Łeba

Łeba

Łeba znajduje się w województwie pomorskim. Jest to jedno z miast powiatu lęborskiego, leżących na Wybrzeżu Słowińskim. Łeba uzyskała prawa miejskie w połowie XIV wieku. Stało się to za panowania krzyżaków. Wcześniej była to niewielka wioska rybacka Miasto przeniesione zostało w obecne miejsce po serii katastrof naturalnych, które doszczętnie zniszczyły miejscowość. Łeba zaczęła się rozwijać w XIX wieku, jednak prawdziwy rozkwit miasta zaczął się, kiedy wybudowano szosę z Łeby do Lęborka. Po II wojnie światowej nadmorskie miasto stało się miejscem letniskowym i kurortem dla turystów, który stale się rozrasta. W drugiej połowie minionego stulecia w Łebie powstało wiele miejsc noclegowych, placówek gastronomicznych. Jest to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów pod względem całej infrastruktury a także pięknej plaży, gdzie znajduje się kąpielisko.

Księstwo Łeba

Łeba bardzo wyróżnia się na tle innych nadmorskich kurortów. Od czerwca 1998 roku miasto to nosi miano księstwa. Jest to swego rodzaju państwo-miasto. Ma ono własną monetę, paszport, herb a także zasady, czyli w pewnym sensie prawo. Niezwykłą atrakcją dla gości są uroczyste bale oraz pochody rycerzy. Jest to miejsce, gdzie odbywa się wiele imprez kulturalnych.

Atrakcje turystyczne Łeby

Łeba Park to punkt obowiązkowy w planie zwiedzania miasta, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Jest to niemal wierna kopia czasów, kiedy na ziemi znajdowały się jeszcze dinozaury. Łeba Park to połączenie edukacji z rekreacją. Najmłodsi będą mogli dowiedzieć się tutaj bardzo dużo nie tylko o dinozaurach, ale też o ludziach, którzy żyli w tamtych czasach. Miejsce to dostarcza również wiele rozrywki. Dorośli także nie będą się tutaj nudzić. Ruchome wydmy to jedna z największych atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego i zarazem jego wizytówka. Wydmy mają wysokość 30 - 40 metrów i stale przesuwają się w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. Miejsce to nazywane jest często polską Saharą,a krajobraz wyróżnia się na tle innych miejsc w Europie. Wyrzutnia rakiet kolejne ciekawe miejsce, znajduje się w drodze na wydmy. W latach czterdziestych XX wieku powstał tu tajny niemiecki poligon doświadczalny. To tutaj odbywały się próby broni oraz bomb. Od tamtych czasów przetrwał tylko jeden bunkier - pozostałe zostały wysadzone, kiedy na te tereny wkroczyły wojska radzieckie. Obecnie pełni on funkcję muzeum. Zwiedzający mogą zobaczyć tutaj dawne plany niemieckie, zdjęcia oraz dokumenty. Odwiedzając wyrzutnię rakiet w Łebie zobaczyć można elementy broni, wyrzutnie, pojazdy wojskowe. Wejść też można na wieżę widokową i zjeść smaczny posiłek w punkcie gastronomicznym. Świetną atrakcją dla turystów jest możliwość wzięcia udziału w rejsie wycieczkowym. W sezonie letnim z portu w Łebie wypływa wiele statków. Szczególnym powodzeniem cieszą się rejsy o zachodzie słońca. Fani wędkarstwa mogą wraz z profesjonalnymi rybakami wybrać się na połów ryb. Statki pływają również po Jeziorze Łebsko. Można nimi popłynąć na ruchome wydmy albo odwiedzić skansen w Klukach. Miejscem polecanym dla miłośników przyrody jest Czarny stawek, który bardzo często nazywany jest również łabędzim stawkiem, otoczony jest lasem. Dookoła znajduje się też wiele ścieżek, dzięki czemu jest to miejsce idealne na spacery. Czarny stawek odwiedzany jest przez całe rodziny łabędzi. Możliwość ich podziwiania jest atrakcją dla turystów.

