Łódź

Łódź

Łódź to jedno z największych polskich miast, siedziba województwa, położona w centrum kraju, na skrzyżowaniu autostrad A1 i A2 oraz głównych magistral kolejowych. Przez większość osób utożsamiana przede wszystkim z przemysłem włókienniczym i filmowym, do dnia dzisiejszego czerpie ze swej bogatej, wielokulturowej tradycji. Chociaż rozkwit miasta przypada na wiek XIX, to jego korzenie sięgają już XII wieku. Współczesna Łódź, odwiedzającym ją gościom, oferuje niepowtarzalne połączenie przemysłowej historii miasta z nowoczesnymi rozwiązaniami, godnymi europejskich metropolii.

Centrum zabytkowe Łodzi

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Łodzi jest ulica Piotrkowska. Ciągnący się ponad 4 km deptak, jest jednym z najdłuższych w Europie. Stanowi najbardziej reprezentacyjną ulicę miasta i jest niezaprzeczalnym symbolem Łodzi. Piotrkowska to kwintesencja miasta. Początkowo stanowiła jedynie trakt komunikacyjny, by z czasem stać się centrum życia handlowego, kulturalnego i rozrywkowego rozwijającej się aglomeracji przemysłowej. Dzięki temu dzisiaj możemy podziwiać kościoły, okazałe kamienice, pałace i wille dawnych przemysłowców oraz XIX – wieczne zespoły fabryczne, z Białą Fabryką na czele. Warto zrobić przystanek w trakcie wycieczki po Piotrkowskiej i zwiedzić ten klasycystyczny kompleks budynków, kiedyś mieszczący nowoczesną przędzalnię i tkalnię, a obecnie będący siedzibą Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Piotrkowska niezmiennie pozostając sercem Łodzi, zachowuje swój eklektyczny charakter. Zabytkowa zabudowa mieści sklepy, muzea, galerie sztuki, hotele, restauracje, kluby i dyskoteki. Podążając szlakiem pomników wielkich łodzian, możemy zrobić sobie zdjęcie z Julianem Tuwimem na osławionej Ławeczce czy zasiąść do fortepianu z Arturem Rubinsteinem. Będąc na Piotrkowskiej nie można pominąć Alei Gwiazd, poświęconej ikonom polskiej kinematografii. Pamiętać należy jednakże, iż znaczna część ulicy zamknięta jest dla ruchu samochodowego. Jeżeli nie mamy ochoty na dłuższy spacer, secesyjne kamienice możemy podziwiać podczas przejażdżki rikszą lub „trambusem”.

Wycieczkę po dawnej Łodzi warto kontynuować w dzielnicy Księży Młyn. Kompleks fabryczno – mieszkalny, wybudowany z charakterystycznej dla miasta czerwonej cegły oraz Pałac Herbsta pozwolą nam przenieść się do XIX wieku. Znajduje się tutaj Muzeum Sztuki oraz Galeria Sztuki Dawnej. Osoby zainteresowane łódzką architekturą urzeknie natomiast neorenesansowy Pałac Heinzla, często nazywany „pałacem na wodzie”.

Miejsca warte uwagi

Łódź to stolica polskiej sztuki filmowej. To właśnie tutaj mieści się słynna Szkoła Filmowa, co jakiś czas organizująca dni otwarte, podczas których można zwiedzić „filmówkę”, poznać kadrę akademicką, czy posłuchać anegdot z życia Szkoły. Koniecznie trzeba odwiedzić również niezwykłe Muzeum Kinematografii, zlokalizowane w pałacu Karola Scheiblera. W bogatych zbiorach znalazły się unikatowe eksponaty z dziedziny techniki i sztuki filmowej, zarówno te z początków powstawania kina, jak również nowoczesne, interaktywne ekspozycje. Wielbicieli polskiego filmu z pewnością zainteresują osobiste pamiątki po gwiazdach kina. Dużych i małych turystów zachwyci wizyta w Muzeum Animacji SE-MA-FOR. Czeka nas tutaj niezapomniane spotkanie z Misiem Uszatkiem, Coralgolem oraz zajączkiem Parauszkiem. Muzeum przygotowało interesujące wystawy, projekcje oraz liczne warsztaty filmowe, plastyczne i edukacyjne. Marzysz o nakręceniu własnego filmu animowanego, chcesz poczuć się jak gwiazda filmowa trzymając w ręku statuetkę Oscara? W SE-MA-FORze wszystko jest możliwe.

Kolejnym przystankiem w trakcie zwiedzania powinno być Muzeum Miasta Łodzi, zarówno ze względu na stałe ekspozycje, przybliżające nam historię i kulturę łodzian, jak również z uwagi na swą okazałą siedzibę. Pałac Izraela Poznańskiego jest monumentalną rezydencją, nie bez przyczyny nazywaną „łódzkim Luwrem”. Pełen wrażeń dzień możemy zakończyć oglądając spektakl w jednym z licznych łódzkich teatrów. Poważny monodram, zabawny musical czy bajka dla dzieci – to zależy już tylko od naszego nastroju. Duże zainteresowanie biletami sprawia, że musimy postarać się o ich wcześniejszą rezerwację. W przypadku większości teatrów z łatwością zrobimy to za pośrednictwem Internetu. Planując wypoczynek w Łodzi warto zapoznać się z harmonogramem imprez kulturalnych, których w mieście nie brakuje. Do największych należą: Łódzkie Spotkania Baletowe, Festiwal Gór, Sportów Ekstremalnych i Podróży „Explorers Festival”, „Złota Nitka” – konkurs dla projektantów ubioru.

