Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej

Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej

Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej powstało w 1979 roku jako oddział Muzeum Okręgowego. Jego celem jest dokumentowanie tradycji przemysłu wełnianego. Muzeum powstało w miejscu dawnej fabryki sukna „Karola Buttnera Synowie”.

Włókiennicze tradycje Bielska-Białej

Muzeum gromadzi maszyny, urządzenia oraz wszelkie dokumenty związane z tą dziedziną przemysłu. Posiada również eksponaty związane z innymi branżami takimi jak pożarnictwo, drukarstwo oraz przemysł metalowo-maszynowy. Wszelkie eksponaty znajdują się w czterech specjalnie przygotowanych salach. Podział ten odpowiada temu, jak wyglądała dawna fabryka włókiennicza w Bielsku-Białym. Cztery sale odpowiadają: przędzalni, oddziałowi przygotowawczemu, tkalni oraz wykończalni. W przędzalni przetwarzano wełnę owczą na przędzę. Trafiała ona do oddziału przygotowawczego, gdzie przygotowywano nitki. Sala tkalni tworzyła tkaninę na krosnach tkackich. W muzeum możemy zobaczyć proces powstawania tkanin na jednej z zabytkowych maszyn. Zanim tkaniny zostały zakupione podlegały procesowi wykończenia. Za pomocą chemicznych i mechanicznych operacji tkanina zyskiwała pożądane właściwości.

Ekspozycje

W salach muzeum znajdują się dawne maszyny i urządzenia, które wykorzystywane były w fabryce włókiennictwa. Znajduje się tam również laboratorium zakładowe oraz kantor mistrza. Ciekawym urządzeniem jest maszyna do wyrobu kapeluszy: zgrzeblarko-nawijarkę. Barwiarkę, prasę piaskową i inne niezbędne do stworzenia kapelusza maszyny. W muzeum znajduje się też miejsce dla maszyn przemysłu metalowego: obrabiarka, wiertarki oraz wszelkie narzędzia ślusarskie.

Ekspozycja Muzeum Techniki i Włókiennictwa przedstawia historię lokalnej straży pożarnej, drukarni oraz wodociągów. Zobaczyć można pamiątki, będące własnością Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Największą atrakcją jest konny wóz strażacki oraz sanie pochodzące z okresu międzywojennego. W muzeum zobaczyć można sztandary jednostek ochotniczych, sprzęt gaśniczy oraz hełmy i pasy pożarnicze. Muzeum posiada też kilka dawnych sprzętów gospodarstwa domowego oraz radioodbiorniki i dawne maszyny do pisania. Na poddaszu organizowane są wystawy czasowe poświęcone różnym tematom.

Godziny zwiedzania

Muzeum czynne jest przez cały rok od wtorku do niedzieli. Szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia i ceny biletów znajdują się na stronie internetowej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej: www.muzeum.bielsko.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej