Ustka

Ustka

Miasto Ustka

Ustka jest miastem położonym na terenie województwa pomorskiego. Jest to miejscowość atrakcyjna dla turystów, jest bowiem położona nad Morzem Bałtyckim, przepływa przez nią także rzeka Słupia. Miasto leży na terenie Wybrzeża Słowińskiego i znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Słowińskiego Parku Narodowego. Należy nadmienić, że od 1974 roku Ustka jest miejscowością uzdrowiskową, gdyż jej atrakcyjne położenie geograficzne (nad Bałtykiem oraz w sąsiedztwie wielu lasów sosnowych) sprawia, że miejscowe powietrze pełne jest zdrowotnego jodu, nie brak tam również źródeł solanki.

Kilka słów o historii miasta

Po raz pierwszy o Ustce wspomniano w dokumentach pochodzących z pierwszej połowy XIV wieku. Wówczas mieszczanie z pobliskiego Słupska zakupili niewielką osadę, dzięki której mieli możliwość utrzymywania kontaktów handlowych między innymi z Kołobrzegiem, ale także z zagranicznymi portami (niemieckimi czy holenderskimi). Port rozwijał się dobrze do czasu, kiedy w XVII wieku przeszedł w obce ręce. Poza zniszczeniami związanymi z działaniami wojennymi Ustkę spotkała kolejna klęska – pożar, w wyniku którego spłonęło wiele domostw (pozostało ich zaledwie 15 oraz kościół). Ustka zaczęła się odradzać dopiero w XIX wieku, kiedy znajdowała się w posiadaniu pruskich władz. W tym czasie powstała bita droga prowadząca do Słupska, dodatkowo Ustka zaczęła być postrzegana jako miejscowość wypoczynkowa, często przebywał tam między innymi kanclerz Otto von Bismarck. Pod koniec XIX wieku w utworzono węzeł kolejowy prowadzący z Ustki do Szczecinka. Na przestrzeni lat ustecki port wielokrotnie ulegał przebudowom. Ustka uzyskała prawa miejskie w 1935 roku, a swoją obecną nazwę uzyskała w 1946 roku. Dzisiaj w porcie częstym widokiem są cumujące tam statki rybackie, wojskowe, a w okresie wakacyjnym również turystyczne.

Zabytkowe miejsca

Podobnie jak w przypadku każdej osady rybackiej, port był najważniejszym punktem miejscowości jeszcze w Średniowieczu, również obecnie jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Ustce. Dzisiaj uwagę przykuwa przede wszystkim budynek będący siedzibą urzędu celnego. Budowla wyróżnia się przede wszystkim charakterystycznymi wieżyczkami, została ona zbudowana w stylu typowym dla okresu secesji. Rzecz jasna najbardziej istotnymi punktami w porcie są znajdujące się tam dwa mola, które swoją obecną formę przybrały na przełomie XIX i XX wieku. Przed przebudową ich wygląd był nieco inny – pomosty były wówczas zbudowane ze skrzyń, które były pełne kamieni. W tamtym czasie w okolicy portu znajdowało się sześć karczm – wbrew pozorom to ilość imponująca, gdyż wówczas Ustka liczyła tylko 50 mieszkańców. Klimat miejscowości portowej udało się zachować aż do dziś, ponieważ w Ustce obecnie znajduje się wiele tawern oraz smażalni ryb, dodatkowo można zobaczyć statki wojskowe oraz pasażerskie wpływające do portu, codziennym widokiem są także kutry rybackie. Jak wiadomo w Średniowieczu Ustka była typową rybacką osadą. Klimat tamtych czasów można w Ustce poczuć do dziś, wystarczy wybrać się na spacer w okolice ulic Kosynierów oraz Marynarki Polskiej. W tym miejscu do dziś udało się zachować układ ulic, jaki obowiązywał w Średniowieczu. Obszar jest objęty ochroną konserwatora, dzięki czemu turyści mają możliwość obejrzenia charakterystycznych rybackich domów szachulcowych. Magazyn spirytusu to budynek znajduje się prze porcie, po jego zachodniej stronie. Magazyn został wybudowany w 1886 roku, ma bardzo charakterystyczny wygląd, ponieważ zbudowano go z czerwonej cegły. Magazyn był bardzo pojemny, można było w nim przechowywać 2, 5 mln litrów napojów alkoholowych. Jak podają źródła w czasie oczyszczania portu po zakończeniu II wojny światowej w magazynie – w zbiorniku ze spirytusem – znaleziono ciała radzieckich żołnierzy. Pod koniec XIX wieku (1892) w Ustce wybudowano stację pilotów, do której dobudowano 22 metrową wieżę mającą pełnić funkcję latarni morskiej. Ośmiokątna wieża oraz stacja pilotów są zbudowane z czerwonej cegły, obydwie części budynku są udostępnione do zwiedzania przez turystów.

