Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Lesko - oferta noclegu w Lesku i okolice

Noclegi w Lesku

Baza noclegowa niewielkiego Leska skoncentrowana jest głównie na prawym brzegu Sanu. Po jego lewej stronie (na wysokości rynku) także znajdziemy kilka propozycji, będą to głównie domki letniskowe, do których z centrum prowadzi droga wojewódzka nr 893 (to punkt startowy Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej). Jadąc od strony Sanoka (15 km), pierwsze kwatery pojawią się już na terenie wsi Postołów (agroturystyki), następne - wzdłuż zabudowy miasta, w przeważającej większości wokół rynku (najdroższe tuż obok ratusza i 200 m od Kościoła Nawiedzenia NMP). Ceny noclegów na terenie Leska mieszczą się w granicach 16-130 zł. Co trzeci obiekt to agroturystyka, a przybrzeżne tereny Sanu (już od prawego wysokiego brzegu, gdzie znajduje się Zamek Kmitów) zajmują domki letniskowe oraz kemping. Most nad Sanem prowadzi do lewobrzeżnych obszarów (wieś Huzele), gdzie w okresie letnim można skorzystać z wielu atrakcji (wędkowanie, spływy kajakowe, jazda konna). Pobyt w Lesku to świetna okazja do odwiedzenia Polańczyka i Soliny (walory uzdrowiskowe oraz rekreacyjne) oddalonych o ok. 18 km na południowy wschód oraz wzgórza zamkowego i Rezerwatu Góra Sobień (7 km na północ od Leska).

Lesko – Podkarpackie bramy na Bieszczady

Położone na wzgórzu nad rzeką San miasto nazywane „Bramą Bieszczad” stanowiące nie tylko bazę wypadową w Bieszczady, ale także ośrodek cennych zabytków, szczególnie zabytków kultury żydowskiej. Najcenniejsze z tutejszych atrakcji to: Zamek Kmitów (XVI w.), Kościół Nawiedzenia NMP (z ok. 1539 r.), synagoga (z przełomu XVI i XVII w.) i cmentarz żydowski (z nagrobkami z 1600 r.) oraz ratusz miejski (1894 r.). Miasto jest położone nad Sanem, 15 km od Sanoka, 18 km od Polańczyka i 24 km od Ustrzyk Dolnych przy drodze krajowej numer 84. Najbliższe większe miasto to oddalony o 90 km Rzeszów.

Zamek Kmitów i żydowskie zabytki w rejonie Bieszczad

Lesko to kolebka żydowskiej kultury w regionie. Jednym z ważniejszych zabytków jest synagoga, której początki sięgają XVII w. Obecnie Dom Kultury w Lesku prowadzi w odrestaurowanym budynku Muzeum Żydów Galicji oraz Galerię Sztuki organizującą wystawę Bieszczadzkie Zadumania. Położony nieopodal cmentarz żydowski (kirkut) skupia ponad 2 tys. płyt nagrobnych (macew). Legenda głosi, że cmentarz jest miejscem pochówku sławnych rabinów wygnanych z Hiszpanii przez Świętą Inkwizycję. Niedaleko kirkutu znajdują się źródła mineralne zawierające wody siarczkowe. Pierwsza murowana budowla w mieście, czyli kościół Nawiedzenia NMP został wzniesiony w XVI w. Fundatorem kościoła był Piotr Kmita – marszałek wielki koronny. Z jego osobą jest także związany zamek w Lesku, obecnie ośrodek wypoczynkowy. Zamek jest mieszanką stylów gotyckiego, renesansowego i klasycystycznego. Ważną budowlą jest także ratusz w Lesku wybudowany w 1896 r. znajdujący się przy rynku. Lesko to jeden z punktów prowadzących w rejon Bieszczadów. Wart uwagi jest popularny szlak zielony - biegnie do Krysowej, z której można dostać się do Połoniny Wetlińskiej. Przy nim na drodze do Ustrzyk Dolnych (ok. 3 km) znajduje się piaskowiec Kamień Leski - pomnik przyrody związany z legendą o diable, który porzucił głaz na wzgórzu rozzłoszczony pobożnością mieszkańców Leska. Ciekawym szlakiem jest niebieski szlak spacerowy „Wzgórze Czulnia” (wiele miejsc widokowych). Przez Lesko przebiega także 42,5 km odcinka międzynarodowego szlaku rowerowego R-61 „Greenway Karpaty Wschodnie” (na terenie Polski, Ukrainy i Słowacji). Lesko znajduje się niedaleko Bieszczadzkiego kurortu – Polańczyka oraz Ustrzyk Dolnych, w których znajduje się Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Popularnym tu wydarzeniem sportowym jest Leski Bieg Uliczny im. Jana Pawła II. Wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi w Lesku przez Bieszczadzki Dom Kultury są Country w Bieszczadach oraz Dni Leska.