Kartuzy

Kartuzy

Położenie

Kartuzy to miasto położone na Kaszubach, w województwie pomorskim nad jeziorami: Karczemnym, Klasztornym Dużym, Klasztornym Małym oraz Mielenkiem. W tej miejscowości krzyżują się trzy drogi wojewódzkie o numerach 211, 224 oraz 228.

Rys historyczny

Pierwsza osada kartuska została założona na tym terenie już w XII wieku. Dowodem na to są prowadzone wykopaliska, a także grodzisko z czasów wczesnego średniowiecza. Miejscowość ta ma jednak swoje prawdziwe historyczne początki w XIV wieku. Wtedy to właśnie powstała osada, której centrum stanowił kościół Kartuzów z charakterystycznym w kształcie trumny dachem. Do dziś stanowi od architektoniczny symbol owego miasta.

Prawa miejskie Kartuzy otrzymały dopiero w roku 1923. Zdarzenie to było uwieńczeniem przejęcia przez polskie wojska pod dowództwem generała Hallera całego miasta, które na mocy traktatu wersalskiego zostało włączone do ziem polskich. Żołnierze z I Pułku Ułanów Krechowieckich zostali tutaj hucznie powitani z powodu świętowania odzyskania niepodległości. Wtedy również Kartuzom nadano herb. W mieście działały już wodociągi, szpital, a także rzeźnia. Prestiż miasta podnosiło Kaszubskie Towarzystwo Ludowe, które prowadziło badania na temat Kaszub i ich mieszkańców.

Miasto słynęło również z wydawanej w nim popularnej „Gazety Kartuskiej”. Rozwinęła się także cała infrastruktura miasta, którą uzupełniały boisko, korty, strzelnica oraz inne liczne miejsca rekreacyjne dla turystów i miejscowych. Powstał również Powiatowy Referat Turystyczny, który zajmował się znakowaniem szlaków, a także wydawaniem przewodników i informatorów. W czasach wojennych silnie rozwijał się ruch narodowy i kulturowy, który zrzeszał wokół siebie wiele osób. Po wojnie Kartuzy zostały włączone do województwa gdańskiego. Aktualnie stanowią część województwa pomorskiego i są siedzibą całego powiatu.

Zabytki, atrakcje, ciekawe miejsca

Miasto słynie głównie z kompleksu zakonnego, który jest pozostałością po zakonie Kartuzów. Najcenniejszym zabytkiem jest właśnie niewielki Kościół wybudowany przez zakonników. Jego charakterystycznym elementem jest dach, który przypomina wieko trumny. Ma to związek z surową regułą zakonu, który również pozdrawiał się słowami „memento mori” przypominającymi każdemu człowiekowi jego ostateczny los.

Elementem całego kompleksu jest także Refektarz z XIV wieku, czyli jadalnia mnichów, którą wykorzystywano na uroczyste kolacje. Gościło w nim wielu polskich królów, magnatów i mistrzów zakonnych. Innym elementem jest jedyny zachowany Erem w mieście. Tak jak większość budowli pochodzi z około 1400 roku. Dawniej stanowił mieszkanie i pracownię dla zakonników. Budynek jest zwieńczony gotyckim dachem, a na jednej z jego ścian widnieje zegar słoneczny.

Wartym zobaczenia miejscem jest również Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera, który był pierwszym kustoszem tych okolic. Liczne eksponaty w budynku ukazują codzienne życie Kaszubów, ich pracę oaz sztukę ludową, m. in. można zobaczyć całą ślubną wyprawę dla panny młodej.

Miasto posiada dwie zabytkowe ulice. Pierwsza, ulica Jeziorna składa się z secesyjnych zabudowań, neogotyckich kamieniczek i parterowych domków. Druga, ulica Klasztorna mieści w swoich murach stary klasztorny browar, młyn służący również za spichlerz, a także starą klasztorną słodownię. Nad Jeziorem Karczemnym znajduje się promenada, która stanowi rekreacyjny teren miasta. Można tam spotkać dwie figury- Rybaka z kotkiem oraz Asesora. Nad jeziorem Klasztornym znajduje się natomiast spacerowa trasa o nazwie Gaj Świętopełka oraz Wyspa Łabędzia, gdzie odbywają się liczne imprezy plenerowe.

Lokalne wydarzenia

Miasto, szczególnie w sezonie letnim organizuje liczne imprezy plenerowe dla mieszkańców oraz turystów. Jedną z nich jest coroczna impreza „Truskawkobranie”. Można na niej skosztować regionalnych potraw oferowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich, zapoznać się z ofertą plantatorów truskawek, a także nabyć pamiątki w postaci dzieł regionalnych twórców ludowych. W Parku Solidarności w Kartuzach są również organizowane letnie seanse kinowe w plenerze. Oferta filmowa jest dobrana w taki sposób, by każdy mógł obejrzeć najlepszy dla siebie film.

