Bielsko-Biała
Lokalizacja
Bielsko-Biała to dynamicznie rozwijające się miasto zlokalizowane w południowej Polsce, na terenach województwa śląskiego, na Pogórzu Śląskim. Swoją atrakcyjność zawdzięcza także sąsiedztwu Beskidu Małego oraz Beskidu Śląskiego. Przez miasto przepływa rzeka Biała, która stanowiła naturalną granicę pomiędzy dwoma odrębnymi ośrodkami – Bielskiem i Białą.
Znajdujące się po przeciwległych stronach miejscowości zostały połączone w 1951 roku. Od tamtej pory funkcjonuje pod nazwą Bielsko-Biała. Pomimo położenia geograficznego i silnych związków gospodarczych z ziemiami polskimi da się tutaj zaobserwować bardzo silne związki kulturowe z Czechami i Austrią. Najlepiej owe związki oddaje architektura i charakterystyczny dla Austro-Węgier oraz Czech klimat.
Historia miasta
Choć miasto połączone istnieje stosunkowo od niedawna to jednak historia dwóch niezależnych miast, stanowią jego fundament jest o wiele dłuższa. Zdecydowanie starszą część Bielska-Białej stanowi śląskie Bielsko, którego powstanie datuje się na koniec XIII wieku. Już w wieku XVI miasto było ważnym ośrodkiem handlu, sukiennictwa i ceramiki. Funkcjonowało również, jako stolica państwa stanowego, które w późniejszym okresie przekształcone zostało w księstwo.
Małopolska cześć, leżąca po drugiej stronie rzeki to Biała, która powstała ok. 1560 r. Została założona, jako osada tkaczy rozwijając się dynamicznie w tym właśnie kierunku. Z początkami XIX wieku dotarł tu przemysł, który stał się wkrótce potem tuż obok sukiennictwa stała się jedną z najważniejszych gałęzi lokalnej gospodarki. Dzięki temu, na przełomie XIX i XX wieku okręg bielsko-bialski uważany był za kluczowy ośrodek przemysłowy Austro-Węgier.
Podania i legendy
Na temat Bielska, jak i Białej krąży bardzo wiele podań i legend. Jedna opowieści mówi, że tuż nad ujściem rzeki Białej, która w danych czasach nazywana była "bystrą wodą", do rzeki Wisły, na trudno dostępnych bagnach i moczarach znajdowała się osada bagienna Żebracze. Według podań zamieszkiwał ten obszar szczep słowiański. Niestety trudno dostępne tereny nie powstrzymały najeźdźców i w końcu słowiańska osada padła ofiarą nieprzyjacielskiego najazdu. Po najeździe część mieszkańców, której udało się przetrwać założyła na pogórzu sąsiedniego pasma gór, czyli na Podbeskidziu warowną twierdzę, dając tym samym początek grodu i zamku bielskiego, a w późniejszym czasie miasta. Nie ma pewności, co do tego, czy to panujące zarazy zdziesiątkowały pierwszych Słowian, czy też była to dzicz tatarska, która w pierwszej części XIII wieku obróciła miasteczko w gruzy. Historia głosi, że książę cieszyńsko-raciborski Mieczysław II stawił czoła owej dziczy odbudowując miasto, a następnie zaludnił Bielsko niemieckimi kolonistami.
Zwiedzanie miasta
Na dużą uwagę zasługują zabytkowe zespoły architektoniczne i urbanistyczne, zwłaszcza średniowieczny układ urbanistyczny Starego Miasta, który ulokowany został na wzgórzu zwanym potem Wzgórzem Miejskim. Z trzech stron znajdują się skarpy, które miały charakter obronny. Centralny plac pochodzi z XIII wieku, jednak oryginalna zabudowa pochodząca z tego okresu uległa całkowitemu zniszczeniu podczas pożaru. Obecna zabudowa pochodzi głównie z XVI-XIX wieku. Głównym punktem będzie zatem Rynek Miejski, zaułki staromiejskie, w tym ul. Podcienie, Pankiewicza oraz Schodowa, a także pozostałości murów miejskich przy ul. Orkana.
W centrum Bielska-Białej znajduje się także Zamek książąt Sułkowskich, który stanowi najstarszy i największy zabytek w historycznej części miasta Bielska. Najstarsze części zamku datowane są na XIV wiek. Przez kolejne stulecia budowla była rozbudowywana i przekształcana na bieżące potrzeby. Funkcjonuje, jako zamek miejski należący do systemu fortyfikacji Bielska. Przez kilka wieków odgrywał istotną rolę, jako śląska warownia graniczna. Na początku stojąc na straży granicy księstw dzielnicowych cieszyńskiego i oświęcimskiego, potem w wieku XV na granicy państwowej czesko-polskiej, a od 1526 roku austriacko-polskiej. Wiek XVI zapoczątkował zmiany, gdzie z zamku obronnego powoli stawał się rezydencją szlachecką.
Bardzo ważnym punktem na mapie jest Bielski Syjon powstały po 1781 r., jako dzielnica ewangelicka. W obrębie Górnego Przedmieścia, do którego należy znajdują się: Kościół ewangelicki pw. Zbawiciela, Pomnik Marcina Lutra, Stary Cmentarz Ewangelicki oraz Gmach Wyższej Szkoły Administracji. Najstarszym zabytkiem jest Grodzisko. Ten średniowieczny obiekt znajduje się dzielnicy Stare Bielsko i stanowi pozostałość pierścieniowej osady produkcyjnej o charakterze obronnym, która istniała od XII wieku do roku 1400.
Warto zobaczyć także modernistyczne osiedle mieszkaniowe w rejonie ul. Bohaterów Warszawy i S. Grota-Roweckiego z lat 1934-1937; osiedle robotnicze przy ul. Michałowicza z lat 1909-1911; socrealistyczne Osiedle Grunwaldzkie z lat 1951-1957.
Zaplecze turystyczne
Atmosfera bielskich kamiennych murów, charakterystycznych kamienic stwarza niespotykany klimat i nastrój – także dla lokalnej kuchni, która stanowi swojego rodzaju kulinarny miszmasz. Znaleźć można tutaj dania kuchni polskiej, przysmaki pochodzące z tradycyjnej kuchni czeskiej, węgierskiej, austriackiej oraz niemieckiej. Bielsko-Biała to miasto nowoczesne, dlatego dla siebie znajdą tutaj miejsce także fani kuchni śródziemnomorskiej, orientalnej, a także zdobywającej coraz większe rzesze fanów modernistycznej kuchni Fusion. Niezwykle trudno mówić tutaj o charakterystycznych daniach lokalnej kuchni, ponieważ miasto od swoich początków było miejscem spotkania kultur i smaków. Tak pozostało po dzień dzisiejszy. Pod pokrywkę znajdą się zatem różnorodne przysmaki.
Z racji dynamicznego rozwoju oraz rosnącego zainteresowania miasta, jako ważnego ośrodka turystycznego znaleźć można obszerną bazę noclegową skrojoną pod każdego gościa. Wiele obiektów znajduje się w historycznej części miasta, co stanowi nie lada gratkę dla miłośników architektury. W starych kamienicach znajdują się liczne hotele i apartamenty, które pozwalają na podziwianie miasta tuż po wyjściu z miejsca zakwaterowania.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Bielsku-Białej.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!