Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Domu Polskiego w Szczytnie

Dom Polski w Szczytnie

Dom Polski to kolejny z wielu zabytków budowlanych w Szczytnie. Znaleźć go można na ulicy Polskiej 35. Jest to zabytkowa kamienica wybudowana na początku XX wieku. W swojej historii była użytkowana na wiele sposobów i do licznych celów. Warto zobaczyć bliżej to historyczne miejsce.

Funkcje Domu Polskiego

Budynek był też miejscem spotkań działaczy, dziennikarzy i innych osób publicznych, które zajmowały się kultywowaniem i propagandą polskich tradycji. Głównym celem spotkań tych wszystkich ludzi była ochrona ludzi mieszkających w Szczytnie przed dominacją Niemców, zarówno ekonomiczną jak i polityczną. Te spotkania miały miejsce głównie w okresie międzywojennym. W latach 1906-1939 budynek wykorzystywały organizacje polskie oraz mazurskie: Mazurska Partia Ludowa, Związek Polaków w Niemczech, redakcja pisma "Mazur'' oraz Mazurski Bank Ludowy.

Znani goście

Dom Polski w Szczytnie odwiedziło też wiele znanych osób. Gościli w nim m. in. bracia Hugo i Karol Bahrke – współzałożyciele Mazurskiej Partii Ludowej i redaktor "Gazety Ludowej'', Kazimierz Jaroszyk – członek Naczelnej Rady Ludowej z 1918 roku i jeden z redaktorów naczelnych "Mazura'', a także Bogumił Linka – członek Rady Nadzorczej Banku Mazurskiego. W roku 1907 dom odwiedził słynny polski pisarz – Henryk Sienkiewicz. Do dnia dzisiejszego o tej historii Domu Polskiego przypominają pamiątkowe tablice na zewnątrz budynku umieszczone tam w 1986 roku.

Obecnie kamienica jest odnowiona i odrestaurowana pod okiem konserwatora zabytków. Wykonane są wszystkie prace architektoniczne i budowlane mające na celu doprowadzenie budynku do użytku i zapewnienie bezpieczeństwa przebywającym tam osobom. Od zewnątrz kamienica pomalowana jest farbą w kolorze łososiowym, co bardzo dobrze wyróżnia budynek Domu Polskiego na tle innych zabudowań, a tablica informacyjna znajduje się po prawej stronie od wejścia do budynku.

Obecnie w Domu Polskim w Szczytnie znajduje się apteka i instytucja bankowa, zatem każdy turysta może wejść do środka i poobserwować styl budownictwa z XX wieku delikatnie pokryty nalotem budownictwa współczesnego.

Polecane obiekty w pobliżu Domu Polskiego w Szczytnie