Łódź XXI wieku

Kończąc zwiedzanie efektownego pałacu Poznańskiego skierujmy się do położonej po sąsiedzku Manufaktury, unikatowego na skalę europejską, centrum handlowo – rozrywkowego. XIX – wieczna fabryka włókiennicza została zrewitalizowana w nietypowy sposób, łączący w sobie klimat odległych czasów z innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Poza licznymi sklepami i restauracjami, na terenie Manufaktury znajdują się muzea, centrum nauki i zabawy „Eksperymentarium”, kino oraz hotel. Na rozległym rynku z kolorowymi fontannami odbywają się imprezy plenerowe. Latem funkcjonuje miejska plaża, a zimą lodowisko. Nowym łódzkim obiektem jest także Atlas Arena, hala sportowo – widowiskowa, mogąca pomieścić prawie 14 tys. widzów. Najważniejsze wydarzenia sportowe oraz koncerty gwiazd muzycznych oglądane z trybun Areny to niesamowite przeżycie. Bilety kupimy online, a dojechać możemy samochodem, gdyż w pobliżu obiektu są duże parkingi. Jeżeli zamierzamy skorzystać z transportu publicznego, z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy się na Dworcu Fabrycznym, zmodernizowanym, obecnie jednym z najnowocześniejszych w Europie, łączącym komunikację kolejową, autobusową i samochodową.

Łódź dla dzieci

Wypoczynek w Łodzi to również propozycja dla rodzin z dziećmi. Dla najmłodszych turystów SE-MA-FOR przygotował szlak turystyczny Bajkowa Łódź. Rzeźby postaci znanych z produkcji studia, usytuowane są w różnych punktach miasta. Najbardziej znany jest pomnik Misia Uszatka, zlokalizowany przy ul. Piotrkowskiej 87. Maluchy ucieszą się także z wizyty w łódzkim zoo. Natomiast rodzice będą mogli odpocząć w Ogrodzie Botanicznym (otwarty od 1 kwietnia do 31 października) oraz Palmiarni.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Łodzi.

Aktualności

Teatr Chorea
Łódź, ul. Tymienieckiego 3

Efekt półtorarocznej pracy warsztatowej tancerzy i artystów Teatru Chorea z osobami niewidomymi i słabowidzącymi można podziwiać już 3 lipca. W teatrze na ul. Tymienieckiego 3 zostanie pokazany projekt „Ciemność”. Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. Hieronima Baranowskiego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Łodzi wraz z artystami z Teatru Chorea przedstawią spektakl z wykorzystaniem oryginalnych środków artystycznych, z muzyką na żywo. Podczas występu będzie można usłyszeć teksty samych aktorów, dzieła literackie znanych pisarzy i materiały naukowe.

 

Wstęp wolny

Parking przy ulicy

www.facebook.com/events/177997212733390

rezerwacja miejsc: teatrchorea@gmail.com

-
Dom Literatury
Łódź, ul. Roosevelta 17

Dom Literatury w Łodzi zaprasza nas na spotkanie ze wschodnim sąsiadem. Dzień Ukraiński rozpoczniemy 27 czerwca br. o godzinie 18.00. Wtedy odbędzie się interesujące spotkanie z Pawłem Pieniążkiem, autorem książki „Wojna, która nas zmieniła”. W książce znajdziemy reportaże o uczestnikach ukraińskiej wojny – i wojskowych, i cywilach. O 19.30 pojawi się w Domu Literatury Charles King, autor publikacji „Odessa Geniusz i śmierć w mieście snów” - monografii historycznej i elegii o dziejach miasta.

 

Wstęp wolny

Parking przy ulicy

www.facebook.com/events/1458080124235071

-
Ulica Piotrkowska
Łódź, Piotrkowska 217

Od 23.06 ulica Piotrkowska zamieni się w klimatyczne miejsce rodem z lat 90-tych. O godzinie 15.00 rozpocznie się impreza dla wszystkich – młodszych i starszych, którzy chcieliby poczuć klimat tych lat. Przewidziane atrakcje to warsztaty w Manufakturze Czekolady, specjalna edycja KołoWortek, gra w kapsle czy DJ na żywo w sobotni wieczór. Dla dzieci gry i zabawy – w klasy czy gumę, a dla rodziców Klub Wino.

 

Wstęp wolny

Parking przy ulicy

www.facebook.com/events/1828338230827104

prognoza pogody

dzisiaj
22 ℃
min. 16 ℃
maks. 22 ℃
opady 4.38 mm
umiarkowany deszcz
jutro
17 ℃
min. 16 ℃
maks. 21 ℃
opady 23.79 mm
intensywny deszcz
pojutrze
22 ℃
min. 16 ℃
maks. 24 ℃
brak opadów
lekkie zachmurzenie
2017-06-26
23 ℃
min. 17 ℃
maks. 24 ℃
opady 0.75 mm
lekki deszcz
noclegi w Łodzi

noclegi w Łodzi

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!