Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Park im. Kusocińskiego w Olsztynie

Noclegi w okolicy Parku im. Kusocińskiego w Olsztynie

Park im. Kusocińskiego w Olsztynie

Park im. Kusocińskiego w Olsztynie to największy tego typu teren zielony w mieście, położony niedaleko centrum. Umiejscowiony jest bowiem tuż obok głównej arterii Olsztyna – alei Piłsudskiego, pomiędzy ulicą Głowackiego, Leonharda i Kołobrzeską.

Historia parku im. Kusocińskiego

Ten miejski teren zielony powstawał w latach 70. XX wieku, pierwotnie nosząc nazwę Park Nad Jarem. Szybko jednak zgodnie z poetyką epoki socjalistycznej, zmieniono ją na Park Czynu Partyjnego, co do dzisiaj widoczne jest na głazie znajdującym się przy przejściu nad ulicą Dworcową przecinającą park. Pod koniec lat 70. park uległ znacznej rozbudowie związanej z planowanymi na tym terenie centralnymi dożynkami, będącymi w tamtym czasie wielką uroczystością władz państwowych.

Dzisiejszą nazwę - imię Janusza Kusocińskiego – polskiego olimpijczyka, wybitnego biegacza, który zginął rozstrzelany w 1940 roku przez wojska hitlerowskiego – park otrzymał dopiero po zmianie systemu – w 1989 roku. W 1991 roku w parku Kusocińskiego zorganizowano mszę świętą celebrowaną przez papieża Jana Pawła II, upamiętnioną tablicami i krzyżem, obok którego stał ołtarz.

Współczesne dzieje parku

Dzisiaj park im. Kusocińskiego przyciąga mieszkańców Olsztyna i odwiedzających miasto turystów możliwością odpoczynku pośród zieleni, nad dwoma zbiornikami wodnymi znajdującymi się na jego terenie. Ich stałymi rezydentami w dużej liczbie są kaczki, masowo dokarmiane przez odwiedzających.

Atrakcje sportowe

Atrakcją parku jest też działający od kwietnia do października skatepark „Kusocin” przyciągający wielbicieli ewolucji na desce, wrotkach i rowerach, z którego można korzystać bezpłatnie pod warunkiem zaopatrzenia się w kask i przestrzegania regulaminu bezpieczeństwa. Coś dla siebie znajdą tutaj także wielbiciele innych sportów: w parku Kusocińskiego można zagrać w tenisa stołowego na przygotowanych do tego celu stanowiskach. Zorganizowano tutaj także siłownię plenerową.

Tuż obok parku mieszczą się inne atrakcje Olsztyna: planetarium i pływalnia OSiR, a także Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Aquasfera i stadion sportowy, na którym mecze rozgrywa drużyna piłkarska Stomil Olsztyn.

Polecane obiekty w okolicy Parku im. Kusocińskiego w Olsztynie