Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Noclegi w pobliżu Katedry Św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Jednym z największych kościołów w Bielsku-Białej jest Katedra Św. Mikołaja. Położona jest przy Placu Św. Mikołaja na Starym Mieście. Obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego. Katedra powstała w połowie XV wieku. Z powodu wielu renowacji i przebudowań posiada elementy różnych stylów architektonicznych od gotyku aż po modernizm.

Historia katedry

Pierwszy kościół, który powstał w miejscu dzisiejszej Katedry został wzniesiony w stylu gotyckim. Była to murowana budowla. W tym czasie przeniesiono parafię ze Starego Bielska do Bielska. Patronem parafii był św. Mikołaj, który po przeniesieniu kościoła do Bielska stał się również patronem miasta.

Świątynia w roku 1559 zamieniona została na kościół luterański. Została przywrócona katolikom w 1960 roku. Kilka lat później na skutek pożaru budynek został zniszczony. Po tym zdarzeniu kościół został odbudowany i zyskał barokowe wnętrza. Kościół kilkukrotnie stał się ofiarą pożarów. Na początku XX wieku wzniesiono neoromańską fasadę oraz wysoką wieżę, rozszerzono również nawę. Kościół stał się katedrą w 1992 roku kościół został podniesiony do rangi katedry i stworzono diecezję bielsko-żywiecką.

Wnętrze katedry

Katedra składa się z nawy głównej oraz naw bocznych, wieży, ołtarza oraz kaplicy. Nawa główna jest to ozdobne miejsce, znajdują się tam kolorowe witraże. W 2009 roku powstał nowy witraż, który przedstawia Jana Pawła II, a w 2012 witraż ukazujący kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zarówno w nawie głównej, jak i w nawach południowej i północnej znajdują się stacje Drogi Krzyżowej. Powstały one w 1860 roku.

Ciekawym elementem w nawie północnej jest obraz „Chrystus w Ogrojcu”, a po lewej stronie figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pochodzi ona z dawnego ołtarza, który został usunięty w latach sześćdziesiątych. Kolejny element wnętrza z danego ołtarza stanął w nawie południowej i jest to figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Zamiast wcześniejszego ołtarza w 1991 roku powstał nowy ołtarz główny. Przy ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający patrona parafii św. Mikołaja, który ratuje rozbitków z tonącego okrętu. W ołtarzu głównym znajduje się XIX-wieczne tabernakulum.

Msze i nabożeństwa

W dni powszednie msze odbywają się o godzinach: 07:00, 08:00, 09:00 oraz 18:30. W niedzielę zaś o godzinach 6:00, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 17:00, 19:00, 20:00.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie parafii www.katedra.diecezja.bielsko.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Katedry Św. Mikołaja w Bielsku-Białej