Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lesku

Noclegi w pobliżu Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lesku

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lesku

Kościół Nawiedzenia NMP w Lesku został zbudowany w 1953 roku. Powstał w tym samym czasie, co zamek zbudowany przez Piotra Kmitę i utrzymany jest w stylu późnego gotyku. To jeden z piękniejszych sakralnych zabytków miasta, który warto odwiedzić podczas pobytu w Lesku. Świątynia znajduje się na ulicy Kościuszki 16.

Historia kościoła

Kościół Nawiedzenia NMP w Lesku wybudowano w XVI wieku z cegły i kamienia. Z tamtego okresu zachował się zrąb murów jednonawowego kościoła podpartych skarpami. W czasie potopu szwedzkiego ograbiono wnętrza kościoła, a jej dach spłonął. W 1759 roku Jakub Jaworski ufundował wnętrze świątyni w stylu barokowym. Pod koniec XIX wieku miała miejsce druga przebudowa, wówczas wzniesiono neogotycką wieżę nad kruchtą, a gont, którym pokryty był dach zastąpiono blachą. Wieża powstała z piaskowca pochodzącego z okolic Leska. Architektem nadzorującym prace był architekt dóbr leskich Gottfryd Hofman. W podziemiach kaplicy został pochowany Franciszek Pułaski, śmiertelnie ranny w bitwie pod Hoszowem.

Wnętrze kościoła

Wewnątrz kościoła znajduje się barokowy ołtarz z XVIII wieku z figurą św. Stanisława i Wojciecha, a także pochodzący z tego samego okresu obraz "Ukrzyżowanie". W świątyni można zobaczyć również popiersie Matki Boskiej wykonane z alabastru. Popiersie jest darem doktora Hieronima Kőllera dla mieszkańców Leska, który z kolei miał ją otrzymać od samego papieża, jako jego szambelan. Autorstwo rzeźby przypisywane jest F. Bertniemu. Nad wejściem do kościoła znajduje się zniszczony herb Kmitów.

Większość wyposażenia kościoła jest utrzymana w stylu barokowym, głównie w kolorach złotym i czarnym. W prezbiterium znajduje się sklepienie kolebkowe z lunetami z XVIII wieku. Jeszcze starsze sklepienie, z XVI wieku, zachowało się w kaplicach i zakrystii. Obok kościoła stoi barokowa dzwonnica z drugiej połowy XVIII wieku. Hełm dzwonnicy spłoną w 1886 roku i został odnowiony w 1900 roku. Dzwonnica ma trzy kondygnacje, belkowanie drugiej kondygnacji zostało wygięte na osiach ścian ku dołowi. Kondygnacje mają ścięte narożniki i wklęsłe ściany ujęte pilastrami, które wspierają belkowanie. W dolnej kondygnacji znajdują się płyciny w uszatych obramowaniach zamknięte łukiem.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lesku