Szlaki turystyczne w Kartuzach

W Kartuzach turyści lubujący się w turystyce pieszej mogą skorzystać z dwóch szlaków, które biegną przez to miasto. Są to Szlak Kaszubski PTTK, który jest oznaczony czerwonym kolorem, a także Szlak Kartuski PTTK z oznaczeniem niebieskim. Do miasta wiedzie tzw. Droga Kaszubska dla turystów zmotoryzowanych, która prowadzi przez malowniczy fragment Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Osoby zainteresowane spływem kajakowym mogą z niego skorzystać dzięki kajakowemu szlakowi o nazwie Kółko Raduńskie. Jest to jeden z najpopularniejszych tego typu szlaków w Polsce. Przez miasto przebiegają również szlaki rowerowe: Zielony o długości 26, 5 km, Niebieski mierzący 8, 6 km, a także Czerwony, którego długość wynosi 10, 8 km. Ich początek stanowią właśnie Kartuzy.

Nocleg i gastronomia

Miasto posiada liczną bazę noclegową dla odwiedzających je Gości. Można skorzystać z pokoju w centrum miasta lub na jego obrzeżach. Istnieje także możliwość skorzystania z usług ośrodków agroturystycznych. W zależności więc od upodobań, można wynająć zakwaterowanie w obiektach bardziej lub mniej komfortowych. Ceny za dobę zaczynają się już od 35 zł.

Na terenie całego miasta znajdują się liczne restauracje oferujące smaczne domowe jedzenie. Można również zakosztować dobrej ryby, która stanowi nieodłączny element Pomorza, a także rozkoszować się widokiem na okoliczne zabytki podczas posiłku. Dla osób ceniących sobie włoską kuchnie istnieje także oferta pizzerii i innych dań tego typu. W mieście istnieje również możliwość skorzystania z barów szybkiej obsługi, które oferują frytki, hamburgery, kebab. Osoby, które mają ochotę na coś słodkiego odnajdą tutaj także świetne kawiarnie z wyśmienitą kawą i ciastem.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Kartuzach.

Mapa

Aktualności

-
Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze
Brodnica Górna, ul. Kartuska 210

3-dniowy Festiwal Kajakowy rozpoczyna się 30 czerwca br. na Złotej Górze – przy Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w miejscowości Brodnica Górna (10 km od Kartuz). Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się częścią integracyjną, czyli wspólnym ogniskiem. 1 lipca staruje XV Ogólnopolski Cross Kajakowy na trasie Jezior Raduńskich. Na śmiałków czekają konkurencje typu „cross soft”, „bieg kajakowy” i „kids cross” oraz spływy zręcznościowe. Każdy dzień zakończą imprezy w stylu „afterparty” z grillem i muzyką. Świetna zabawa oraz sportowe emocje dla każdego gwarantowane.

 

Wstęp: wpisowe 80 zł

 

Parking: na posesji

 

www.pzkaj.pl/dane/turystyka/2017/CROSS%202017%20Informator_v2.pdf

 

Kontakt: zgłoszenia: . 607 686 229 s.serafinska@wp.pl / 502 526 909 laylamagda@gmail.com

-
Leśniczówka
Mirachowo, ul. Podgórna

Już po raz jedenasty, miłośnicy bluesa spotkają się w mirachowskiej leśniczówce (ok. 20 km od Kartuz) w pięknej scenerii lasu, nieopodal Jeziora Lubogoszcz. Festiwal gości kapele polskie i zagraniczne i jest świętem dla fanów tego gatunku. Pierwszego dnia wystąpią m.in. Mr. Big Jack, Blues Junkers, Dave Fields Band. Kolejnego dnia na scenie pojawią się kapele takie jak Makar & Children of the corn, Bracia i siostry oraz Jan Gałach. Blues w Leśniczówce to ciekawy sposób na odprężenie podczas urlopu. Subtelne brzmienia muzyki bluesowej, dźwięk gitar i harmonijek oraz otaczająca zieleń – to wszystko tworzy wymarzony klimat do odpoczynku.

 

Wstęp wolny

 

Parking: przy leśniczówce

www.facebook.com/groups/320732557946223

-
Sobótki u Plichty
Kiełpino Kartuskie, ul. Żwirowa 9

Impreza Dance Fire Festival w ramach wydarzenia Sobótki u Plichty odbywa się co roku na terenie Kiełpina (7 km na południe od Kartuz) i jest dwudniowym festiwalem dobrej zabawy, rozpoczynającym nadejście lata. Zaplanowane koncerty z pewnością spodobają się miłośnikom muzyki klubowej (zagra ją m. in. Older Grand, Toxic D, Matthew Kay, Dj Salis), ale będą także świetnym tłem do spędzenia weekendu ze znajomymi przy organizowanym ognisku, na terenie malowniczej wsi w gminie Kartuzy. Zapowiadają się dwa dni świetnej zabawy, w kaszubskim klimacie i przy dźwiękach dobrej muzyki.

 

Wstęp: 15 zł - 1 dzień, 27 zł – karnet 2-dniowy

 

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/1907698226166365

Kontakt: 663 977 810

prognoza pogody

dzisiaj
16 ℃
min. 14 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
rozproszone chmury
jutro
16 ℃
min. 10 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
bezchmurnie
pojutrze
20 ℃
min. 10 ℃
maks. 22 ℃
opady 2.15 mm
lekki deszcz
2017-06-29
26 ℃
min. 18 ℃
maks. 29 ℃
opady 1.34 mm
lekki deszcz
noclegi w Kartuzach

noclegi w Kartuzach

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!