Noclegi w pobliżu Rezerwatu Przyrody Zielone Skałki w Kluszkowcach
Rezerwat Przyrody Zielone Skałki w Kluszkowcach
Zbudowane z krynoidowego wapienia serii czorsztyńskiej – Zielone Skałki – to pasmo położone w Pieninach Spiskich nad Jeziorem Czorsztyńskim. Są jedną z większych atrakcji tych okolic, choć ze względu na ścisłą ochronę, nie są udostępniane dla turystów. Można je jednak podziwiać z brzegów półwyspu wzdłuż granicy obszaru zamkniętego, gdzie biegnie ścieżka rowerowa oraz droga gruntowa lub z wód Jeziora Czorsztyńskiego w trakcie wycieczkowego rejsu statkiem.
Historia Zielonych Skałek
Nazwa Zielone Skałki pojawiała się już na mapach z Austrii przygotowywanych w 1822 roku, a także w gotyckim kościele na Słowacji, w miejscowości Lewocz. Przez lata miejscu towarzyszyło wiele lokalnych legend o skarbach ukrytych pod wodą, których szukał podobno nawet proboszcz z Maniowego. Wszystko przez fakt, że przed zalaniem wodami Jeziora Czorsztyńskiego znajdowała się w tym miejscu wodna, wyjątkowo głęboka topiel, nazywana Żyłą od Morskiego, w której rzekomo miały zachować się skarby. Równie popularne były opowieści o miejscowych zbójnikach chowających w okolicach zrabowane kosztowności.
W 1966 roku Zielone Skałki zostały włączone w obszar Pienińskiego Parku Narodowego, będąc enklawą i miejscem występowania wyjątkowo rzadkich gatunków roślin, a nawet w dawnych czasach – naturalnym terenem występowania żbika. W 1970 roku natomiast teren Zielonych Skałek został objęty ochroną ścisłą i zamknięty przed zwiedzającymi. Wyjątkowe wrażenie na wszystkich robią przede wszystkim pionowe, wapienne skały spadające w głąb wód jeziora, które zalało podnóża Zielonych Skałek.
Charakterystyka Zielonych Skałek
Na obszarze tego pasma wapiennego położone są miejscowości Niedzica Zamek i Falsztyn, chętnie odwiedzane przez turystów ceniących sobie spokój w nich panujący. W sumie pasmo Zielonych Skałek ciągnie się na dwa kilometry długości, w najwyższym punkcie licząc 616 metrów n.p.m. W skład pasma wchodzą skały o nazwach własnych, m. in. Ślusarska Skała, Walantowa, Rybiarka – najbardziej znana spośród Zielonych Skałek, opadająca pionową ścianą 100 metrów w dół czy Pieronka. Skałki poprzedzielane są urokliwymi dolinkami i łąkami, tworząc wyjątkowo malowniczą całość zalaną dookoła wodą po stworzeniu sztucznego zbiornika Jeziora Czorsztyńskiego.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!