Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Łódź

nocleg w Łodzi

Noclegi w Łodzi dostosowane są przede wszystkim do potrzeb osób przyjeżdżających tu w celach biznesowych oraz dla potrzeb studentów i turystów. W centrum miasta dostępnych jest wiele hoteli zapewniających komfortowy nocleg i szereg udogodnień. Dla poszukujących tańszej opcji noclegowej dobrym wyborem są miejsca w hostelach lub kwaterach prywatnych. Alternatywną dla osób zmotoryzowanych może być także baza noclegowa na obrzeżach miasta, gdzie oferowany jest wyższy standard za niższą cenę. Jeśli chcemy spędzić czas w Łodzi typowo turystycznie lepiej zdecydować się na miejsce noclegowe w pobliżu centrum, ze względu na duży obszar miasta i uciążliwe tutaj korki. Dobra komunikacja tramwajowa, system rowerów miejskich i ryksze to najlepszy sposób na poznanie tej aglomeracji. W Łodzi jest także wiele samodzielnych apartamentów, kwater w domach prywatnych, hosteli, pokoi gościnnych, pensjonatów, a także znajduje się w mieście kemping z możliwością rozbicia własnego namiotu, czy zaparkowania samochodu kempingowego.

Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju, czemu sprzyja jego położenie (niemal w centrum Polski) oraz niewielkie stosunkowo odległości od Warszawy (140 km) i Poznania (220 km). Od zachodu poprowadzona jest droga S14, od wschodu biegnie autostrada A1, od północy A2, niemal przez centrum miasta przebiegają natomiast drogi nr 91, 72 i 14. Osoby przyjeżdżające do Łodzi autem, muszą pamiętać, że miasto posiada Strefy Płatnego Parkowania (płatność w parkomacie), które obejmują centrum miasta. Dojazd do Łodzi jest także możliwy autobusami, które kursują z różnych miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław). W mieście funkcjonują dworce autobusowe – Łódź Fabryczna (Dworzec Główny), Łódź Kaliska i Dworzec Północny. Łódź Fabryczna oraz Łódź Kaliska to także dworce kolejowe, z których jest połączenie z całym krajem. W Łodzi znajduje się także port lotniczy Łódź-Lublinek, które posiada trzy terminale, obsługujące zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. Po samej Łodzi najwygodniej poruszać się komunikacją miejską, którą tworzy gęsta sieć połączeń tramwajowych i autobusowych. Bilety można kupić w pojazdach lub w stacjonarnych punktach sprzedaży. W ciepłych porach roku można też skorzystać z wypożyczalni rowerów i zwiedzić Łódź z perspektywy dwóch kółek. Takie zwiedzanie ułatwią ścieżki rowerowe, których w mieście nie brakuje.

Informacje o Łodzi

Stolica województwa łódzkiego to najbardziej centralnie usytuowane miasto Polski, a zarazem czwarty co do wielkości ośrodek miejski (po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu), oferujący wygodne i atrakcyjne cenowo noclegi zarówno turystom, jak i osobom przybywającym tutaj w celach biznesowych. Łódź po względem historycznym, znajduje się na tzw. ziemi łęczyckiej i sieradzkiej. Obecnie jest siedzibą władz wojewódzkich. Liczba ludności wynosi około 650 000, a powierzchnia jaką miasto zajmuje to około 293 km2. Choć do niedawna kojarzona z centrum przemysłu włókienniczego oraz filmowego, Łódź obecnie rozwija się głównie jako centrum usług dla zaplecza biznesowego, logistyki i AGD, a także jako ośrodek akademicki (z 28 uczelniami).

