Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu zabytkowych budynków browaru w Szczytnie

Zabytkowe budynki browaru w Szczytnie

Historia Szczytna od wieków była związana z browarnictwem. W XIII w. stanowiło ono jedną z podstawowych gałęzi przemysłu, zapewniającą miastu sporą część dochodów i zatrudnienie wielu mieszkańcom. Nic zatem dziwnego, że jednym z najciekawszych obiektów turystycznych w tym mieście są zabytkowe budynki browaru.

Historia

Browar wybudowano w 1898 r. Jego założycielem był Fryderyk Daum. Jak na tamte czasy był to bardzo nowoczesny, dobrze wyposażony zakład. Słynął z produkcji bardzo dobrej jakości piwa, a jednocześnie stanowił bardzo ważny zakład pracy, zatrudniający wielu mieszkańców. W kolejnych latach browar przechodził liczne przebudowy i modernizacje, mające na celu zwiększenie jego mocy produkcyjnych. Aż do 1945 r. szczycieński zakład był własnością rodziny Daum. W czasie wojny browar nie uległ zniszczeniu, jednak jego wyposażenie zostało niemal całkowicie rozkradzione. Następnie przeszedł gruntowną odbudowę. Ponownie wyposażono go w nowoczesne maszyny i wdrożono nowe technologie produkcji.

Produkcja piwa

Wytwarzane w browarze piwo od zawsze uchodziło za jeden z najsmaczniejszych trunków produkowanych w naszym kraju. Przy jego warzeniu wykorzystywano wysokie jakości wodę i starannie selekcjonowane surowce. Szczytno to jedno z pierwszych miast, w których ważono słynne obecnie piwo typu lager. Również piwo browaru Jurand produkowane po wojnie, zdobywało liczne nagrody na festiwalach browarnicznych.

Browar obecnie

Dziś w browarze nie produkuje się już piwa. W jego części znajduje się rozlewnia wódek i nalewek. Pozostałe budynki pełnią wyłącznie rolę turystyczną. Są dostępne dla zwiedzających przez cały rok. Uwagę zwracają ich architektoniczne detale, którym warto przyjrzeć się z bliska. To doskonały przykład budynku o charakterze postindustrialnym. Browar stanowi cel wielu spacerów, jednak z racji ograniczonej dostępności budynku wewnątrz, jego zwiedzanie nie zajmie zbyt wiele czasu.

Browar znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Bartniej w Szczytnie. Lokalizacja nad brzegiem jeziora Domowego Małego sprawia, że zespół budynków prezentuje się bardzo malowniczo i zachęca do spacerów. Browar to jeden z najważniejszych budynków dzielnicy nazywanej Bartną Stroną.

Polecane obiekty w pobliżu zabytkowych budynków browaru w Szczytnie