Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Chrystusa Króla w Świnoujściu

Kościół Chrystusa Króla w Świnoujściu

Jednym z najbardziej znanych miasteczek położonych nad Morzem Bałtyckim jest Świnoujście. Co roku, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, przybywają do niego rzesze spragnionych słońca i morskiej wody turystów. Obiektem, który bezapelacyjnie stanowi chlubę miasteczka jest Kościół Chrystusa Króla znajdujący się w samym centrum miasta na Placu Kościelnym. Miłośnicy architektury zapewne zakochają się w tym gotyckim kościółku, a szczególnie w jego wnętrzu, w którym znajduje się charakterystyczny, podwieszany drewniany model korwety.

Historia i architektura

Kościół pochodzi z końca XVIII wieku. Jednym z jego najważniejszych elementów jest wieża kościelna zbudowana w 1881 roku, którą obecnie udoskonalono o zegar i stosowne oświetlenie. Perełką świątyni są zabytkowe organy z 1803 roku, które bez wątpienia przyciągają wielbicieli muzyki sakralnej. Instrument w 1987 roku był w stanie bardzo opłakanym, prospekt organowy był bardzo zniszczony, a pięknie zdobione rozety i palnety niemal się nie zachowały. Parafia nie miała jednak zupełnie funduszy na nowe organy, dlatego podjęto decyzję, by mimo wszystko dokonać renowacji starych organów. Procesu tego podjął się wielki znawca i miłośnik tych instrumentów Jerzy Kendziur-Ordon. Dzięki jego pracowitości i wyjątkowym zdolnościom można do dzisiaj podziwiać XIX-wieczne organy w świnoujskim kościele. W miesiącach od maja do września w każdy sobotni wieczór można uczestniczyć tutaj w Świnoujskich Wieczorach Organowych. Jest to wielkie święto muzyki organowej, na które do Świnoujścia przybywają znakomici muzycy z Polski i zagranicy.

Historia kupieckiej korwety

Model korwety znajdujący się w kościele Chrystusa Króla jest podarunkiem pewnego kupca z Hamburga. Podczas wojen napoleońskich z powodu łamania kontynentalnej blokady kupiec został zatrzymany przez francuskie służby. Musiał przez wiele miesiecy bezczynnie czekać u francuskich wybrzeży. Nie miał rodziny i szukał ukochanej. Wraz z bratem, chcąc uniknąć nudy, wykonali makietę okrętu wojennego. Kupiec przyrzekł, że podaruje ten statek kościołowi, w którym poślubi ukochaną kobietę. Po kilku miesiącach blokada się skończyła, a kupiec wrócił do rejsów handlowych i pracy. Pewnego dnia zacumował do Świnoujścia i poznał tam Hannę Wagner - córkę jednego z tutejszych handlarzy kawą i herbatą. Zakochał sie w niej z wzajemnością, a w lipcu 1814 roku wzięli ślub w kościele Chrystusa Króla. Kupiec nie zapomniał o swoim przyrzeczeniu i powiesił w kościele model statku.

Zwiedzanie

Kościół może zwiedzać każdy turysta, poza godzinami w czasie których odbywają się msze święte i uroczystości. Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie internetowej parafii: http://parafia.swinoujscie.pl/.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Chrystusa Króla w Świnoujściu