Historia miasta sięga średniowiecza, a pierwsza wzmianka pochodzi z dokumentu z roku 1332, kiedy to kilka wiosek, w tym tę o nazwie Łodzia oddano w posiadanie wieczyste biskupowi kujawskiemu. Prawa miejskie miejscowość otrzymała niecałe 100 lat później, w roku 1423 roku. Do XVI wieku miasto było niewielkim rolniczym ośrodkiem, dopiero od tamtej pory miasto stawało się ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym na skalę, na razie lokalną. W wieku XVII, podczas potopu szwedzkiego miasto bardzo podupadło oraz wyludniło się. Taki stan rzeczy trwał do roku 1820, kiedy to miasto zostało wyznaczone przez rząd Królestwa Polskiego, jako miejsce, gdzie zostanie utworzony ośrodek tkacki i sukienniczy. I wtedy zaczął się rozwój tzw. Łodzi przemysłowej. Zaczęli napływać do miasta nowi osadnicy, w tym bardzo dużo niemieckojęzycznej ludności z Wielkopolski, Moraw, Czech, Śląska, Saksonii. Miasto gwałtownie się rozwijało, w przeciągu 35 lat liczba ludności wzrosła 10-krotnie. Co warte zauważenia było to od początku miasto wielonarodowościowe (50% Polacy, 40% Żydzi, 10% Niemcy). Po utworzeniu w roku 1865 linii kolejowej z Łodzi do Koluszek, nastąpił kolejny zryw rozwojowy. Do miasta napłynęła duża ilość taniej siły roboczej z wiosek, a rozwojowi sprzyjała także sytuacja polityczna (otwarcie eksportu, wprowadzenie złotych ceł). Rosły w tym czasie fortuny rodzin Scheiblerów, Grohmanów, Poznańskich, zostały utworzone pierwsze banki. Mimo ciągłego rozwoju nie brakowało tu także problemów i niepokoi społecznych. Organizowane były strajki i rozruchy robotnicze, które sprzeciwiały się niesprawiedliwości wobec robotników. I wojna światowa odbiła się bardzo negatywnie na mieście, m.in. na skutek grabieży przez niemieckiego okupanta. Dopiero w latach 30. Łódź zaczęła się podnosić ze zniszczeń, czemu jednak przeszkodził wybuch II wojny światowej. Podczas działań wojennych zniszczeniu uległo wiele budynków i maszyn, liczba ludności spadła z 680 tysięcy do 300 tysięcy. Mimo to starano się jak najszybciej przywrócić w fabrykach produkcję. Po wojnie zaczęły też powstawać wyższe uczelnie (Uniwersytet, Politechnika, Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, Wojskowa Akademia Medyczna, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna i Filmowa im. Leona Shillera). W okresie od 1945 roku do 1989 przeprowadzono modernizację 140 łódzkich fabryk, co jednak i tak nie uchroniło przed ich zamknięciem w okresie transformacji (po roku 1989). Część budynków fabrycznych została przekształcona w centra handlowe (np. Manufaktura), biurowce, hotele, placówki kulturalne (np. Fabryka Sztuki). Obecnie w Łodzi działają fabryki produkujące sprzęt AGD, komputery, działają centra logistyczne. Jest także wyznaczona Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Atrakcje i imprezy w mieście 4 kultur

Fabryczna Łódź wyrosła w XIX wieku w dobie rewolucji przemysłowej i owiana jest mitem kosmopolityzmu, wówczas współistniały tu różne kultury: polska, niemiecka, żydowska i rosyjska. Ślady ich widoczne są w mieście do dziś (działa gmina żydowska, protestancki kościół św. Mateusza i zabytkowe cerkwie). Niewielu z tych, którzy decydują się tutaj na nocleg, jednak wie, że Łódź to jedno z najbardziej amerykańskich miast w Polsce. Kiedy w epoce romantyzmu Kraków i Warszawa marzyły o walce o niepodległość, tutaj w Łodzi po prostu robiono pieniądze. Dziś pozostała po tych czasach rozległa siatka zabytkowych pałaców i fabryk, które przechodzą intensywną rewitalizację. Dawny urok odzyskuje ulica Piotrkowska – jeden z najdłuższych miejskich deptaków Europy – i zlokalizowane wzdłuż niej eklektyczne, modernistyczne kamienice z XIX i XX w. Najmodniejszym miejscem spotkań w mieście stały się położone przy Piotrkowskiej budynki starej fabryki Franciszka Ramischa nazywane dziś OFF Piotrkowska. W postindustrialnych wnętrzach otworzono kluby, restauracje, pracownie architektoniczne, biura graficzne i sklepy projektantów. Spacerując Piotrowską z pewnością każdy zwróci uwagę na Galerię Wielkich Łodzian. Jest to 6 rzeźb z brązu, które przedstawiają: Juliana Tuwima (Ławeczka Tuwima), Artura Rubinsteina (Fortepian Rubinsteina), Władysława Reymonta (Kufer Reymonta), Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Henryka Grohmana (Twórcy Łodzi Przemysłowej), Stefana Jaracza (Fotel Jaracza) oraz Pomnik Lampiarza. Sukcesem okazała się także rewitalizacja budynków dawnej fabryki Izraela Poznańskiego i przekształcenie jej w Centrum Handlowe Manufaktura (otwarte w 2006 r.). To innowacyjne przedsięwzięcie łączące kulturę i rozrywkę z handlem, było nagradzane za zachowanie dawnego klimatu zabytkowych budynków. Powstanie Manufaktury trwale odmieniło miasto. Dziś rynek dla Łodzian to główny plac w centrum Manufaktury. Wyjątkowym miejscem jest także Księży Młyn, tworzą go liczne budynki, w których mieszczą się różnego typu placówki kulturalne (kino, muzea, palmiarnia). Będąc w Łodzi warto też rozglądać się za muralami, których jest w Łodzi ponad setka i stanowią wielką atrakcję dla miłośników coraz popularniejszego trendu jakimi jest street-art.

