Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek w Szczytnie

Noclegi w pobliżu Zamku w Szczytnie

Zamek w Szczytnie

W przeszłości zamek stanowił centralny punkt Szczytna. Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko jego ruiny, ale mimo wszystko warto zarezerwować nieco czasu na ich zwiedzanie. To wspaniała atrakcja dla starszych i młodszych miłośników historii. Zamek znajduje się w centrum Szczytna. Jest ulokowany między dwoma jeziorami - Jeziorem Domowym Dużym i Jeziorem Domowym Małym. Malownicze położenie stanowi doskonałe tło dla ruin zamku.

Historia

Zamek w pierwotnej wersji został wybudowany już pod koniec XIV w. Była to budowla wykonana w całości z drewna. Nic zatem dziwnego, że Litwinom łatwo udało się go spalić w czasie najazdu na miasto w 1370 r. Odbudowano go, wykorzystując trwalsze materiały. Zamek był otoczony przez solidny mur i nawodnioną fosę. Począwszy od XVIII wieku zamek stopniowo tracił na znaczeniu. Przestano o niego dbać i w efekcie budowla popadła w ruinę. Rozebrano wieżę i mury obronne, sprzedając mieszkańcom pozyskaną w ten sposób cegłę na budowę mieszkań. W XX wieku podejmowano próby odrestaurowania zamku, jednak nie przyniosły zamierzonego efektu.

Uwieczniony przez Sienkiewicza

Zamek w Szczytnie został osławiony za sprawą Henryka Sienkiewicza. Umieścił on w nim akcję jednej ze swoich najsłynniejszych powieści "Krzyżacy". To przed tym zamkiem Jurand klęczał w worku pokutnym mając nadzieję, że Krzyżacy uwolnią jego ukochaną córkę Danusię. Także tutaj zrealizowano ekranizację powieści. Polski noblista odwiedził zamek w 1908 r. Na pamiątkę tej wizyty i w podziękowaniu za rozsławienie zamku, przy wejściu na dziedziniec znajduje się popiersie pisarza.

Zamek obecnie

Obecnie z dawnego zamku zachowała się 46-metrowa wieża nazywana Wieżą Juranda. Na części ruin wybudowano Ratusz Miejski, w którym znajduje się Muzeum Mazurskie. Pozostałą ich część zabezpieczono przed dalszym niszczeniem. Ruiny są dostępne dla zwiedzających, oczywiście nieodpłatnie. Chociaż nie prezentują się już tak imponująco jak przed wiekami, warto znaleźć czas, by przespacerować się w ich okolicy. Ruiny szczególnie dobrze prezentują się od strony jeziora Domowego Dużego i właśnie stamtąd najlepiej zacząć swoją wycieczkę.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Szczytnie