Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu kościoła Wniebowzięcia Matki Bożej w Średniej Wsi

Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej w Średniej Wsi

Obowiązkowym punktem zwiedzania turystów w rejonie Leska jest kościół Wniebowzięcia Matki Bożej. To świątynia, która położona jest w Średniej Wsi. Kościół wyróżnia się spośród innych w regionie, toteż chętnie znajduje się w planie podróży wielu turystów. Sąsiaduje z wieloma innymi atrakcjami, które urozmaicają czas i sprawiają, że staje się on znacznie bardziej wartościowy.

Najstarsza drewniana świątynia w Bieszczadach

Data budowy tego obiektu nie jest dokładnie znana, jednak szacuje się, że kościół powstał w XVI wieku. To najstarsza drewniana konstrukcja tego typu w Bieszczadach, co czyni ją bardzo oryginalną i niezwykle estetyczną. Warte uwagi są nie tylko zewnętrzne rozwiązania architektoniczne, ale także wnętrze, które skrywa wiele wyjątkowych i pięknych zdobień, rzeźb, malowideł i elementów wyposażenia. Najstarsze z nich datowane są na XVII wiek, przykładem może być wspaniała polichromia lub trzy ołtarze z XVIII wieku. Wyjątkowe wrażenie robi także majestatyczna wieża wznosząca się nad okolicą, wykończona żelaznym krzyżem. Prostota konstrukcji zapewnia jej niezwykłe piękno.

Bogato zdobione wnętrze

Kościół w latach 60-tych i 80-tych przeszedł gruntowne renowacje, które objęły także ruchome elementy wystroju. Warto zwrócić baczniejszą uwagę na stacje drogi krzyżowej, które są wybitnym przykładem artystycznej ręki Jędrka Płonina - bieszczadzkiego twórcy, rzeźbiarza i malarza, docenionego w tym regonie Polski. Budowla znajduje się w małej miejscowości, która posiada swój niepowtarzalny urok. Sam kościół otoczony jest terenem zielonym, który zapewnia możliwość swobodnego zwiedzania i podziwiania okolicznej natury. Bieszczady to wyjątkowe miejsce, które doceniane jest każdego roku przez tysiące turystów, a wielu z nich upodobało sobie tą zaciszną miejscowość właśnie przez wspomnianą świątynie.

Polecane obiekty w pobliżu kościoła Wniebowzięcia Matki Bożej w Średniej Wsi