Atrakcje w Łodzi, na które warto zwrócić uwagę, zatrzymując się tutaj na nocleg, to także festiwale i przeglądy. Co roku kilkadziesiąt imprez przykuwa uwagę miłośników filmu, fotografii, mody, techniki, muzyki, teatru i innych. Te najbardziej popularne to m.in.: FashionPhilosopy Fashion Week Poland, Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, Light Move Festival oraz Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA. Rezerwując nocleg w czasie największych imprez, warto zrobić to z dużym wyprzedzeniem.

Zabytki warte obejrzenia

Łódź to miasto, które ma bardzo wiele zabytków. Jest ich tak dużo, że nie sposób wręcz wymienić wszystkich (w rejestrze zabytków jest ich ponad 350). Do najważniejszych, wartych zobaczenia należą z pewnością te wymienione poniżej.

Pałac Izraela Poznańskiego – Izrael Poznański to jeden z najważniejszych XIX-wiecznych przedsiębiorców łódzkich. Stworzył on prawdziwe imperium bawełniane, które powstało przy ulicy Ogrodowej. Pałac, który został wybudowany w latach 1888-1903, stał się siedzibą rodziny Poznańskich. Budynek znajduje się przy ul. Ogrodowej 15, jest wybudowany w stylu neobarokowym i jest największą rezydencją fabrykancką na terenie Polski. Parter budynku był przeznaczony na cele handlowe (biura, gabinety, kantory), a piętro miało charakter mieszkalny. Charakteryzowało się przestronnymi salonami, który służyły do przyjmowania gości oraz przytulnymi pokojami sypialnianymi. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Miasta Łódź (od 1975), gdzie prezentowane jest dziedzictwo kulturowe miasta, związane z fabrykami, wielokulturowością, typową architekturą, a także rzemiosłem, sztuką, sportem oraz z życiem codziennym mieszkańców Łodzi. W 2015 roku budynek uznano pomnikiem historii i został gruntowanie wyremontowany.

Muzeum Fabryki – mieści się w jednym z budynków pofabrycznych, w kompleksie handlowo-usługowym Manufaktura (ul. Drewnowska 58). W czasach Łodzi przemysłowej funkcjonowała tu drukarnia materiałów. Obecnie to miejsce, gdzie można obejrzeć eksponaty związane z życiem i pracą Izraela Poznańskiego. Znajdują się tu m.in. mechaniczne krosna, zdjęcia, dokumenty, próbki surowców, a także plany architektoniczne i filmy.

Muzeum Sztuki Współczesnej, posiada trzy oddziały w różnych lokalizacjach, a każdy z nich znajduje się w zabytkowym budynku. Ms1 – ul. Więckowskiego 36 (Pałac Maurycego Poznańskiego) – mieści się tu Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r” oraz organizowane są wystawy czasowe. Ms2 – ul. Ogrodowa 19 (budynek byłej tkalni zakładów Izraela Poznańskiego) – tu prezentowana jest Kolekcja XX i XXI wieku, nawiązująca do awangardowego dziedzictwa. Muzeum Pałac Herbsta – ul. Przędzalniana 72 - w budynku dawnej rezydencji łódzkiego przemysłowca prezentowane są dzieła sztuki dawnej (wiek XIX).

Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP, wcześniej pw. Wniebowzięcia NMP. Jest to najstarszy kościół w Łodzi, pochodzi on z okresu tzw. Łodzi rolniczej. Wybudowany został w drugiej połowie XVIII wieku, usytuowany jest przy ul. Ogrodowej 22. Kościół początkowo niewielki (8x16 m i 6 m wysokości) powstał z drewna modrzewiowego i stał w miejscu dzisiejszego placu Kościelnego. Pod koniec XIX wieku został przeniesiony w obecne miejsce, by uniknąć jego rozbiórki. Na początku XX wieku kościół rozbudowano. Wokół kościoła znajduje się zrewitalizowany park parafialny.

Cmentarz przy ulicy Ogrodowej 22 – powstał w roku 1855 i stanowił nekropolię trzech chrześcijańskich wyznań (katolików, protestantów i prawosławnych). Tutaj miejsce spoczynku znaleźli łódzcy przedsiębiorcy, ludzie oświaty, kultury, nauki i sztuki. Można tu podziwiać wyjątkowe i świetnie zachowane mauzolea, rzeźby, nagrobki.

Cmentarz Żydowski, to największa żydowska nekropolia w Polsce, a także jedna z największych na świecie – zajmuje powierzchnię niemal 40 ha i znajduje się na niej 160 000 nagrobków. Cmentarz został założony w roku 1892. Spoczywa tu m.in. Izrael Poznański. W okresie II wojny światowej, cmentarz znajdował się w granicach getta, pochowano tam (na tzw. polu gettowym) około 45 000 zamordowanych przez Niemców mieszkańców getta, a także znajduje się zbiorowa mogiła, gdzie pochowani są członkowie organizacji „Promieniści” oraz żołnierze Gwardii Ludowej, którzy zostali rozstrzelani w trakcie trwania wojny.

Biała Fabryka – czyli budynek dawnej fabryki Ludwika Geyera, przy ul. Piotrowskiej 182/184, to symbol dawnej Łodzi i jej historii. Była to najnowocześniejsza fabryka w mieście. Jako pierwsza posiadała zmechanizowaną przędzalnię i tkalnię, pierwsza wykorzystywała maszynę parową. Obecnie mieści się tu Centralne Muzeum Włókiennictwa, biura, sale konferencyjne, magazyny.

Willa Schreera przy ul. Narutowicza 48 została wybudowana w roku 1893, w stylu neorenesansowym. Charakteryzuje się bogatymi zdobieniami fasady. Obecnie jest ona starannie odremontowana, prace wykonano z niezwykłą dbałością, co zostało docenione i w roku 2016 willa została laureatem konkursu „Zabytek Dobrze Utrzymany”.

Plac Wolności – został wytyczony, gdy powstawało „Nowe Miasto”, czyli osada sukiennicza, której budowa wiązała się z rozwojem Łodzi. Był to rok 1823 i plac został wtedy nazwany Rynkiem Nowego Miasta. Swoją obecną nazwę uzyskał w roku 1918 wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W roku 1930 na placu został postawiony pomnik Tadeusza Kościuszki, który w trakcie II wojny światowej został przez Niemców zniszczony. Jednak w roku 1960 pomnik znowu stanął na placu - został odbudowany w swej pierwotnej formie przez twórcę oryginału, rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego. Plac jest wpisany na listę pomników historii.

Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki – powstała w latach 1901-1912 w stylu neogotyckim i znajduje się przy ul. Piotrowskiej 265. Bazylika mierzy 104,5 m, co czyni ją najwyższym budynkiem w Łodzi i jednym z najwyższych w Polsce.

Łódzki Park Kultury Miejskiej (wcześniejsza nazwa to Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) – pozwala zapoznać się zwiedzającym z budowlami z XIX i początku XX wieku, a wszystko to w jednym miejscu (ul. Piotrowska 282). Znajduje się tu 5 drewnianych domów, letniskowa willa, drewniany kościół pw. św. Andrzeja Boboli, drewniana poczekalnia tramwajowa. W budynkach znajdują się wystawy, które pokazują wielokulturową historię Łodzi, pokazaną z perspektywy zwykłego jej mieszkańca.

