Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek w Czorsztynie

Noclegi w pobliżu Zamku w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie to nie tylko cenny i urokliwy zabytek, ale również jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w regionie. Ruiny murów zamku są pięknie położone na skalistym wzgórzu, górującym nad Jeziorem Czorsztyńskim. To wyjątkowe miejsce owiane nie tylko historią, ale również zbiorem tajemniczych legend.

Historia zamku

Początki zamku sięgają XII wieku, gdy na jego miejscu stała drewniana zagroda, w której z czasem wybudowano wieżę ufundowaną prawdopodobnie przez księżną Kingę. W kolejnych latach budowla się rozrastała, jednak największy wpływ na rozbudowę miał wpływ Kazimierz Wielki. Zamek miał pełnić rolę warowni granicznej, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego w dolinie Dunajca przede wszystkim przed Węgrami. W oficjalnej twierdzy królewskiej rezydowali starości, a wśród nich legendarny Zawisza Czarny z Grabowa. Do dziś trudno znaleźć jedyną prawidłową odpowiedź tłumaczącą nazwę Czorsztyn. Najprawdopodobniej wywodzi się ona z jezyka niemieckiego od słowa "Schorstein" lub "Schorrenstein”, oznaczającego ostro sterczącą i wystającą skałę. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli.

Historia zdobycia Czorsztyna przez Kostkę Napieralskiego w czasie trwania buntu chłopskiego w 1651 roku to jedna z najpopularniejszych okolicznych opowieści. W XVII wieku budowla została gruntownie odnowiona. Niestety jej świetność nie trwała długo, gdyż kilka lat później zniszczył ją pożar. Od 1795 roku popadający w ruinę zamek poddano drobnej odbudowie i konserwacji. Znajduje się on pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego.

Zwiedzanie

Trasa zwiedzania wiedzie z dziedzińca zamku dolnego, otoczonego pozostałościami murów obwodowych, przez sień Baszty Baranowskiego do pomieszczeń zamku średniego. Z zamku średniego, po obejrzeniu kilku reliktów archeologicznych, XVI-wieczną klatką schodową turyści przechodzą na zamek górny. Z tarasów zamku górnego, ponad 50 metrów nad taflą wody roztacza się wspaniała panorama na Zalew Czorsztyński, natomiast z okien baszty można podziwiać Podhale i Gorce.

Zwiedzanie (indywidualne, bez przewodnika) możliwe jest od 1 maja do 30 września w godzinach 9:00 – 18:00 oraz od 1 października do 30 kwietnia w godzinach 10:00 – 15:00. Cena biletu normalnego wynosi 5 zł, natomiast ulgowego (przysługującego uczniom, emerytom, żołnierzom i osobom niepełnosprawnym) – 2,5 zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Czorsztynie