Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Sorkwity - oferta noclegu w Sorkwitach i okolice

  • 1

Wybór noclegów w Sorkwitach

Ze względu na położenie Sorkwit przy głównym szlaku komunikacyjnym na Mazurach (droga krajowa nr 16), baza noclegowa wsi przyjmuje wielu turystów, szczególnie w sezonie letnim. Jednak charakter sorkwickiej oferty, złożonej w niemal 40% z agroturystyk oraz domków letniskowych, świadczy o dużym potencjale turystycznym miejscowości. Zawdzięcza go swojemu położeniu pomiędzy dwoma jeziorami (Gielądzkie i Lampackie), wokół których można zauważyć wyraźne skupiska miejsc noclegowych (na terenie wsi Stary Gieląd, Nibork, Jędrychowo – należących do gminy Sorkwity). Stary Gieląd oferuje najwięcej kwater prywatnych i kilka domków, które położone są najbliżej jeziora (nawet 30-50 m), w samych Sorkwitach większość obiektów zlokalizowana jest przy trasie (gościniec, stanica, agroturystyki), ok. 200-300 m od kościoła ewangelicko-augsburskiego. Znajdziemy tu również apartamenty, które będą jednymi z najdroższych obiektów (mieszczą się w przystępnym przedziale cenowym 20-80 zł/doba). Bez względu na wybór noclegu, większość z nich charakteryzuje ustronne położenie i możliwość korzystania z typowych mazurskich atrakcji (sporty wodne, wędkowanie, jazda na rowerze, grzybobranie).

Sorkwity – Mazury i szlaki rzeki Krutyni

Mazurska wioska leżąca nad jeziorem Lampackim i Gielądzkim, tu w okolicy ma początek jeden z najpiękniejszych europejskich szlaków kajakowych na rzece Krutyni. Zanim powstały Sorkwity na tych terenach była pruska wioska Sarkewite, co oznaczało Wartownię. W 1379 r. Wielki Mistrz Krzyżacki Winrich von Kniprode założył miasto krzyżackie. Historia tych ziem długo była związana z niemieckimi rodami, które rozwijały tu rolnictwo i przemysł (cegielnia, gorzelnia parowa, mleczarnia, winnica). Sorkwity obecnie to ważny ośrodek turystyczny z dobrą infrastrukturą wypoczynkową. Miejscowość leży przy drodze nr 16, w pobliżu Mrągowa (11 km), Mikołajek (35 km), Szczytna (47 km), Olsztyna (49 km) i Giżycka (55 km).

Wodnymi trasami przez Sorkwity

Krutynia uznawana jest za najpiękniejszą rzekę Mazur. W Sorkwitach zaczyna się ten malowniczy szlak kajakowy, o długości ok. 100 km - kończy się na jeziorze Bełdany. Także leżące nad wioską jeziora dają wypoczywającym turystom mnóstwo atrakcji – możliwość uprawiania sportów wodnych, wędkowania czy wypoczywania na plaży i zażywania kąpieli. Inne możliwości spędzania wolnego czasu w Sorkwitach znajdziemy w samej wiosce – warto bowiem obejrzeć miejscowe zabytki, takie jak neogotycki pałac z parkiem krajobrazowym, kościół ewangelicki z XVII w. z późnorenesansowym ołtarzem głównym i lożą patronacką. W wiosce znajdziemy także obelisk, XIX-wieczną pastorówkę czy zabytkowy cmentarz. Interesującymi obiektami są również most kolejowy z XIX w. czy średniowieczne grodzisko. W Sorkwitach i okolicy odbywają się interesujące wydarzenia kulturalne: Festiwal Kultury Mazurskiej, Mistrzostwa w Kolarstwie Górskim, Majówka, Rodzinny Festyn Wodniacki, Piknik dla miłośników motoryzacji czy Wielkanocny Międzynarodowy Wyścig Kolarski.