Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wieży ciśnień w Szczytnie

Wieża ciśnień w Szczytnie

Zabytkowa już dzisiaj wieża powstała w 1908 roku i liczy 45 metrów wysokości. Niemałym osiągnięciem jest fakt, że przetrwała ona dwie wojny światowe oraz trudne czasy komunistycznej okupacji. Po tych przeżyciach była dość szpetna, a władze miasta nie miały pieniędzy na jej ratowanie. Jednak znalazł się ktoś kto chciał się zająć jej odnową i konserwacją, dlatego kilka lat temu została sprzedana prywatnemu przedsiębiorcy. W pierwotnym planie miała być ona odrestaurowana i poddana konserwacji pod okiem fachowców. W planach były apartamentowce, kawiarnie i punkt widokowy, które jednak nie powstały.

Trudne losy wieży

Od kilkunastu lat przy jej boku obecna jest nieprzyjemnie wyglądająca dobudówka, która swoim wyglądem odstrasza turystów i rani oczy mieszkańców. Nowa, surowa jeszcze budowa bardzo mocno kontrastuje ze zniszczoną, starą wieżą. W opinii mieszkańców Szczytna zabytkowa wieża była systematycznie "pożerana'' przez nowy budynek, który powoli zaczynał otaczać wieżę. Prace budowlane jednak ustały, a obie konstrukcje niszczeją i straszą. Dzięki temu wieżą ciśnień zyskała opinię najbrzydszej wieży ciśnień w kraju. Obecnie wita ona ludzi wjeżdżających do Szczytna, a zainteresowani nią turyści i pasjonaci zabytków mogą podziwiać ją z daleka o każdej porze dnia i nocy.

Funkcja wieży wodnej

Wieże ciśnień nazywane były czasami wieżami wodnymi lub wieżami wodociągowymi. Ich zadaniem był zapewnienie stabilnego poziomu ciśnienia w wodociągu. Obiekty te miały zwykle kształt wieży, na szczycie której znajdował się zbiornik na wodę. Musiał być on umieszczony powyżej odbiorców, ponieważ jego działanie opierało się na zasadzie naczyń połączonych. Do zbiornika woda trafiała za pomocą pomp.

Ze względu na odbiorców wody można podzielić wieże na 3 kategorie: komunalne, kolejowe i zakładowe. Wieże komunalne służy głównie mieszkańcom, wspomagając sieci wodociągowe. Funkcją wieży kolejowych było gromadzenie wody, którą późnej wykorzystywano do parowozów. Ostatnią kategorię stanowiły zakładowe wieże ciśnień, dzięki którym woda była dostarczana na terenie całego przedsiębiorstwa lub fabryki.

Polecane obiekty w pobliżu Wieży ciśnień w Szczytnie