Sobór św. Aleksandra Newskiego – to prawosławna cerkiew przy ul. Jana Kilińskiego 56. Budynek powstał w latach 1880-1884, a jego fundatorami byli zamożni mieszkańcy miasta. Styl w jakim został wybudowany to rosyjsko-bizantyjski, z nawiązaniem do stylu romańskiego. Jest to budynek na planie ośmiokąta z kopułą główną, która wznosi się nad centralną częścią świątyni. Nad kwadratowym przedsionkiem znajduje się natomiast wieża z cebulastym hełmem. Elewacja jest bogato zdobiona i bardzo kolorowa. We wnętrzu można podziwiać zachowane XIX-wieczne wyposażenie, w tym trzyrzędowy ikonostas oraz freski naścienne. Cerkiew wpisana jest do rejestru zabytków (od 1971 roku).

Łódź – atrakcje dla dzieci

Łódź to nowoczesne miasto, w którym nie brakuje także atrakcji dla rodzin z dziećmi. EC1 – to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Łodzi. Znajduje się w budynkach po pierwszej, komercyjnej łódzkiej elektrowni, przy ul. Targowej 1/3. W skład EC1 wchodzi: Centrum Nauki i Techniki (ze ścieżkami tematycznymi: Przetwarzanie energii, Rozwój wiedzy i cywilizacji, Mikroświat-Makroświat, Klimat na zakręcie), Planetarium (miejsce, gdzie można m.in.: obejrzeć na żywo gwiazdozbiory, obejrzeć ciekawe filmy dokumentalne nt. podboju kosmosu przez człowieka, poznać tajemnice Drogi Mlecznej), Ulica Żywiołów (zabawa i nauka w jednym miejscu – eksperymenty, rozwój ruchowy, aktywność fizyczna), idealne warunki by spędzić wspólnie ze swoim dzieckiem niezapomniane chwile), Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (miejsce gdzie można zapoznać się z kulturą popularną – komiksami i grami wideo).

Miejski Ogród Zoologiczny przy ul. Konstantynowskiej 8/10 – na terenie zoo znajdują się ponad 554 gatunki zwierząt (3350 osobników). W zoo funkcjonuje (od roku 2022) najnowsze w Europie Orientarium (kompleks poświęcony Azji Południowo-Wschodniej), który można oglądać z trzech poziomów – podwodnego, lądowego oraz z góry i podziwiać takie zwierzęta jak: niedźwiedź malajski, słoń indyjski, wyspiarek zbroczony, krokodyl gawialowy, orangutan sumatrzański.

Szlak Łodzi Bajkowej – to rodzinny szlak prowadzący śladami bajkowych postaci, których pomniki ustawione są w 10 lokalizacjach. Postaciami tym są: Miś Uszatek, Pingwin Pik Pok, koty Filemon i Bonifacy, Piotr i jego piesek (z Zaczarowanego Ołówka), Plastuś, trzy misie – Kuba, Bartek i Misia, wróbel Ćwirek, Maurycy i Hawranek, Ferdynand Wspaniały oraz Miś Colargol.

AquaPark Fala ul. Unii Lubelskiej 4 – w AquaParku jest strefa zewnętrzna (zjeżdżalnie, basen sportowy, basen rekreacyjny, brodziki, plac zabaw, siłownia, masaże wodne), strefa wewnętrzna (baseny sportowe, basen rekreacyjny, most linowy, basen z falą, basen i wanna solankowa, jacuzzi, sauny, grota solna, masaże wodne, zjeżdżalnie, brodzik, place zabaw) oraz strefa gastronomiczna (bistro, restauracja, bar).

W Łodzi znajduje się też kilka parków linowych, które uwielbiane są przez dzieci lubiące aktywnie spędzać czas: Park Linowy Arturek (ul. Studencka 20/24), Park Linowy Na Młynku (ul. Śląska 168), Park Linowy Staw Jana (ul. Rzgowska 247).

Przyroda w Łodzi

Ogród Botaniczny – to także wspaniałe miejsce dla wszystkich, którzy cenią wyjątkowe okazy przyrodnicze. Ogród w Łodzi, który zajmuje 67 ha, jest jednym z największych w naszym kraju. Znajdują się w nim: Alpinarium, Ogród Japoński, Arboretum, Dział Flory Polskiej, Dział Roślin Ozdobnych, Dział Roślin Leczniczych i Przemysłowych.