Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Zamku w Nowęcinie

Zamek w Nowęcinie

Szlacheckie dworki, pałace lub nawet zameczki to niewątpliwie jedne z ciekawszych atrakcji, jakimi może się pochwalić turystyczna miejscowość Nowęcin. Nie tylko przyciągają gości, którzy chcą je zobaczyć i zwiedzić, ale często są też przekształcane na hotele lub pensjonaty, w których można się zatrzymać na weekend lub spędzić urlop. Tak jest właśnie w przypadku zamku w Nowęcinie, którego historia zaczyna się ponad pięć wieków temu.

Dzieje zameczku

Pierwsze zapiski dotyczące budowy zamku w Nowęcinie pochodzą z roku 1497, kiedy po powodzi która dotknęła Łabę, przeprowadził się tu niemiecki szlachcic Klaus Wejher. Zapoczątkował on budowę swojej nowej siedziby w Nowęcinie, która wkrótce bardzo szybko zyskała charakter szlacheckiej rezydencji, a podczas kolejnych lat została przekształcona na reprezentacyjny zamek. Budynek nigdy nie pełnił roli wojskowej i obronnej, gościł za to wielokrotnie dygnitarzy i pomorskich szlachciców na czele ze starostami i kasztelanami. Posiadłość pozostawała w rękach rodu Wejherów aż do roku 1781, kiedy została sprzedana po raz pierwszy – następnie przez kolejny wiek przechodziła z rąk do rąk stopniowo niszczejąc. Z jedną z właścicielek Marią Strauts, wiąże się legenda o Białej Damie – duch kobiety ma ponoć do dzisiaj snuć się po zamku z tęsknoty za swoim mężem, którego zbyt wcześniej opuściła.

W roku 1902 zamek przejmuje Leon Ritzke i rozpoczyna pierwsze prace naprawcze, dokonując jednocześnie szczegółowego opisu stanu zamku. Odrestaurowana zostaje również przyzamkowa kapliczka wraz z pamiątkową płytą z XVI wieku. Ostatnia zmiana w architekturze zamku nastąpiła w latach 60-tych ubiegłego wieku. Z pierwotnej zamkowej bryły w stanie nienaruszonym zachowała się jedynie góra budynku – cała reszta przez wieki ulegała przebudowom i zmianom.

Zamek współcześnie

Obecnie zamek w Nowęcinie jest przebudowany i dostosowany do wymogów odpowiadających eleganckiemu hotelowi. Do dyspozycji gości są także parking i restauracja. W pobliżu zamku znajduje się stadnina koni – można tam spróbować swoich sił w jeździe konnej na miejscu lub, posiadając odpowiednie doświadczenie, wybrać się samodzielnie na konną przejażdżkę pobliskimi lasami i polami.

Polecane obiekty w okolicy Zamku w Nowęcinie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!