Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Chmielno - oferta noclegu w Chmielnie i okolice

  • 1

Gdzie znajdziemy noclegi w Chmielnie?

Położenie w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego sprawia, że Chmielno wybierane jest jako baza noclegowa dla podróżujących do Kartuz (9 km), Szymbarku (18 km) i Kościerzyny (29 km). Biegnący tędy Szlak Kaszubski (Szwajcaria Kaszubska) sprawił, że baza noclegowa składa się głównie z agroturystyk i kwater prywatnych przyjmujących turystów podążających jego trasą (Chmielno, Kartuzy, Ostrzyce, Łubiana, Wdzydze). Noclegi skupiają się w głównej mierze wzdłuż największych ulic – Gryfa Pomorskiego i Raduńskiej – które biegną praktycznie tuż przy brzegach jezior (Białe, Raduńskie Dolne, Kłodno). Jadąc od strony miejscowości Gracz, wyszukamy noclegi w bliskim sąsiedztwie Muzeum Ceramiki Kaszubskiej (ul. Necla, Słonecznikowa – 200 m od muzeum). Dla amatorów sportowych i wodnych atrakcji poleca się wybór kwater bliżej jeziora (wędkowanie, wypożyczalnie sprzętów, ścieżki rowerowe wzdłuż jezior). Do nich należą także pensjonaty całoroczne. Skrzyżowanie ul. Gryfa Pomorskiego i Świętopełka to obszar gdzie kwatery oddalone są od siebie średnio o 50 m, a położone pomiędzy nimi lokale gastronomiczne dadzą możliwość skosztowania kuchni kaszubskiej. Zachodni i wschodni brzeg Jeziora Kłodno to teren, na którym znajdziemy domki letniskowe, ale również kilka ośrodków wypoczynkowych na przesmyku pomiędzy Jeziorem Kłodno a Rekowo. Widok na jeziora zachęca do błogiego odpoczynku, a dla najmłodszych czeka tu wiele atrakcji (ogniska, zajęcia plastyczne, baza nurkowa). Obiekty położone najdalej od jezior będą najtańsze (ul. Akacjowa, Tulipanowa), lecz ogółem nie powinny przekroczyć 70 zł/doba.

Chmielno – stolica garncarstwa na Kaszubach

Letniskowa wieś leżąca w pobliżu 3 jezior: Białego, Kłodno i Raduńskiego Dolnego położona wyjątkowo malowniczo na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Nazwa miejscowości Chmielu pochodzi być może od uprawianego na tym terenie chmielu. We wsi rozwinęła się sztuka garncarstwa kaszubskiego, gdzie najstarsza i najsłynniejsza rodzina Neclów tworzy ceramikę nieprzerwanie od 1879 r. Chmielno stanowi także ośrodek ludowego hafciarstwa kaszubskiego. Urokliwa przyroda oraz oryginalna kultura kaszubska przyciąga w te okolice wielu turystów. Miejscowość leży przy drogach wojewódzkich nr 211 oraz 228, w pobliżu Kartuz (9 km) i Kościerzyny (31 km). Większe miasta w okolicy Chmielna to Gdańsk (42 km) oraz Lębork – 45 km.

Perełka Pomorza - Chmielno

Ta malownicza i klimatyczna miejscowość przyciąga wieloma jeziorami i piękną tradycją. Do największych atrakcji należy tzw. Kółko Raduńskie – łączy się tu 10 jezior strumieniami i rzekami w jedną pętlę – istny raj dla kajakarzy. Wyjątkowe miejsce w Chmielnie to Zakład Neclów – z ciekawą ekspozycją glinianych naczyń oraz warsztatami wyrobu z gliny. Ciekawym miejscem jest grodzisko między jeziorami Białym i Kłodno - pozostałość po dawnej osadzie obronnej książąt pomorskich z czasów kultury łużyckiej i wczesnego średniowiecza (dawniej stał tu zamek warowny). Będąc na Kaszubach, warto odwiedzić również Park Miniatur oraz Park Gigantów znajdujące się w miejscowości Strysza Buda (15 km). W tym pierwszym znajdują się kopie budynków z regionu Kaszub, z Polski oraz ze świata w skali 1:25. Natomiast w Parku Gigantów znajdują się ogromne przedmioty codziennego użytku, powiększone zwierzęta i owady, a także prawdziwy samolot o dł. 40 m. Najważniejszym świętem w Chmielnie są Dni Jedności Kaszubów w Chmielnie, podczas których Kaszubi z całego Pomorza wspólnie celebrują pierwszą historyczną wzmiankę o tym regionie. Będąc w Chmielnie w okresie świąteczno-noworocznym warto zobaczyć tradycyjne powitanie nowego roku przez bazunistów. Bazuniści grają na instrumentach ludowych typowych dla Mazowsza i Podlasia. Żeglarski Puchar Kaszub to ciekawa impreza sportowa organizowana na Jeziorze Kłodno.