Olsztyn

Olsztyn

Wybierając miejsce na spędzenie wolego czasu - i to bez względu na to, czy chodzi o dłuższy czy krótszy pobyt powinniśmy dołożyć wszelkich starań do tego, aby miejsce to było jak najlepiej przystosowane do tego, w jaki sposób lubimy spędzać wolny czas. Nie chodzi bowiem o to, żeby dany obszar był zachwalany przez wszelkiego rodzaju przewodniki turystyczne czy też portale; co z tego, że trafimy do doskonale ocenianego kurortu nadmorskiego, jeśli naszą miłością są góry?

Warto również dawać szansę tym mniej popularnym kierunkom, które nierzadko skrywają w sobie tajemnice i atrakcje wcale nie ustępujące tym bardziej znanym i bardziej komercyjnym. Jednym z takich miejsc jest Olsztyn. Zanim jednak przejdziemy do najważniejszych walorów krajobrazowych i antropogenicznych, należy je pokrótce scharakteryzować. Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego i leży nad rzeką Łyną. Co ciekawe i dodatkowo wpływa na atrakcyjność regionu to fakt, że wchodzi on w skład Pojezierza Mazurskiego oraz w ogóle Pojezierzy Wschodniobałtyckich, a fakt ten jest nie bez znaczenia w kontekście turystyki.

Atrakcyjne położenie

Jedną z cech, które sprawiają że ludzie chętnie odwiedzają Olsztyn jest fakt, iż miasto to leży na drodze kilku ważnych szlaków turystycznych nie tylko o radze krajowej, ale nawet międzynarodowej. Mowa tutaj o Drodze świętego Jakuba czy też o Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego - jak więc widać, wypad na Warmię może być bardzo dobrym pomysłem do tego, aby rozpocząć podróż po którymś z tych szlaków. A jeśli nie czujemy się na siłach na tak wielkie przedsięwzięcie, zawsze możemy pozostać przy szlaku ograniczającym się do okolicy - jak chociażby Szlak Grunwaldzki czy też Kopernikowski. Dużym atutem takiego rodzaju wędrówki będzie na pewno fakt, iż oba te szlaki są w przemyślany sposób zorganizowane - nie brakuje oznaczeń, na ich trasie znajdują się punkty gastronomiczne czy toalety. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć mapę pod pachę i ruszać w drogę.

Turystyczne miejsca w Olkuszu

W Olkuszu jest wiele pięknych i ciekawych miejsc, którym bez wątpienia należy poświęcić swój czas.

Ratusz w Olsztynie jest późnogotycką budowlą, wielokrotnie przebudowywaną na skutek nieszczęśliwych zdarzeń związanych z pożarami. Szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia turysty wydają się być piwnice, które bez większych zmian przetrwały kilkaset lat od samego średniowiecza. Wcześniej uprawiano tam handel, podobnie jak na parterze budynku (władze wówczas zajmowały wyższe kondygnacje), jednak w dwudziestoleciu międzywojennym usługi tego pokroju całkowicie zniknęły z ratusza. Chociaż budynek był wielokrotnie remontowany i odnawiany, to wciąż warto go zobaczyć, gdyż możliwe jest poczucie w nim dawnego klimatu.

Zamek Kapituły Warmińskiej obiekt, który nierozerwalnie związany jest z jednym z najsłynniejszych ludzi kojarzonych z Polską - Mikołajem Kopernikiem, który pełnił funkcję administratora na początku XVI wieku. Jest to budynek utrzymany w stylu gotyckim (podobnie jak większość pochodzących z tego miasta). Obecnie zaadaptowano go do roli Muzeum Warmii i Mazur (10 zł bilet normalny, 8 zł bilet ulgowy - dodatkowo płatne wejście na wieżę widokową za 4 zł). Miejsce to ma ciekawą historię; ze względu na swoją przynależność w wymiarze politycznym do Zakonu Krzyżackiego, była istotnym elementem infrastruktury militarnej. Jednak po bitwie pod Grunwaldem bez oporów warownia została poddana Polakom. Później jeszcze dawny właściciel próbował go odebrać szturmami, niemniej za każdym razem Polacy wychodzili obronną ręką i budowla pozostawała w naszych rękach aż do dziś.

Kaplica Jerozolimska to jeden z najstarszych budynków w całym Olsztynie i chociażby z tego powodu warto do niego zajrzeć, będąc w odwiedzinach w okolicy. Kaplica stała niegdyś w bezpośrednim sąsiedztwie nieistniejącego już szpitala chorób zakaźnych, nigdy jednak nie pełniła funkcji szpitalnej kaplicy. Nie jest to może najbardziej spektakularny zabytek, jakim może pochwalić się Olsztyn, niemniej jednak jest cenny jeśli chodzi o wartości historyczne. Wewnątrz czekać będzie na nas surowe wykończenie i minimalistyczne zdobienia.

