Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Sromowce Wyżne - oferta noclegu w Sromowcach Wyżnych i okolice

  • 1

Gdzie wybrać nocleg w Sromowcach Wyżnych?

Baza noclegowa malowniczej miejscowości Sromowce Wyżne skupia się głównie pomiędzy Dunajcem a główną ulicą (Flisaków, która prowadzi zarówno do Niedzicy - 4 km, jak i do Czorsztyna - 7 km). Pośród wszystkich obiektów noclegowych, połowę stanowią kwatery prywatne, oprócz nich znajdziemy także pokoje gościnne i agroturystyki. Na każdą porę roku, najbardziej optymalne będą kwatery, które znajdują się pomiędzy ul. Ogrodową a Nad Zalew. To miejsca oddalone o ok. 450 m od Jeziora Sromowieckiego (zapora z elektrownią wodną i drogą prowadzącą nad Jezioro Czorsztyńskie od strony Niedzicy) oraz 800 m od wyciągu i stacji narciarskiej Polana Sosny. Najgęstsza sieć noclegów to niejako centrum miejscowości (przy ul. Kosibowicza znajduje się Kościół św. Stanisława). Ich ceny są przystępne, a lokalizacja przy drodze sprawia, że są szczególnie polecane amatorom ciekawych atrakcji. Ulica ciągnie się wzdłuż Dunajca i prowadzi do przystani flisackiej, gdzie swój początek mają słynne spływy. Sromowce Wyżne to świetna baza noclegowa na urlop w malowniczych Pieninach, tuż przy granicy polsko-słowackiej. Zimą można odwiedzić także pobliskie Kluszkowce (wyciąg narciarski, 10 km na północ od Sromowców Wyżnych) oraz uzdrowisko Szczawnica (17 km na wschód wokół terenów Pienińskiego Parku Narodowego).

Sromowce Wyżne nad Dunajcem w sercu Pienin

Jedna z najpiękniejszych miejscowości turystycznych w Pieninach. Punkt startowy spływu Przełomem Dunajca. W pobliżu znajduje się: Jezioro Sromowieckie, Jezioro Czorsztyńskie, Zamek w Niedzicy oraz Zamek w Czorsztynie – a to tylko kilka spośród tutejszych atrakcji. Początki osady Sromowce Wyżne sięgają 1327 r., kiedy tereny te były własnością zakonu Klarysek ze Starego Sącza. Zarówno historycznie, jak i obecnie miejscowość znana z tradycji flisackich oraz wyróżnia się ciekawą kulturą góralską. Flisak pieniński, czyli osoba, która zawodowo przewozi turystów podczas spływu Dunajcem, pełni również rolę przewodnika. Ciekawostką jest, że na szlaku wodnym w Pieninach flisakiem może zostać tylko tutejszy góral, zamieszkujący jedną z okolicznych miejscowości leżących w Pieninach. Sromowce Wyżne leżą w odległości 1 km od granicy ze Słowacją, 17 km od Szczawnicy oraz 46 km od Zakopanego. Najlepszy dojazd do miejscowości stanowi droga wojewódzka nr 969 z Nowego Targu (29 km) oraz Nowego Sącza (58 km).

Sromowce Wyżne – z flisakiem przez Pieniny

Atrakcyjną formą poznania Pienin jest spływ przełomem Dunajca, który rozpoczyna się na przystani flisackiej w Kątach, które są częścią Sromowiec. To tam ubrani w ludowe stroje flisacy zabiorą nas w trasę, opowiadając pienińskie legendy, zwracając uwagę na piękno gór i parku, przy tym dostarczając niezapomnianych wrażeń. Spływem można dotrzeć do Szczawnicy albo aż do Krościenka. Inną formą wypoczynku w okolicy są piesze i rowerowe wędrówki. Warto wyjść ze Sromowiec, przejść Trzy Korony, dojść na Sokolicę i stamtąd zejść do Szczawnicy. Można także udać się na wycieczkę Grzbietem Małych Pienin na Wysoką. Rowerem popularną atrakcją jest runda wokół Jeziora Czorsztyńskiego lub też Drogą Pienińską do Czerwonego Klasztoru. W miejscowości można odpoczywać i latem, i zimą, kiedy to działają w okolicy wyciągi narciarskie. W ciepłe dni wakacji warto natomiast skorzystać z pobliskiego Jeziora Czorsztyńskiego, wypożyczyć sprzęt pływający i podziwiać malownicze panoramy, wykonując rejs po zbiorniku. Można także poleżeć na plaży nad Dunajcem i łapać słoneczne promienie. Aby zapoznać się z miejscowym folklorem, warto odwiedzić Izbę Regionalną czy przejść się do zabytkowego kościoła św. Stanisława. W Sromowcach i okolicy odbywają się ciekawe imprezy i wydarzenia, takie jak Gwiaździsty Zlot Turystyczny Szlakami św. Jana Pawła II, Majówki, Spotkania na Szlaku czy zawody sportowe – Memoriał na Skałce.