Lesko

Lesko

Dzięki swojemu malowniczemu położeniu Lesko cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów. Stanowi doskonałą bazę wypadową w Bieszczady, a jednocześnie samo miasto posiada interesujące zabytki, które warto zobaczyć. Jeśli marzy nam się urlop spędzony w urokliwej miejscowości u podnóża gór, z pewnością będzie to dobry wybór. W Lesku nie zabraknie okazji do aktywnego wypoczynku, ale i do spokojnego zwiedzania zabytków.

Położenie geograficzne

Lesko to miejscowość położona w województwie podkarpackim. Jest stolicą powiatu i gminy Lesko. Miasto leży na prawym brzegu Sanu i sąsiaduje z Bieszczadami oraz Pogórzem Podkarpackim. Od południa powiat leski graniczy ze Słowacją. Do Leska prowadzi droga krajowa 84. Można tam również dojechać pociągiem lub autobusem. Dzięki licznym szlakom biegnącym w góry, które przechodzą przez Lesko często określa się je mianem Bramy Bieszczad. Wielu osób właśnie w tym miejscu zaczyna swoje bieszczadzkie wyprawy.

Nazwa miasta Lesko pochodzi prawdopodobnie od leszczyny, licznie występującej w tamtejszych lasach. Według innych źródeł wywodzi się od imienia Lestka, drugiego księcia Polan. Na przestrzeni lat nazwa pojawiała się w różnych pisowniach - Lesco, Liesko, Lissko czy Lisko. We współczesnej formie nazwa Lesko obowiązuje od 1931 r.

Historia

Rejony Leska były zaludnione już we wczesnym średniowieczu. Pierwsza osada na miejscu współczesnego Leska została założona prawdopodobnie w XIV wieku, prawa miejskie otrzymało miasto w 1469 r. W XV w. rodzina Kmitów, ówcześni właściciele miasta, wybudowała tam zamek. Po dziś dzień przetrwał dawny układ rynku oraz odchodzących z jego rogów ulic. Do XVI w. pod rządami Kmitów miasto intensywnie się rozwijało. Powstawały w nim liczne cechy rzemieślnicze, cerkiew oraz szkoła. Lesko stanowiło wówczas ważny ośrodek kulturalny i religijny regionu. Miasto było otoczone murem obronnym i posiadało dwa mosty zwodzone.

W 1702 r. Lesko zostało niemal doszczętnie zniszczone przez Szwedów. Kilka lat później przez miasto przeszła zaraza, która zdziesiątkowała jego mieszkańców, przez wiele lat miasto miało problemy z odbudową po tych klęskach. Sytuacji nie ułatwiały liczne pożary, które niszczyły kolejne zabudowania. Po pierwszym rozbiorze Polski miasto przeszło w ręce Austriaków. Utworzono tam starostwo powiatowe, a Lesko stało się jednym z najważniejszych ośrodków administracyjnych. Jego znacznie nie malało z upływem czasu mimo, iż zmieniały się władze. Przed I wojną światową w Lesku funkcjonował punkt zdrojowy. Po II wojnie światowej miasto odegrało ważną rolę w odbudowie całego regionu. Powstawały tam szkoły i zakłady przemysłowe. Do dziś Lesko odgrywa istotną rolę w administracji i życiu kulturalnym obszaru Bieszczad. Działają tam liczne przedsiębiorstwa i fabryki, coraz intensywniej rozwija się również turystyka.

Atrakcje turystyczne

Pośrodku leskiego rynku znajduje się pochodzący z 1896 roku ratusz. Jest utrzymany w charakterystycznym dla tego okresu stylu eklektycznym. Wokół znajdują się kamieniczki datowane na XVII – XX wiek. W okolicach rynku znajduje się również Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wybudowany w 1539 roku. Przez lata przechodził liczne przebudowy, związane między innymi ze zniszczeniami z czasów potopu szwedzkiego. W dzisiejszym kościele niewiele zachowało się z jego pierwotnej wersji. Zwiedzając zabytki, warto wybrać się również do stojącego nad brzegiem Sanu leskiego zamku i otaczającego go parku.

W Lesku znajdują się również liczne zabytki pochodzenia żydowskiego. Wystarczy wymienić tu chociażby bardzo dobrze zachowany budynek synagogi, w którym obecnie znajduje się galeria sztuki czy położony obok cmentarz żydowski – uznawany za jeden z najstarszych w Polsce. Kirkut zajmuje obszar 3,2 ha, znajduje się na nim ponad dwa tysiące nagrobków. Wstęp na teren cmentarza jest płatny. Wizytę należy wcześniej uzgodnić.

Bardzo charakterystycznym punktem znajdującym się w najbliższej okolic Leska jest tzw. Kamień Leski. To sięgający 20 m piaskowiec owiany licznymi legendami. Z miasta najprościej dotrzeć do niego pomarańczowym szlakiem. Kamień Leski został opisany przez Aleksandra Fredrę w jego poemacie „Kamień nad Liskiem”. Prawdopodobnie to właśnie z piaskowca pochodzącego z Leskiego Kamienia została wybudowana część zamku, synagogi i kościoła. Chociaż już w czasach austriackich Kamień został objęty ochroną miejscowa ludność jeszcze przez wiele lat podbierała z niego piaskowiec. Dla większości turystów zdecydowanie największym atutem Leska jest bliskość Bieszczad i ich unikalnej przyrody. Można tam uprawiać piesze wędrówki, jeździectwo czy wędkarstwo. Nie brakuje też atrakcji dla miłośników sportów ekstremalnych, na przykład lotów na paralotni.

Noclegi

Chcąc w pełni zakosztować przyjemności z pobytu w leżącym u progu Bieszczad Lesku, najlepiej zdecydować się na nocleg w schronisku, w gospodarstwie agroturystycznym lub na campingu. Ciekawym rozwiązaniem jest nocleg na polu namiotowym położonym tuż obok Kamienia Leskiego. Opcja dla osób spragnionych komfortu to zarezerwowanie pokoju w hotelu lub pensjonacie o wyższym standardzie. Wybór jest spory, dlatego przy odpowiednio wczesnej rezerwacji nie powinniśmy mieć większych trudności ze znalezieniem kwatery.

Gastronomia

W poszukiwaniu smacznych posiłków w Lesku najprościej wybrać się do jednej z wielu restauracji lub barów. Zależnie od upodobań kulinarnych można zdecydować się na potrawy tradycyjnej polskiej kuchni lub pizzę. W pobliżu Kamienia leskiego znajduje się niewielka jadłodajnia. W mieście nie brakuje również cukierni i kawiarni, w których można napić się smacznej kawy i zjeść coś słodkiego.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Lesku.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
9 ℃
min. -1 ℃
maks. 9 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
5 ℃
min. 4 ℃
maks. 6 ℃
opady 5.41 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
4 ℃
min. 3 ℃
maks. 9 ℃
opady 2.36 mm
słabe opady deszczu
2024-04-26
13 ℃
min. 2 ℃
maks. 14 ℃
brak opadów
pochmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!