Pałac Archiprezbitera - kolejny budynek bezpośrednio związany z religią. Wybudowany został w XVIII wieku w neogotyckim stylu, ewoluował w styl secesyjny (bogato zdobiony, dodajmy) w związku ze zmianą charakteru budynku na pałac biskupi. Obecnie pomimo licznych przebudowań i renowacji jest utrzymany w bardzo dobrym stanie. Znajduje się on w obrębie Starego Miasta, wobec czego trafienie nie powinno stanowić większego problemu. Wpisany jest do rejestru zabytków jako szczególnie cenny.

Polskie miasta mają to do siebie, że jak jeden maż mogą pochwalić się swoimi kolorowymi, nie zawsze dużymi ale zawsze urokliwymi rynkami. Nie inaczej jest w przypadku tego w Olsztynie. Chociaż bez problemu można wymienić cały szereg większych, to jednak i tutaj nie brakuje unikalnego klimatu i miejsc, w których można naprawdę miło spędzić czas czy to samemu, czy ze znajomymi.

Informacje przydatne turystycznie

Jeśli chodzi o komunikację, dojazd z większości miast Polski nie stanowi żadnego problemu, podobnie sprawa ma się z komunikacją miejską, gdyż transport w ramach samego miasta również jest sprawny i szybki. Sam Olsztyn nie jest też na tyle duży, aby można było się w nim zgubić (przynajmniej w teorii), wobec czego wydaje się być dobrym strzałem dla początkujących podróżników.

Jeśli zaś chodzi o infrastrukturę turystyczną, to jest przede wszystkim zaplecze gastronomiczne i noclegowe, nie ma problemu ani z jednym, ani z drugim. Na turystów czeka duża ilość restauracji i jadłodajni o różnym zakresie cenowym, podobnie jak w przypadku miejsc noclegowych, w związku z czym każdy turysta jest w stanie zaplanować pobyt w Olsztynie zgodnie z zasobnością swojego portfela i wymaganiami.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Olsztynie.

Mapa

Aktualności

Hala Urania
Olsztyn, al. Piłsudskiego 44

Olsztyn czeka na niepowtarzalny występ. Już 25 listopada w mieście odbędzie się koncert Chóru Armii Radzieckiej im. A. Aleksandrowa, który uważany jest za jedną z najbardziej znanych grup na świecie. W Polsce dadzą tylko kilka występów, z tego jeden z nich na alei Piłsudskiego w Olsztynie (Hala Urania). W skład chóru oprócz uzdolnionych solistów wchodzi także orkiestra i balet. Grupa artystyczna z krajów byłego ZSRR działa już od 1928 roku.

Wstęp: 110-150 zł

www.ostrodanews.pl/event/olsztyn-chor-alekxandrowa/

 

Most
Olsztyn, Jezioro Długie

Już 28 października będzie można wziąć udział w biegu z cyklu Grand Prix City Trail. Jest to 5-kilometrowa trasa pośród leśnej scenerii. Biuro zawodów znajduje się nad Jeziorem Długim. Podstawą do klasyfikacji jest pomiar czasu, dokonywany za pomocą chipa. Najlepsi zawodnicy otrzymają statuetki i nagrody rzeczowe.

Wstęp: opłata wpisowa 20-29 zł

citytrail.pl/strony/stat/id/8/regulamin-bieg-glowny

-
Most nad Łyną
Olsztyn, ul. Mochnackiego

30 września br. w Olsztynie odbędzie się VII Rajd Rowerowy im. Zacheusza Nowowiejskiego. Rajd Dębowe Góry organizowany przez Klub Turystyki Rowerowej 4R przy PTTK jest bezpłatny. Dofinansowywany jest przez Urząd Miasta Olsztyna. Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 6:45. Można skorzystać z transportu zorganizowanego (koszt 50 zł).

Wstęp wolny

www.facebook.com/events/354084538347088

 

prognoza pogody

dzisiaj
8 ℃
min. 5 ℃
maks. 8 ℃
opady 0.33 mm
słabe opady deszczu
jutro
4 ℃
min. 3 ℃
maks. 5 ℃
brak opadów
słabe opady deszczu
pojutrze
4 ℃
min. 4 ℃
maks. 10 ℃
opady 11.91 mm
umiarkowane opady deszczu
2017-10-26
10 ℃
min. 9 ℃
maks. 11 ℃
opady 1.74 mm
słabe opady deszczu
noclegi w Olsztynie

noclegi w Olsztynie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!