiast od zachodu z Niemcami. Miasto to od wschodniej strony graniczy z równie popularnymi Międzyzdrojami, jednak jego powierzchnia jest dużo większa, czyniąc Świnoujście jednym z największych miast w województwie zachodniopomorskim. Świnoujście dzięki swojemu położeniu jest nie tylko jedną z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych, ale również bardzo ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej. Jak zostało wspomniane, Świnoujście leży w krainie 44 wysp, jednak tylko trzy są zamieszkałe. Na wyspie Wolin znajdują się największe zakłady przemysłowe, wyspa Uznam to centrum administracyjno-usługowe natomiast na wyspie Karsibór panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych oraz rozwoju agroturystyki.

Najważniejsze fakty historyczne

Pierwsze wzmianki dotyczące dzisiejszych terenów Świnoujścia sięgają nawet 5 tysięcy lat wstecz, jednak najstarsze znalezione dokumenty pochodzą z XII wieku, a więc od tego czasu można tak naprawdę opisywać historię tego miasta. Za czasów panowania Mieszka I Świnoujście (a raczej tereny obecnego miasta) należało do ówczesnego państwa Wolinian, jednak w późniejszych latach tamtejszymi terenami władali pomorscy książęta. Na przełomie XII i XIII wieku całe Pomorze Zachodnie wraz ze Świnoujściem stało się lennem Danii, natomiast w XV wieku na wyspie Uznam pojawiły się szwedzkie wojska. W 1765 roku Świnoujście uzyskało od Fryderyka Wielkiego prawa miejskie, natomiast w XIX wieku doszło do znacznej rozbudowy miasta, ponieważ wzniesiono w tym czasie latarnię, rozbudowana port, a także została uruchomiona żegluga pasażerska. Miasto stało się wówczas bardzo popularnym kurortem, jednak pod koniec XIX wieku wraz z odkryciem źródeł borowiny oraz solanki stało się także bardzo ważnym uzdrowiskiem, do którego każdego roku docierało wielu kuracjuszy. Z pewnością duże znaczenie w historii miasta miało uzyskanie przez nie połączenia kolejowego z Berlinem, które jednak podczas II wojny światowej uległo zniszczeniu. II wojna światowa odbiła się dosyć niekorzystnie na samym mieście, ponieważ doszło wówczas do zniszczenia portu, a także śmierci wielu mieszkańców tego miasta. Po zakończeniu wojny rozpoczęła się odbudowa miasta, a także portu, jednak najważniejszym wydarzeniem było powstanie wielkiego kombinatu rybnego zarządzanego przez Przedsiębiorstwo Usług Rybackich Odra. Dosyć szybki rozwój miasta zaowocował tym, iż obecnie Świnoujście to jeden z popularniejszych kurortów nadmorskich na całym wybrzeżu.

Zabytki, atrakcje turystyczne

W Świnoujściu znajduje się wiele interesujących zabytków, które na dobre wpisały się w historię tego miasta. Najbardziej rozpoznawanymi obiektami jest zespół fortów twierdzy Świnoujście, które zostały wzniesione pod koniec XIX wieku. Pierwszy to Fort Gerharda, w którym obecnie swoją siedzibą ma Muzeum Obrony Wybrzeża, natomiast drugi fort został niestety wysadzony, stając się jedynie zapiskiem w bogatej historii miasta. Kolejny to Fort Anioła wzniesiony na wzór dzisiejszego Zamku Świętego Anioła w Rzymie i ostatni z fortów to Fort Zachodni, który służył do obrony portu przed wrogimi okrętami. Kolejnym ważnym zabytkiem Świnoujścia jest pochodzący z 1805 roku dawny ratusz, w którym obecnie swoją siedzibę ma Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Z pewnością wartym zobaczenia miejscem jest również Park Zdrojowy znajdujący się po wschodniej stronie wyspy Uznam, na którego terenie można podziwiać przepiękną miejscową przyrodę. Jeśli chodzi natomiast o atrakcje turystyczne tego miasta, to z pewnością największą jest tutejsza plaża rozciągająca się na przestrzeni ok. 10 km, na której można nie tylko opalać się, ale również uprawiać liczne sporty wodne. Kolejnym interesującym miejscem jest Promenada, wzdłuż której znajduje się wiele punktów gastronomicznych, kawiarni, a także oceanarium.