Łeba jest miejscowością tak chętnie odwiedzaną przez turystów głownie ze względu na szerokie i czyste plaże. Na plaży A znajduje się wiele punktów gastronomicznych, sklepików z pamiątkami. Można tu też pojeździć na skuterach wodnych lub popływać na bananie. Jest to plaża strzeżona podobnie jak plaża B. Jej ogromną zaletą jest parking, oraz wiele atrakcji z których chętnie korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Są to zjeżdżalnie, trampoliny, plac zabaw a także boisko do siatkówki. Stąd bardzo prosto dojdziemy do ruchomych wydm. Jedyną plażą niestrzeżoną w Łebie jest plaża C. Jej największą zaletą jest fakt, że nie przychodzi tutaj wiele osób, dlatego bez problemu znajdzie się miejsce do leżakowania i podziwiania nadmorskiego krajobrazu.

Miejsca noclegowe w Łebie

Do Łeby zdecydowanie warto się udać na dłużej niż jeden dzień. Baza noclegowa Łeby z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. Jest tutaj wiele pensjonatów, hoteli czy domków letniskowych. Obiekty często znajdują się blisko trasy prowadzącej na ruchome wydmy. Kilka minut spacerem zajmie dojście do strzeżonej plaży. W pobliżu kanału Chełst położonych jest kilka ciekawych obiektów noclegowych. W Łebie niemal na każdym kroku można trafić na obiekty oferujące pokoje gościnne. To opcja dla osób, które wolą nocować w rodzinnej atmosferze. Potrzeby bardzo wymagających klientów zaspokoją wysokiej klasy hotele, gdzie znajdują się wszelkie możliwe udogodnienia, które jeszcze bardziej uprzyjemnią pobyt w mieście.

Gdzie w Łebie można dobrze zjeść?

Pobyt nad morzem nie może obejść się bez zjedzenia świeżo złowionej ryby i innych przysmaków. W Łebie z pewnością można odnaleźć obiekty gastronomiczne serwujące wyjatkowe nadmorskie przysmaki. Wile z nich znajdziemy w pobliżu plaży, ale także i w centrum miejscowości.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Łebie.

Aktualności

-
Plac Tysiąclecia
Łeba, ul. Tysiąclecia

Już 07.07 o godzinie 18.00 rozpocznie się jedno z największych wakacyjnych wydarzeń w Łebie. W ramach Summer Amber Festival na placu przy ul. Tysiąclecia wystąpią gwiazdy disco polo i disco dance. Będzie można usłyszeć takich artystów, jak: Kate Ryan, Denzel, Steffano Tarrazzino czy Kasia Nova - polska wokalistka i autorka tekstów. Podczas festiwalu przewidziano także konkursy z nagrodami.

 

Wstęp: bilety 20-30 zł

www.facebook.com/summeramberfestival

-
Plac
Łeba, ul. Tysiąclecia

660. rocznica nadania praw miejskich Łebie będzie obchodzona hucznie. Rozpocznie się przemarszem spod Urzędu Miasta – ulicami przejdzie cały korowód Księstwa Łeby wraz z księciem Zbyszkiem I na czele. Na placu przy ul. Tysiąclecia będzie można posłuchać uczestników Letnich Kursów Muzycznych i zobaczyć piękne kobiety, rywalizujące o tytuł Bursztynowej Miss Polski. Ostatnim punktem programu będzie występ polskiego chóru Sound'n'Grace – grupy, wykonującej muzykę soul, gospel, funk, R&B.

 

Wstęp wolny

www.facebook.com/LebaMiasto/

-
Kościół Św. Jakuba
Łeba, al. św. Jakuba Apostoła 25

W ramach XV Nadmorskich Letnich Kursów Muzycznych będziemy mieć możliwość wysłuchania aż 3 koncertów. Pierwszy z nich odbędzie się 06.07 w kościele św. Jakuba, następny zaś dzień później w kościele WNMP na ul. Powstańców Warszawy o 18.30. Ostatni występ będzie miał miejsce 08.07 około godz. 20.00 na placu sportowym w Łebie na ul. Tysiąclecia. Na scenie wystąpią uczestnicy Letnich Kursów Muzycznych. Impreza odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wstęp wolny

Parking przy kościołach, ulicy

leba.eu/pl/kalendarz/xv-letnie-kursy-muzyczne-w-lebie

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 17 ℃
maks. 19 ℃
opady 0.56 mm
lekki deszcz
jutro
16 ℃
min. 13 ℃
maks. 16 ℃
opady 11.14 mm
umiarkowany deszcz
pojutrze
14 ℃
min. 11 ℃
maks. 15 ℃
opady 4.52 mm
umiarkowany deszcz
2017-06-27
16 ℃
min. 14 ℃
maks. 16 ℃
opady 0.21 mm
lekki deszcz
noclegi w Łebie

noclegi w Łebie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!