Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Ławeczki Mikołaja Kopernika w Olsztynie

Ławeczka Mikołaja Kopernika w Olsztynie

W każdym mieście są charakterystyczne punkty, które albo stanowią jedną z atrakcji turystycznych, albo są po prostu głównymi, bardzo rozpoznawalnymi miejscami w danym mieście. Olsztyn może się pochwalić przynajmniej kilkoma takimi punktami, a jednym z nich jest metalowa Ławeczka Mikołaja Kopernika.

Wykonanie ławeczki

Ławeczka zlokalizowana jest w najbardziej uczęszczanym miejscu – na Starym Mieście, które odwiedzane jest i przez mieszkańców, i przez turystów przybywających do Olsztyna. Umieszczona u zbiegu dwóch głównych ulic, Zamkowej oraz Okopowej, stanowi jeden z najczęściej odwiedzanych punktów w całym mieście. Bliskość zabytkowego kościoła ewangelicko-augsburskiego dodatkowo wzmacnia turystyczny i wizualny charakter ławeczki, która już na stale wtopiła się w miejski krajobraz.

Jej wykonanie związane jest z uczczeniem dwóch ważnych dla Olsztyna rocznic, które przypadały w 2003 roku. Pierwsza to obchody 650-lecia nadania Olsztynowi magdeburskich praw miejskich i lokacji miasta na niemieckim prawie. Druga rocznica to natomiast święto 530 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ławeczka została zaprojektowana i stworzona przez mieszkankę Olsztyna, rzeźbiarkę Urszulę Szmyt w Centrum Rzeźby w Orońsku. Pomnik przedstawia Mikołaja Kopernika, który siedzi oparty na ceglanym murku. Postać ubrana jest w prosty i długi płaszcz typowy dla czasów XVI wiecznych, z półdługimi rękawami i zakończony małym futrzanym kołnierzem. Bardzo realistycznie zachowane są rysy twarzy astronoma, który trzyma w dłoniach zwój papieru oraz astrolabium.

Atrakcja miejska

Wykonana z brązu ławeczka Mikołaja Kopernika to świetny punkt do wykonywania pamiątkowych zdjęć z Olsztyna. Ławeczka często umieszczana na pocztówkach, magnesach, kubkach i innych akcesoriach pamiątkowych. Przypomina ona o związkach wielkiego astronoma z Olsztynem, który zamieszkiwał tu przez kilkanaście lat administrując miejskimi dobrami. Dzisiaj ławeczka stanowi też jeszcze jedną atrakcję: skierowana jest na nią jedna z miejskich kamer, która wyjątkowo transmituje obraz do Internetu. Przysiadając na ławeczce można więc nie tylko zafundować sobie pamiątkową fotografię, ale również pokazać się całemu światu w internetowej kamerce.

Polecane obiekty w pobliżu Ławeczki Mikołaja Kopernika w Olsztynie