Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Skansenu w Kluszkowcach

Skansen w Kluszkowcach

Na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego mieści się wyjątkowy obiekt łączący funkcję hotelowo-konferencyjną i zabytkową skansen Osada Czorsztyn. Można tu więc odpocząć, a także zobaczyć zachowane autentyczne obiekty architektoniczne przeniesione i zrekonstruowane na tym terenie z miejsc zalanych przez Jezioro Czorsztyńskie.

Zabytkowa Osady Czorsztyn

Mieszczący się w Kluszkowcach skansen jest świadectwem historii ziemskiej ludności mieszkającej na pograniczu Gorców i Pienin oraz miejscem, gdzie w pełni można docenić ich urodę. Rozciąga się stąd bowiem zapierający dech w piersiach widok na pięć okolicznych parków narodowych: Gorce, Pieniny, Tatry polskie i słowackie oraz Babią Górę, dwa średniowieczne zamki w Czorsztynie i Nidzicy, zaporę elektrowni wodnej oraz kościół we Frydmanie. Na terenie około 17 hektarów zgromadzono w sumie dziewięć zabytkowych pensjonatów i willi, jedenaście zrekonstruowanych chałup i budynków oraz kamienne piwniczki przeniesione stąd z obszaru miejscowości Maniowy, Kluszkowiec i Czorsztyn przed zalaniem ich wodami Jeziora Czorsztyńskiego.

Historyczne piwniczki

Skansen zlokalizowany jest po stronie zachodniej kompleksu. Zwiedzający znajdą tam 11 chałup i gospodarskich budynków, a także 11 kamiennych piwniczek. W dawnych obiektach gospodarskich - stodołach, chlewikach i oborach - utworzono muzeum regionalne z przedmiotami codziennego użytku i wyposażeniem gospodarczym i domowym pochodzącym z początków XX wieku. Turyści mogą wybrać się na spacer uliczką, przy której znajdują się kamienne piwniczki spichlerze wykonane z drewna. Piwniczki mają wyjątkową wartość historyczną i etnograficzną w skali europejskiej. Czas budowy piwniczek wykonanych z łamanego kamienia datuje się na przełom XIX i XX wieku. Ciekawym obiektem w skansenie jest najstarsza chałupa z 1898 roku. 

Polecane obiekty w pobliżu Skansenu w Kluszkowcach