Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Parku Podzamcze w Olsztynie

Park Podzamcze w Olsztynie

Park Podzamcze to największy park znajdujący się na terenie Olsztyna. Zlokalizowany jest nad Łyną na Starym Mieście wokół części dawnych murów miejskich. Bliskość zamku sprawia, że jest to miejsce o wyjątkowym, niepowtarzalnym klimacie.

Oaza zieleni

Park Podzamcze dzieli się na trzy części - południowa położona jest między mostami św. Jana i św. Jakuba, środkowa między ul. Nowowiejskiego a mostem św. Jana, a północna między wiaduktami kolejowymi a ul. Nowowiejskiego. Jest to idealne miejsce na przyjemny spacer o każdej porze roku. Wiosną można przejść się parkowymi alejkami otoczonymi kwiatami, a bujną zielenią drzew takich jak olchy, klony i kasztanowce. Park warto odwiedzić również jesienią, kiedy drzewa zachwycają kolorowymi liśćmi.

Teren parku jest bardzo zróżnicowany. Ścieżki są częściowo otoczone przez malownicze, wysokie skarpy leżące na różnych poziomach. Centralną oś parku wyznacza koryto rzeki Łyny. Oprócz mostów drogowych przez jej bieg przerzucono również kilka kładek dla pieszych. W pobliżu zamku rzeka jest przegrodzona przez próg nazywany "Niagarą".

Rzeźby i pomniki

Na terenie parku znajdują się liczne ciekawe obiekty. Można tutaj zobaczyć między innymi popiersie Mikołaja Kopernika. Warte uwagi są liczne rzeźby wykonane przez znanych olsztyńskich artystów - "Łyna", "Wiosna", "Syrenka dwuogoniasta". Ciekawe dzieła rzeźbiarskie zostały również wykorzystane jako ozdoba dwóch fontann. Jest to "Dziecko na rybie" dłuta Balbiny Świtycz-Widackiej oraz "Symfonia ptaków" Ryszarda Wachowskiego. W czasie spaceru warto zwrócić uwagę także na głaz dedykowany pamięci Seweryna Pieniężnego. W pobliżu parku wznosi się willa "Casablanca" wybudowana na początku XX wieku. Niegdyś był to klub garnizonowy, obecnie znajdują się tutaj apartamenty do wynajęcia oraz restauracja.

Rewitalizacja parku

Park został poddany niedawno kompleksowej rewitalizacji. Przestrzeń uporządkowano, zachowując jednocześnie jej najważniejsze elementy. Odnowiono ścieżki, powstały nowe alejki, plac zabaw i kładka przez rzekę. Park został wyposażony również w nowe ławki, stojaki na rowery, oświetlenie, a także piękne kwietniki i kompozycje krzewów. Jest to więc doskonałe miejsce na spacer nie tylko dla mieszkańców Olsztyna, ale również turystów zwiedzających to piękne miasto.

Polecane obiekty w pobliżu Parku Podzamcze w Olsztynie