Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Noclegi w pobliżu Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Każdy, kto chciałby poznać lepiej historię Kartuz, jak i całych Kaszub, powinien się wybrać do Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera, które znajduje się przy ulicy Kościerskiej 1 w Kartuzach, niedaleko ulicy Gdańskiej – dojazd jest więc dogodny z każdej strony, a przed muzeum znajdziemy także miejsca parkingowe. Muzeum w Kartuzach to dobrze wyposażona placówka, której historia zaczęła się ponad pół wieku temu.

Początki

Muzeum nie powstałoby gdyby nie jego patron – Franciszek Treder, który zaczął poświęcać swój czas na zbieranie i opisywanie przedmiotów związanych z historią i sztuką Kaszub. Zbierał je i gromadził początkowo w swoim prywatnym domu, który mieścił się w Borzestowie, jednak po wojnie zbiory trafiły do obecnego budynku. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1947 roku. Kolejne lata Treder również poświęcił na zbieranie eksponatów oraz na promocję wiedzy o lokalnej kulturze i sztuce. Niestety później nowe kierownictwo placówki odsunęło go od pracy przy muzeum.

Muzeum obecnie

Dzisiaj sam budynek muzeum znajduje się w rejestrze zabytków, a zbiory każdego roku odwiedza ponad 20 tysięcy turystów z całego kraju. Ekspozycje zajmują dwa piętra oraz piwnicę. Zbiory zostały podzielone na różne działy m.in.: rybołówstwo, rolnictwo, sztuka ludowa czy garncarstwo. Znajduje się tu także tzw. izba kaszubska, gdzie można zobaczyć sprzęty codziennego użytku sprzed lat. Na placu przed muzeum znajdują się natomiast maszyny rolnicze oraz inny sprzęt używany w gospodarstwach rolnych na Kaszubach. Zobaczymy tam również ciekawostkę – tablicę z modlitwą „Ojcze nasz” w języku kaszubskim.

Muzeum można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem, który dokładnie opowie nam o zgromadzonych eksponatach i przybliży historię regionu. Na miejscu można również zakupić pamiątki oraz książki i przewodniki związane z ziemią Kaszubów. Muzeum czynnie włącza się także w różnego rodzaju działalność edukacyjną np. Noc Muzeów, a na co dzień prowadzi lekcje muzealne.

Informacja dla turystów

Godziny otwarcia:

  • od 1.05 do 30.06: wt.-pt. 8:00-16:00, sb. 8:00-15:00, nd. 10:00-14:00
  • od 1.07 do 31.08: wt.-pt. 8:00-18:00, sb.-nd. 9:00-17:00
  • od 1.09 do 30.09: wt.-pt. 8:00-16:00, sb. 8:00-15:00, nd. 10:00-14:00
  • od 1.10 do 01.05: wt.-pt. 8:00-16:00, sb. 8:00-15:00

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, opłata za przewodnika 60 zł, lekcja muzealna 3,50 zł.

Więcej szczegółów dostępnych na stronie: http://www.muzeum-kaszubskie.gda.pl/.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach