Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Bursztynu w Łebie

Muzeum Bursztynu w Łebie

Bywa nazywany złotymi łzami Bałtyku, a legendy o bursztynie to nieodłączne dziedzictwo kulturowe terenów nadmorskich. Jedna z legend o bursztynie mówi, że wyrzucane przez morze w trakcie sztormów jego kawałki to fragmenty podwodnego pałacu królowej morza Juraty, której miłość do rybaka tak rozwścieczyła władcę piorunów – Peruna, że zabił piorunem mężczyznę i pogrzebał Juratę w gruzach jej podwodnej siedziby. Historię bursztynu i przepiękne jego okazy można poznać w Muzeum Bursztynu – nowo otwartej prywatnej inicjatywie, będącej jedną z dodatkowych atrakcji Łeby wyjątkowo urokliwie położonej w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego.

Złote łzy Bałtyku

Otwarte w maju 2017 roku Muzeum Bursztynu prezentuje nie tylko wyjątkowo piękne zbiory tego kamienia wykorzystywane do tworzenia biżuterii lub dzieł sztuki, ale też całkiem pokaźną dawkę wiedzy o czasach sprzed 40 milionów lat, tyle bowiem mogą sobie liczyć niektóre okazy bursztynu. Złociste, żółte, czerwone lub brązowe bryłki pochodzą bowiem z tworów trzeciorzędowych lub kredowych, pochodzących sprzed milionów lat. W niektórych z nich można dostrzec zatopione w żywicy okazy fragmentów zwierząt i owadów z dawnych lat – są więc niezwykłym świadectwem historii ziemi sprzed pojawienia się na niej człowieka.

Zbiory podzielono na kilka sal tematycznych: w sali nazwanej Lasem Bursztynowym można obejrzeć, jak wyglądała flora przed 40 milionami lat, w której tworzone były bryłki bursztynu znajdowane przez nas dzisiaj, w sali Epoki Lodowcowej można zobaczyć wizualizacje i modele zwierząt z tego okresu np. mamuty czy inne gatunki dawno wymarłe, a budzące do dzisiaj fantazję zwiedzających, w sali Inkluzji zaprezentowane zostały piękne okazy owadów uwięzionych w złocistych bryłkach, a w Bursztynowej Komnacie zebrano wyjątkowe dzieła sztuki i jubilerskie precjoza wykonane z bursztynu.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: lipiec-sierpień: poniedziałek-sobota godz. 9.00-21.00, niedziela 10.00-21.00, wrzesień-październik: poniedziałek-sobota godz. 10.00-18.00, niedziela 10.00-16.00.

Ceny biletów:

  • dorośli 15 zł
  • dzieci 12 zł
  • ulgowy/grupowy 10 zł
  • dzieci do 4 lat gratis

Dokładniejsze informacje można znaleźć na: www.muzeum.bursztynowagaleria.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Bursztynu w Łebie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!