Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Synagogi w Lesku

Synagoga w Lesku

Synagoga w Lesku to główna synagoga należąca do leskiej gminy żydowskiej. Jest położona przy ulicy Berka Joselewicza. Spacerując po mieście warto odwiedzić to miejsce.

Historia synagogi

Budynek powstał w latach 1626-1654 w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się stara bożnica. W 1838 roku synagogę przebudowano, zmieniono dach i wystrój wnętrza. W czasie II wojny światowej budynek został całkowicie zdewastowany przez hitlerowców. Synagoga stała opuszczona do 1957 roku, kiedy to zawalił się dach. Władze miejskie zwróciły większą uwagę na losy budynku i rozpoczęto stopniową renowację, która zakończyła się w 1963 roku. Kolejne prace prowadzono w latach 70-tych i 80-tych. W obiekcie przez pewien czas znajdowała się Galeria Sztuki Bieszczadzkiej Grupy Twórców, obecnie jest tu Muzeum Żydów Galicji, które powstało w 1995 roku.

Architektura

Budynek synagogi wzniesiono z kamienia i cegły na planie prostokątnym w stylu manierystyczno-barokowym. Ciekawym elementem architektonicznym jest linia szczytów zwieńczona wazonami - jest to jedyny budynek z takim rozwiązaniem na terenie kraju. W południowo-zachodnim narożniku znajduje się wieża ze schodami prowadzącymi do dawnego więzienia Żydów. Co ciekawe zarówno wieżyczka, jak szczyty nie były zgodne z ówczesnymi prawami dotyczącymi budowania synagog. W budynku znajduje się jednonawowa sala główna, a obok przybudówka, dawniej przeznaczona na babiniec. Na elewacji znajdują się tablice Dekalogu.

Wyposażenie wnętrza

Oryginalny wystrój synagogi nie przetrwał do czasów współczesnych. Wewnątrz zachowała się jedynie oprawa Aron ha-kodesz, która ma formę dwóch kolumn z trójkątnym szczytem. Jest to uproszona kopia arki znajdującej się w synagodze Złotej Róży we Lwowie. Niegdyś w środku stała altanowa bima. Pomiędzy gzymsami dzielącymi kondygnacje znajdują się wnęki, w których można zobaczyć cytaty z Tory. Na drugim gzymsie umieszczono malowidła przedstawiające sceny biblijne, a na trzecim ujęte półkolumnami okna. Sala modlitewna i przedsionek są oddzielone żelaznymi XIX-wiecznymi drzwiami osadzonymi w portalu z kamienia. Po obu stronach przedsionka dawniej znajdowały się modlitewnie rzemieślników.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia 10:00–18:00. Ceny biletów: normalny 16 zł, studencki 11 zł. Więcej informacji znajduje się pod adresem: http://www.galiciajewishmuseum.org/

Polecane obiekty w okolicy Synagogi w Lesku