Najważniejsze informacje turystyczne

Baza noclegowa w Świnoujściu jest bardzo dobrze rozbudowana nie tylko pod względem rodzajów obiektów, ale również z uwagi na poziom standardu oraz ceny. Liczne hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, schroniska, apartamenty, a także gospodarstwa agroturystyczne mają bardzo dużą ofertę, dzięki czemu każdy turysta powinien tutaj znaleźć coś dla siebie w zależności od swoich upodobań. Jeśli chodzi natomiast o zaplecze gastronomiczne, to najwięcej punktów znajduje się wzdłuż promenady, jednak w okolicach plaży również można znaleźć kilka ciekawych punktów a w szczególności smażalnie ryb serwujące każdego dnia najświeższe okazy wyławiane wprost z Bałtyku. W Świnoujściu można jednak skosztować nie tylko polskiej kuchni, ale również międzynarodowej a wszystkiego można skosztować w takich lokalach jak np. Restauracja Promenada, Kurna Chata czy też Toscana. Wybierając się do Świnoujścia, warto z pewnością zwrócić uwagę na tutejszy port, z którego latem organizowane są liczne rejsy statkami nie tylko w pobliżu polskiego wybrzeża, ale również w okolice niemieckich miejscowości letniskowych. Każdego lata organizowane są w Świnoujściu liczne imprezy cykliczne, na które warto się wybrać, ponieważ można w ten sposób nie tylko poznać lokalną kulturę, ale również spędzić ciekawie czas. Amatorzy aktywnego wypoczynku również nie powinni się nudzić, ponieważ w Świnoujściu można uprawiać liczne sporty wodne, jednak ciekawe mogą się okazać również spacery czy jazda na rowerze licznymi szlakami turystycznymi.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Świnoujściu.

Mapa

Aktualności

-
Promenada miejska
Świnoujście, Promenada

Po raz 38 odbędzie się Międzynarodowy Maraton Świnoujście-Wolgast. Bieg planowany jest na 2 września br. Będzie miał miejsce na miejskiej promenadzie koło krytej pływalni. Zawody rozpoczną się o 10:30 i trwać będą do 16:00. Współorganizatorem jest Ośrodek Sportu Rekreacji Wyspiarz.

Wstęp: opłata wpisowa 65 - 323 zł

www.facebook.com/events/418514785197170

-
Promenada
Świnoujście, ul. Uzdrowiskowa 1

W Świnoujściu odbędzie się Pływający Festiwal Piosenki Morskiej Wiatrak 2017. Wydarzenie będzie miało miejsce 19 sierpnia br. Na promenadzie między godz. 14:00 a 19:00 usłyszymy piosenki, nie tylko żeglarskie. Wystąpi wtedy zespół o intrygującej nazwie – The Nierobbers. Panowie są z Elbląga prezentują nie tylko pieśni kubryku, ale także poezję śpiewaną.

Wstęp wolny

www.facebook.com/events/1421035337982413

Amfiteatr
Świnoujście, ul. F. Chopina 30

W amfiteatrze w Świnoujściu wystąpi Kabaret Skeczów Męczących. Zaprezentuje on swój letni program - „Na fali”. Skecze będzie można zobaczyć już 24 lipca o godz. 20:00. Przypomnijmy, że ta grupa kabaretowa powstała w Kielcach w 2003 roku. W jej skład wchodzą Karol Golonka, Jarosław Sadza, Marcin Szczurkiewicz i Michał Tercz.

Wstęp: 40-50 zł

kabaretksm.pl/terminy.php

prognoza pogody

dzisiaj
24 ℃
min. 18 ℃
maks. 24 ℃
opady 25.02 mm
intensywny deszcz
jutro
18 ℃
min. 16 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
pochmurno
pojutrze
17 ℃
min. 15 ℃
maks. 18 ℃
opady 2.53 mm
lekki deszcz
2017-08-21
16 ℃
min. 15 ℃
maks. 18 ℃
opady 4.88 mm
umiarkowany deszcz
noclegi w Świnoujściu

noclegi w Świnoujściu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!