Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek w Niedzicy

Noclegi w pobliżu Zamku w Niedzicy

Zamek w Niedzicy

Wielki, majestatyczny, dumnie zdobiący wodne zakole – zamek w Niedzicy to jedna z najważniejszych i najciekawszych atrakcji w całym regionie. Budowla powstała w czasach średniowiecznych jako wojskowa warownia i przez całe stulecia doskonale pełniła swoją obronną rolę, strzegąc granic państwa. Zamek położony jest nad Zbiornikiem Czorsztyńskim, co jeszcze bardziej podkreśla jego malowniczy charakter.

Historia i dzieje zamku

Wybudowany około roku 1325 należał początkowo do szlacheckiej niepolskiej rodziny, dopiero z biegiem czasu przeszedł w ręce polskie do rodziny Łaskich, ale tylko po to, aby zaledwie wiek później znów wrócić do rodu węgierskiego. Rodzima historia zamku Dunajec zaczyna się tak naprawdę dopiero po I wojnie światowej. W czasie trwania drugiej wojny zamek był siedzibą niemieckich służb wojskowych na terenie Podhala, odzyskany został w 1945 roku przeszedł gruntowną renowację i odbudowę trzy lata później. Zamek zyskał charakter naukowo-turystyczny, w jednej jego części mieściła się bowiem stacja badawcza PAN (sejsmologiczna), druga natomiast została oddana do użytku turystycznego i oprowadzano po niej liczne wycieczki.

Wnętrza

Sporą popularność Zamek Dunajec zyskał dzięki temu, że kręcono tu niezwykle sławny swego czasu serial Janosik – wnętrza znane z telewizyjnego obrazu chciało oglądać coraz więcej osób, restaurowano i otwierano dla turystów kolejne części zabytkowej budowli. Obecnie dostępne są dla nich komnaty prywatne danych mieszkańców zamku, kuchnia, biblioteka, pomieszczenia dla służby, sala balowa. Współcześnie mieści się tutaj kompleks noclegowo-wypoczynkowy połączony z muzeum.

Zwiedzanie

Sezon turystyczny na Zamku Dunajec trwa od 1 maja do 30 września (zwiedzanie w godzinach 9:00-18:30) i od 1 października do 30 kwietnia (zwiedzanie w godzinach 9:00-15:30). Dla grup i turystów indywidualnych dostępne jest też oprowadzanie przez przewodnika. Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu, który wynosi kolejno 14 zł i 12 zł (normalny i ulgowy) i obejmuje wejście na wystawy główne. Płacąc dodatkowe 4 zł można natomiast zwiedzić zabytkowy spichlerz. Zamek, wystawy i spichlerz można też zwiedzać samodzielnie stosując się do regulaminu dla turystów. Wystawy i zamek otwarte są przez cały rok z wyjątkiem Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia i w Nowy Rok.

Po szczegółowe informacje warto zajrzeć na stronę zamku: http://www.zamek-w-niedzicy.pl

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Niedzicy