Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Latarnia morska w Ustce

Noclegi w okolicy Latarni morskiej w Ustce

Latarnia morska w Ustce

Latarnia w Ustce jest położona tuż przy wschodniej plaży u ujścia rzeki Słupi. Jest to symbol miasta i jeden z najsławniejszych obiektów. Znak nawigacyjny jakim jest ta latarnia niewątpliwie zachwyca turystów i obserwatorów od wielu lat.

Historia

Już od 1872 roku planowano stworzenie latarni, początkowo wciągana była na maszt olejowa latarnia, jednak bardzo szybko powstał pomysł o budowie profesjonalnej latarni morskiej. Owa budowla powstała pod koniec XIX wieku a pierwsze zapalenie światła na szczycie datuje się na 1892 rok. Składa się z ośmiokątnej wieży i przepięknego budynku latarników, który wygląda wyjątkowo i odróżnią tę latarnię od innych tego typu budynków. Obecna latarnia w tym kształcie wraz z budynkiem latarników działa od 15 listopada 1945 roku. Mało które latarnie w Polsce mogą poszczycić się taką historią. Większość z nich przechodziła renowację w dość bliskich czasach. Dzięki wyjątkowości tej budowli i bogatej historii, w 1993 roku latarnia została wpisana do rejestru zabytków.

Ciekawostki

Krąży legenda, że na latarni żyje duch. Warto jest zapytać się o to przewodnika oprowadzającego po latarni, ponieważ z duchem związane są ciekawe opowieści. Kolejnym interesującym faktem jest różny rozmiar okien. Jest ich kilkanaście i w dodatku są one innego rozmiaru. Na szczyt wieży o wysokości 19, 5 metra prowadzą schody z betonu oraz metalu. Wysokość światła to 22, 2 metry nad poziomem morza i osiąga ono zasięg aż 33 kilometrów, dzięki czemu jest znakomicie widoczne nawet z dalszych okolic Morza Bałtyckiego zapewniając od ponad 100 lat bezpieczeństwo statkom w nocy i złych warunkach atmosferycznych.

Zwiedzanie latarnii

Latarnia morska w Ustce jest otwarta codziennie od godziny 11 do 17 (w okresie wakacyjnym aż do zachodu słońca). Istnieje możliwość jej zwiedzania z przewodnikiem, co zapewni bardziej klimatyczną podróż po latarni.Dzięki przewodnikowi można się dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat tej wyjątkowej budowli.

Opłata za wejście na latarnię jest symboliczna. Bilet ulgowy to koszt 2 złotych a normalny to zaledwie 3 złote. Jest to bardzo niska opłata w stosunku do ogromnego piękna tej budowli oraz fantastycznych widoków jakie można z góry wieży obserwować.

Polecane obiekty w okolicy Latarni morskiej w Ustce