Aktywne kryteria wyszukiwania
Szczytno
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Szczytno - oferta noclegu w Szczytnie i okolice

Oglądasz Szczytno (Szczytno / szczycieński / warmińsko-mazurskie).
Czy chodziło Ci o:

Noclegi w Szczytnie

Najwięcej propozycji noclegowych na terenie Szczytna można napotkać docierając do miasta z kierunku zachodniego (drogą nr 58 z Olsztynka) oraz wschodniego (drogą nr 53 z Ostrołęki). Jest to spowodowane tym, że granice miasta rozciągają się najdalej w orientacji poziomej. Od lewej strony (nad Jeziorem Domowym Dużym) spotkamy kwatery, które szczególnie upodobają sobie turyści ceniący aktywny wypoczynek w otoczeniu przyrody (150 m do jeziora, 300 m do lasu). Będą to jednocześnie propozycje najtańszych noclegów. Spacer do centrum miasta z okolicy ul. Podgórnej zajmuje ok. 15-20 min. Zbliżając się do zabytkowego centrum (ratusz z punktem widokowym, Muzeum Mazurskie, Zamek Krzyżacki), ceny noclegów wzrastają i wokół Jeziora Małego są już minimum dwukrotnie wyższe (a w komfortowych hotelach sięgają nawet do 250 zł/doba). Nocując w środkowej części miasta, warto przyjechać na Cmentarz Komunalny (ul. Mazurska, 1 km od centrum), gdzie pochowany jest Krzysztof Klenczon. Noclegi tanieją, gdy oddalamy się na wschód - ulicą Fryderyka Leyka - w kierunku Wyższej Szkoły Policji, którą od stacji PKP dzieli niespełna 1 km. Nocleg w hotelu w okolicy dworca (ul. Bogumiła Linki), pozwoli na szybkie dotarcie drogą nr 57 do portu lotniczego Szymany (Olsztyn-Mazury), oddalonego zaledwie 10 km na południowy-zachód od centrum Szczytna.

Szczytno, czyli południowa brama Mazur

Miasto dwóch pojezierzy – Mrągowskiego i Olsztyńskiego, którego początki sięgają XIV w. i czasów panowania Krzyżaków. Miasto rodzinne Krzysztofa Klenczona – Szczytno. Nazwa miejscowości wywodzi się od produkowanych tu metalowych elementów tarcz – tzw. szczytów, lub od słowiańskiej nazwy lokalnych jezior – Sciten Maior i Sciten Minor. Obecnie jeziora Domowe Duże i Domowe Małe to tereny rekreacyjne z dobrą bazą turystyczną. Miasto, gdzie w historii były znaczne wpływy kultury niemieckiej, posiada także barwną tradycję ludową, m.in. barwną postać Pofajdoka, którą prezentuje Muzeum Mazurskie. W mieście szkolone są także przyszłe służby mundurowe w Wyższej Szkole Policji. Szczytno leży na skrzyżowaniu wielu dróg krajowych, w odległości 46 km od Mrągowa i 49 km od Olsztyna.

Weekend z Pofajdokiem

Miejscem szczególnym w Szczytnie są odrestaurowane pozostałości po zamku krzyżackim, zlokalizowane pomiędzy dwoma jeziorami: Dużym oraz Małym. Obecnie w pokrzyżackiej budowli mieści się ratusz i muzeum. Na terenie miasta znajdują się aż 4 zabytkowe cmentarze: żydowski, ewangelicki, żołnierzy radzieckich oraz cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. Zwiedzając Szczytno można natknąć się na jedną z rzeźb pofajdoków. Pofajdok to w regionie Warmii i Mazur potoczne określenie stworka-młodzieńca mającego nieodpowiedzialne i żartobliwe, sarkastyczne podejście do życia. Figury tych dobrotliwych stworków ustawione są w całym mieście i przedstawiają różne zawody: policjanta, uciekiniera, strażaka, obieżyświata czy biznesmena. W mieście znajduje się pomnik oraz grób Krzysztofa Klenczona – kompozytora, gitarzysty i wokalisty rockowego. Występował w zespołach: Czerwone Gitary czy Niebiesko-Czarni. Wydarzeniem częściowo poświęconym jego muzycznej twórczości są Dni i Noce Szczytna – lipcowa impreza kulturalna i rozrywkowa. Wśród imprez warto zobaczyć Mazurski JAZZ Jarmark. Biegaczy zainteresuje Grand Prix Powiatu Szczycieńskiego oraz Maraton Juranda.



Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.