Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Olsztynek - oferta noclegu w Olsztynku i okolice

  • 1

Wybór noclegów w Olsztynku

Mimo swoich niewielkich rozmiarów, Olsztynek oferuje przytulne warmijskie noclegi w malowniczym otoczeniu. W mieście baza noclegowa nie jest szczególnie rozbudowana – znajdziemy tu pokoje gościnne, domek letniskowy i zajazd, a w samym centrum, przy ul. Warszawskiej, niedaleko rynku mieszczą się apartamenty. Znacznie więcej obiektów zlokalizowanych jest na wschód od miasta, w kierunku jezior: Pluszne Małe, Pluszne Wielkie czy Maróz. Pomiędzy Olsztynkiem a zbiornikiem Pluszne Małe, przy drodze krajowej na 58 w miejscowości Mierki są tanie noclegi, agroturystyka i domki letniskowe, a nad samym zbiornikiem także ośrodki wypoczynkowe. Przy jeziorze Maróz, na południe od Olsztynka, także znajdziemy domki i ośrodki, ale oprócz tego pensjonaty. Te lokalizacje są dogodne dla osób, które w czasie urlopu chcą przede wszystkim korzystać z uroków warmińsko-mazurskich wód.

Olsztynek – malownicza Warmia

Niewielkie miasto na Warmii, którego patronem widoczny na herbie św. Piotr. Olsztynek powstał na terenach wielkiej puszczy jako jedno z miast krzyżackich. Współcześnie to ośrodek przemysłowy i turystyczno-krajoznawczym z ciekawymi zabytkami oraz licznymi trasami pieszymi, rowerowymi i kajakowymi. Miejscowość zwana „Małym Olsztynem” leży 28 km od Olsztyna i 33 km od Ostródy, przy drogach nr 7, 51 i 58.

Olsztynek jak sielska wieś z dawnych lat

 

Warto zrobić sobie wycieczkę ulicami miasta, by zobaczyć zabytki, takie jak ratusz z początku XX w. czy dom Mrongowiusza - znanego filozofa, językoznawcy, jednego z pierwszych badaczy folkloru Kaszubów. W ratuszu możemy się zapoznać z dziejami miasta oraz historią obozu jenieckiego Stalag IB Hohenstein, funkcjonującego na tych terenach w czasie II wojny światowej, bowiem działa tam Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka. Przede wszystkim trzeba jednak obejrzeć gotycki kościół ewangelicko-augsburski z XIV w., obecnie galerię sztuki Muzeum Budownictwa Ludowego oraz zamek krzyżacki także XIV-wieczny. Ciekawy jest też sam układ Starego Miasta i pozostałości murów miejskich z XV w. Znajdziemy tu także Muzeum Budownictwa Ludowego z ekspozycją poświęconą architekturze ludowej z Warmii, Mazur, Pruskiej Litwy i Powiśla. W tym skansenie na świeżym powietrzu można poczuć się jak w wiosce z dawnych lat: są tu wiatraki, kuźnia, młyn, kościółek, karczma i wiele domostw. Znajdzie się też zajęcie dla osób, które chcą spędzić urlop aktywnie – w okolicy wytyczono wiele szlaków: kajakowych, rowerowych czy pieszych, takich jak Szlak Kopernikowski czy Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Możemy tu wziąć udział w licznych imprezach, np. Olsztyneckim Jarmarku, Warmińsko-Mazurskich Dniach Rodziny czy Regionalnym Święcie Ziół.