Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Forty w Świnoujściu

Noclegi w okolicy Fortów w Świnoujściu

Forty w Świnoujściu

Ostatnie trzy stulecia w historii Polski były bardzo burzliwe. Przez szereg lat toczyły się walki o sukcesie których decydowała dobra armia i odpowiednie zaplecze. Najważniejszym ogniwem militarnej siły była sieć fortyfikacji i umocnień. Forty w Świnoujściu są jedyną w naszym kraju morską twierdzą. Mimo upływu lat obiekty są bardzo dobrze zachowane. Spacer XIX-wiecznymi podziemiami pełnymi komór i zakamarków dostarcza turystom wielu wrażeń.

Fort Gerharda

Fort I Gerharda nazywany jest również fortem wschodnim. Położony jest on w pobliżu latarni morskiej. To najlepiej zachowany tego typu obiekt w Europie. Rolą fortu była obrona portu przed wrogą flotą. Budowla otoczona była wałami ziemnymi i fosą wodną. Do głównego wejścia prowadził zwodzony most. Jak podają źródła fortyfikacja obsadzona była około 300 żołnierzami. Do fortu doprowadzona była łączność telegraficzna, a nawet kursowała kolej wąskotorowa. Po pierwszej wojnie fortyfikacja trafiła w ręce niemieckiej marynarki wojennej i pełniła funkcje pomocniczą aż do końca drugiej wojny. Obiekt jest bardzo ciekawym miejscem. Zwiedzających po forcie oprowadzają przewodnicy przebrani w mundury pruskie, a w budynku urzęduje komendant Twierdzy Morskiej.

Fort jest czynny:

 • od maja do czerwca w godz. 9:30 - 17:00
 • od lipca do września w godz. 9:30 - 19:00
 • od października do kwietnie w godz. 10:00 - 16:00

Bilety wstępu tylko do Fortu Gerhatda kosztują - normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, grupowy (min. 20 osób) 10 zł. Jest także możliwość zwiedzania fortu i Podziemnego Miasta, w takiej kombinacji cennik biletów przedstawia się następująco: normalny 26 zł, ulgowy 17 zł, grupowy (min. 20 osób) 17 zł.

Szczegóły pod adresem: http://www.fort-gerharda.pl/

Fort Anioła

Drugim fortem jest Fort Anioła, najstarszy z trzech nadmorskich fortów. W okresie międzywojennym za jego murami przeprowadzano badania z użyciem broni chemicznej, dlatego też drzwi do fortu są bardzo masywne i gazoszczelne. Obecnie w Forcie Anioła mieści się muzeum. Nazwa fortu wzięła się od podobieństwa budowli do Zamku Świętego Anioła. Jest to gratka dla miłośników sztuki, architektury i historii. Fort można zwiedzać codziennie w godzinach 10:00 - 18:00.

Cennik biletów do Fortu Anioła:

 • dorośli 9 zł
 • dzieci w wieku 7-14 lat 6 zł
 • studenci, emeryci i renciści 6 zł
 • grupy (powyżej 20 osób) 6 zł

Szczegóły pod adresem: http://www.fortaniola.pl/

Fort Zachodni

Trzeci z zachowanych fortów noszący nazwę Zachodniego również udostępniony jest zwiedzającym. Przeznaczeniem fortu była obrona twierdzy przed wrogą flotą. Wybudowany został w latach 1856-61. Stacjonowały tu baterie ciężkich nadbrzeżnych dział. Obiekt jest nie tylko zabytkiem militarnego budownictwa, ale pełni też funkcję muzuem historii twierdzy. Dużą część znajdujących się w nim eksponatów znaleziono w okolicy fortu lub na jego terenie. 

Cennik biletów: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, dzieci (7-14 lat) 5 zł.

Godziny otwarcia:

 • listopad-marzec 10:00-16:00 (zależy od warunków atmosferycznych)
 • kwiecień 10:00-17:00
 • maj 10:00-18:00
 • czerwiec-sierpień 10:00-20:00
 • wrzesień 10:00-18:00
 • październik 10:00-17:00

Szczegóły pod adresem: http://www.okretywojenne.pl/pefu/westbatterie/index.html

 

Polecane obiekty w okolicy Fortów w Świnoujściu