Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Bunkrów Bluchera w Ustce

Bunkry Bluchera w Ustce

Ustka to jedno z miejsc nad polskim morzem, które jest każdego lata oblegane przez wielu turystów. Przybywają oni tutaj ze względu na wielkość tego miasta, jego bliską odległość do Słupska, dobre położenie i wspaniałe plaże. Są tutaj także inne atrakcje, które warto odwiedzić. Jednym z miejsc w Ustce, gdzie powinniśmy się wybrać są Bunkry Blüchera.

Położenie

Większość atrakcji i wydarzeń kulturalnych w Ustce koncentruje się na wschodzie miasta, po prawej stronie Słupi. Jednak warto wybrać się także na drugą stronę rzeki. Bunkry Blüchera położone są właśnie na zachodnim brzegu, niedaleko portu, częściowo na wydmie. Dojechać tutaj można np. ulicą Bohaterów Westerplatte.

Historia

Bateria Blüchera powstała w latach 1938-39 i wybudowana została przez niemiecką armię. Składały się na nią cztery działa o kalibrze 105 mm. Na miejsce baterii wybrano teren częściowo zasłonięty wydmą, co zwiększało szansę na uniknięcie ognia przeciwnika. Dodatkowo konstrukcje wybudowane zostały z żelbetu. Obiekty, w których znajdowały się działa połączono z innymi pomieszczeniami systemem podziemnych korytarzy. Na całość obiektu składała się sypialnia dla załogi, stanowisko dowódcy oraz dalmierza. Wybudowano także bunkier na amunicję. Swoją nazwę zawdzięcza feldmarszałkowi Blücherowi, który związany był ze Słupskiem.

Działania wojenne

Bateria w Ustce działała jako część większego systemu, który zarządzany był najpierw z Kołobrzegu, a później Świnoujścia. Z bunkra wystrzeliwać można było pociski ważące nawet 20 kilogramów, które dosięgać mogły okręty oddalone o prawie 20 kilometrów od brzegu. Po wojnie obiekty na kilka lat przejęła Armia Czerwona, jednak później opuściła one wszystkie bunkry.

Zwiedzanie

Obecnie na terenie bunkrów organizowane są różne wydarzenia kulturalne, które przyciągają wielu turystów. Dodatkowo, przez cały rok, można zwiedzać obwarowania bez wcześniejszej rezerwacji, w przypadku zwiedzania indywidualnego. Bunkry Blüchera można zwiedzać samodzielnie z audioprzewodnikiem w języku niemieckim, angielskim lub polskim lub skorzystać z usług przewodnika.

Godziny otwarcia: od listopada do lutego 10:00-16:00, w lipcu i sierpniu 9:00-21:00, we wrześniu i październiku oraz od marca do czerwca 10:00-18:00. Bilety kosztują: normalny 14 zł, ulgowy 9 zł.

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie http://www.bunkryustka.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Bunkrów Bluchera w Ustce