Szczytno

Szczytno

Położenie

Leżące na pograniczu pojezierza olsztyńskiego i mrągowskiego miasto znajduje się na południu Mazur, w województwie Warmińsko-Mazurskim, w powiecie szczycieńskim. Według ostatniego spisu powszechnego z września 2016 roku Szczytno zamieszkiwało niecałe 24 tysiące mieszkańców zajmując powierzchnię około 10, 62 km². W czasach istnienia poprzedniego podziału administracyjnego miejscowość należała do województwa olsztyńskiego.

Historia

Oficjalną datą założenia miasta jest rok 1359. Rozwinęło się ono z osiedla pełniącego funkcje przedzamcza. Dawniej była tu bowiem drewniana strażnica krzyżacka, którą po spaleniu w 1370 roku przekształcono na kamienną warownię. Przez kolejne trzy wieki tereny wokół miejscowości stanowiły lenno Korony Królestwa Polskiego. Od 1723 r. Szczytno posiada prawa miejskie, niecałe sto lat później stało się miastem powiatowym. W okresie I Wojny Światowej zostało mocno zniszczone, jednak w czasie dwudziestolecia międzywojennego wszystko odbudowano tworząc park miejski z inicjatywy Ryszarda Andersa, a także wiele kamienic wokół rynku.

Druga Wojna Światowa przyniosła zniszczenia rzędu 45% całości zabudowy, lecz po jej zakończeniu Szczytno zostało przyłączone do ziem polskich. Obecna nazwa funkcjonuje od 1946 roku i wywodzi się od nazw jezior lub (według innej teorii) od określenia przedmiotów wyrabianych przez lokalną ludność w okresie średniowiecza – szczytów (staropolska nazwa oznaczająca tarczę). W ramach ciekawostki można dodać, że w herbie miasta znajduje się skaczący zza drzew jeleń. Godło nie zostało jednak stworzone z myślą o Szczytnie, a odkupione od Ełku, kiedy to miasto stworzyło swój nowy herb, a stary nie był już potrzebny. Z kolei szczycieńska flaga jest niemalże identyczna z flagą Włoch – rozstaw kolorów i ich rodzaj zgadzają się z barwami Italii.

Atrakcje i zabytki

Miasto słynie z kilku lokalnych imprez przyciągających turystów, m. in.:

  • Dni i Noce Szczytna – otwarta, nieodpłatna impreza odbywająca się każdego roku w ostatni weekend lipca na Placu Juranda. Specjalnie na tę okoliczność budowana jest estrada, na której goszczą polskie i zagraniczne gwiazdy piosenki. Impreza jest też okazją do uczczenia pamięci wokalisty, kompozytora i gitarzysty Krzysztofa Klenczona. Związany był on z muzyką rockową, żył i tworzył właśnie w Szczytnie. Odbywają się również pokazy sztucznych ogni oraz Jarmark Jurandowy
  • Święto policji – z racji funkcjonowania w Szczytnie Wyższej Szkoły Policji w mieście obchodzone jest święto tej formacji ustanowione w 1995 roku. 24 lipca organizowane są oficjalne obchody, podczas których wręczane są odznaczenia oraz upamiętnia się poległych na służbie funkcjonariuszy
  • Wybory Miss Szczytna;
  • Coroczne imprezy sportowe, artystyczne, wystawy

Warto również wspomnieć o festiwalu rockowo-metalowym Hunter Fest organizowanym w latach 2004-09 przez zespół Hunter, którego muzycy pochodzą ze Szczytna. Impreza odbywała się na scenie zbudowanej na plaży miejskiej, jednak w ostatniej edycji przeniesiono się na tereny lotniska w okolicznych Szymanach. Rodzime i zagraniczne gwiazdy ciężkiego brzmienia każdego roku uświetniały festiwal, wśród nich m. in.: Acid Drinkers, Coma, Fear Factory, Behemoth, Sepultura, Funeral For A Friend czy Motorhead.

W mieście podziwiać można również szereg zabytków, najbardziej znane to ruiny zamku krzyżackiego, wokół którego powstało miasto. Pod koniec XIX w. został on rozebrany, jednak w okresie dwudziestolecia międzywojennego podjęto prace archeologiczne i część murów odbudowano. Tuż przed wybuchem II wojny zaadaptowano je na muzeum. Zabytkowy ratusz miejski. Górujący nad zabudową Szczytna budynek powstał w latach 1936-37. Na uwagę zasługuje zegar na wieży ratusza, widoczny z kilku kilometrów. W 1991 roku gmach został wpisany do rejestru zabytków, obecnie mieści się w nim również Muzeum Mazurskie

Komunikacja i transport

Na terenie Szczytna znajduje się dworzec PKP, z którego dostaniemy się głównie do lokalnych miast, w tym Olsztyna, Pisza, Ełku czy na lotnisko Szymany. Te funkcjonuje od kilku lat oferując pasażerom połączenia międzynarodowe np. do Oslo-Torp czy Londynu (Luton i Stansted). Na terenie portu lotniczego działa również wypożyczalnia samochodów, gdzie swoje oddziały mają firmy Hertz i Avis. Z kolei w samym mieście kursuje również lokalna komunikacja oferując połączenia z lokalnymi gminami oraz przejazdy miejskie.

Gdzie warto się zatrzymać i co zjeść?

Miasto, pomimo niewielkiej powierzchni posiada szeroką gamę miejsc, w których turyści mogą przenocować i dobrze się posilić. Liczne hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, pola biwakowe z campingami, domki letniskowe, zajazdy czy wreszcie pokoje gościnne otwarte są dla przyjezdnych przez cały rok, ale najwięcej z nich dostępnych jest latem. Jedyny czterogwiazdkowy hotel w okolicy powinien dogodzić nawet najbardziej wymagającym. Dla gości z mniej pojemnym portfelem dostępne są również obiekty dwu i jednogwiazdkowe. W sezonie letnim najtańszą opcją noclegową są pola namiotowe, bursy i schroniska, dużą popularnością cieszą się również pokoje gościnne.

Jeśli chodzi o gastronomię, restauracje w Szczytnie oferują swoim klientom przeważnie polską kuchnię. Koniecznie trzeba jednak spróbować lokalnych mazurskich przysmaków, np. placków ziemniaczanych, różnego rodzaju pierogów, kartaczy lub dzybdzałków.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Szczytnie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
2 ℃
min. -2 ℃
maks. 2 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
4 ℃
min. -2 ℃
maks. 5 ℃
opady 0.76 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
6 ℃
min. 2 ℃
maks. 8 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
2024-11-16
9 ℃
min. 4 ℃
maks. 9 ℃
opady 0.13 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!