Inne atrakcje turystyczne

Ustka jest miastem, w którym można spędzić wiele czasu na zwiedzaniu zabytków, jednakże warto poznać także inne atrakcje turystyczne tego miejsca. Jednym z nich jest Promenada Nadmorska. Została ona utworzona w 1875 roku, ciągnie się ona od usteckiego portu. Niegdyś przy Promenadzie można było usłyszeć muzykę graną przez orkiestrę, dzisiaj natomiast w pobliży deptaka znajdują się liczne pensjonaty oraz restauracje. Promenada jest lubianym przez turystów miejscem spacerów, a to ze względu na rozciągające się tam malownicze krajobrazy, a także ławeczki, na których można odpocząć. Innym miejscem wartym uwagi osób wypoczywających w Ustce jest Centrum Aktywności Twórczej, czyli miejsce, w którym można obejrzeć wystawy prac lokalnych artystów, ale także wybrać się na warsztaty rodzinne, czy poznać historię miasta – jest to możliwe za sprawą prowadzonego tam cyklu Historyczne czwartki. Oczywiście nie można zapomnieć także o plażach – Ustka może poszczycić się dwoma wytyczonymi kąpieliskami, które w okresie letnim są oblegane przez turystów. Warto wspomnieć, że podczas urlopu można spróbować swoich sił w różnych wodnych sportach, między innymi windsurfingu oraz kitesurfingu.

Gdzie się zatrzymać, gdzie zjeść?

Naturalnie Ustka to miasto mające bardzo bogatą bazę noclegową, znajduje się tam wiele obiektów zasługujących na uwagę turystów. Z pewnością znajdziemy wiele miejsc noclegowych nieopodal plaży, Promenady oraz latarni morskiej. Osoby szukające ekonomicznego rozwiązania z pewnością zainteresują kwatery prywatne, które oddalone od plaży stają się tańsze.

Podczas pobytu w Ustce warto spróbować potraw charakterystycznych dla nadmorskich miejscowości. Na terenie miasta znajduje się sporo smażalni ryb oraz karczm. W czasie pobytu w Ustce warto spróbować specjałów oferowanych przez lokalne punkty gastronomiczne, w których oprócz tradycyjnej smażonej flądry, można skosztować innych wyszukanych owoców morza, jak np. ośmiornicę czy krewetki. Nie brakuje także przytulnych kawiarni, w których o poranku podziwiając wschód słońca nad taflą Bałtyku możemy delektować się aromatyczną kawą.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Ustce.

Mapa

Aktualności

-
Scena na Promenadzie Nadmorskiej
Ustka, ul. Wyszyńskiego 3

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór sylwestrowy, który odbędzie się na scenie na Promenadzie Nadmorskiej. Uczestnicy wydarzenia usłyszą największe przeboje legendarnego zespołu Abba w wykonaniu zespołu Abba Cover Band. Dodatkową atrakcją będzie także gotowanie na żywo z uczestniczką programu Hell's Kitchen, Pauliną Krzak. Na bawiących się czekać będzie smakowity żurek, a późnym wieczorem odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Wstęp wolny

www.facebook.com/events/191448041419910/

Dom Kultury w Ustce
Ustka, Czerwonych Kosynierów 19

Zapraszamy wszystkich przebywających w Ustce na warsztaty familijne "Pracownia Świętego Mikołaja" organizowane w Domu Kultury w Ustce. W ramach Usteckich Mikołajek wszystkie dzieci będą mogły skorzystać z wyjątkowych atrakcji, konkursów i animacji czekających na nie podczas imprez towarzyszących. Nie zabraknie także ciepłego poczęstunku oraz kiermaszu ulicznego.

Wstęp wolny

www.facebook.com/ustkanafali/

Hala Sportowa ZSOiT w Ustce
Ustka, ul. Bursztynowa 12

Zapraszamy na X Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej, który odbędzie się w sobotę 2. grudnia. W sportowych rozgrywkach będą brali udział uczniowie szkół podstawowych. Zapraszamy do oglądania i kibicowania.

Wstęp wolny

www.ustka.pl/pl/wydarzenie/1/3279/x-mikolajkowy-turniej

prognoza pogody

dzisiaj
10 ℃
min. 7 ℃
maks. 11 ℃
opady 1.68 mm
słabe opady deszczu
jutro
6 ℃
min. 6 ℃
maks. 8 ℃
opady 4.92 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
5 ℃
min. 2 ℃
maks. 7 ℃
opady 1.62 mm
słabe opady deszczu
2023-03-27
1 ℃
min. 0 ℃
maks. 2 ℃
brak opadów
opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!