Łódź

Łódź

Łódź to jedno z największych polskich miast, siedziba województwa, położona w centrum kraju, na skrzyżowaniu autostrad A1 i A2 oraz głównych magistral kolejowych. Przez większość osób utożsamiana przede wszystkim z przemysłem włókienniczym i filmowym, do dnia dzisiejszego czerpie ze swej bogatej, wielokulturowej tradycji. Chociaż rozkwit miasta przypada na wiek XIX, to jego korzenie sięgają już XII wieku. Współczesna Łódź, odwiedzającym ją gościom, oferuje niepowtarzalne połączenie przemysłowej historii miasta z nowoczesnymi rozwiązaniami, godnymi europejskich metropolii.

Centrum zabytkowe Łodzi

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Łodzi jest ulica Piotrkowska. Ciągnący się ponad 4 km deptak, jest jednym z najdłuższych w Europie. Stanowi najbardziej reprezentacyjną ulicę miasta i jest niezaprzeczalnym symbolem Łodzi. Piotrkowska to kwintesencja miasta. Początkowo stanowiła jedynie trakt komunikacyjny, by z czasem stać się centrum życia handlowego, kulturalnego i rozrywkowego rozwijającej się aglomeracji przemysłowej. Dzięki temu dzisiaj możemy podziwiać kościoły, okazałe kamienice, pałace i wille dawnych przemysłowców oraz XIX – wieczne zespoły fabryczne, z Białą Fabryką na czele. Warto zrobić przystanek w trakcie wycieczki po Piotrkowskiej i zwiedzić ten klasycystyczny kompleks budynków, kiedyś mieszczący nowoczesną przędzalnię i tkalnię, a obecnie będący siedzibą Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Piotrkowska niezmiennie pozostając sercem Łodzi, zachowuje swój eklektyczny charakter. Zabytkowa zabudowa mieści sklepy, muzea, galerie sztuki, hotele, restauracje, kluby i dyskoteki. Podążając szlakiem pomników wielkich łodzian, możemy zrobić sobie zdjęcie z Julianem Tuwimem na osławionej Ławeczce czy zasiąść do fortepianu z Arturem Rubinsteinem. Będąc na Piotrkowskiej nie można pominąć Alei Gwiazd, poświęconej ikonom polskiej kinematografii. Pamiętać należy jednakże, iż znaczna część ulicy zamknięta jest dla ruchu samochodowego. Jeżeli nie mamy ochoty na dłuższy spacer, secesyjne kamienice możemy podziwiać podczas przejażdżki rikszą lub „trambusem”.

Wycieczkę po dawnej Łodzi warto kontynuować w dzielnicy Księży Młyn. Kompleks fabryczno – mieszkalny, wybudowany z charakterystycznej dla miasta czerwonej cegły oraz Pałac Herbsta pozwolą nam przenieść się do XIX wieku. Znajduje się tutaj Muzeum Sztuki oraz Galeria Sztuki Dawnej. Osoby zainteresowane łódzką architekturą urzeknie natomiast neorenesansowy Pałac Heinzla, często nazywany „pałacem na wodzie”.

Miejsca warte uwagi

Łódź to stolica polskiej sztuki filmowej. To właśnie tutaj mieści się słynna Szkoła Filmowa, co jakiś czas organizująca dni otwarte, podczas których można zwiedzić „filmówkę”, poznać kadrę akademicką, czy posłuchać anegdot z życia Szkoły. Koniecznie trzeba odwiedzić również niezwykłe Muzeum Kinematografii, zlokalizowane w pałacu Karola Scheiblera. W bogatych zbiorach znalazły się unikatowe eksponaty z dziedziny techniki i sztuki filmowej, zarówno te z początków powstawania kina, jak również nowoczesne, interaktywne ekspozycje. Wielbicieli polskiego filmu z pewnością zainteresują osobiste pamiątki po gwiazdach kina. Dużych i małych turystów zachwyci wizyta w Muzeum Animacji SE-MA-FOR. Czeka nas tutaj niezapomniane spotkanie z Misiem Uszatkiem, Coralgolem oraz zajączkiem Parauszkiem. Muzeum przygotowało interesujące wystawy, projekcje oraz liczne warsztaty filmowe, plastyczne i edukacyjne. Marzysz o nakręceniu własnego filmu animowanego, chcesz poczuć się jak gwiazda filmowa trzymając w ręku statuetkę Oscara? W SE-MA-FORze wszystko jest możliwe.

Kolejnym przystankiem w trakcie zwiedzania powinno być Muzeum Miasta Łodzi, zarówno ze względu na stałe ekspozycje, przybliżające nam historię i kulturę łodzian, jak również z uwagi na swą okazałą siedzibę. Pałac Izraela Poznańskiego jest monumentalną rezydencją, nie bez przyczyny nazywaną „łódzkim Luwrem”. Pełen wrażeń dzień możemy zakończyć oglądając spektakl w jednym z licznych łódzkich teatrów. Poważny monodram, zabawny musical czy bajka dla dzieci – to zależy już tylko od naszego nastroju. Duże zainteresowanie biletami sprawia, że musimy postarać się o ich wcześniejszą rezerwację. W przypadku większości teatrów z łatwością zrobimy to za pośrednictwem Internetu. Planując wypoczynek w Łodzi warto zapoznać się z harmonogramem imprez kulturalnych, których w mieście nie brakuje. Do największych należą: Łódzkie Spotkania Baletowe, Festiwal Gór, Sportów Ekstremalnych i Podróży „Explorers Festival”, „Złota Nitka” – konkurs dla projektantów ubioru.

Łódź XXI wieku

Kończąc zwiedzanie efektownego pałacu Poznańskiego skierujmy się do położonej po sąsiedzku Manufaktury, unikatowego na skalę europejską, centrum handlowo – rozrywkowego. XIX – wieczna fabryka włókiennicza została zrewitalizowana w nietypowy sposób, łączący w sobie klimat odległych czasów z innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Poza licznymi sklepami i restauracjami, na terenie Manufaktury znajdują się muzea, centrum nauki i zabawy „Eksperymentarium”, kino oraz hotel. Na rozległym rynku z kolorowymi fontannami odbywają się imprezy plenerowe. Latem funkcjonuje miejska plaża, a zimą lodowisko. Nowym łódzkim obiektem jest także Atlas Arena, hala sportowo – widowiskowa, mogąca pomieścić prawie 14 tys. widzów. Najważniejsze wydarzenia sportowe oraz koncerty gwiazd muzycznych oglądane z trybun Areny to niesamowite przeżycie. Bilety kupimy online, a dojechać możemy samochodem, gdyż w pobliżu obiektu są duże parkingi. Jeżeli zamierzamy skorzystać z transportu publicznego, z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy się na Dworcu Fabrycznym, zmodernizowanym, obecnie jednym z najnowocześniejszych w Europie, łączącym komunikację kolejową, autobusową i samochodową.

Łódź dla dzieci

Wypoczynek w Łodzi to również propozycja dla rodzin z dziećmi. Dla najmłodszych turystów SE-MA-FOR przygotował szlak turystyczny Bajkowa Łódź. Rzeźby postaci znanych z produkcji studia, usytuowane są w różnych punktach miasta. Najbardziej znany jest pomnik Misia Uszatka, zlokalizowany przy ul. Piotrkowskiej 87. Maluchy ucieszą się także z wizyty w łódzkim zoo. Natomiast rodzice będą mogli odpocząć w Ogrodzie Botanicznym (otwarty od 1 kwietnia do 31 października) oraz Palmiarni.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Łodzi.

Mapa

Aktualności

-
Teatr Wielki
Łódź, pl. Dąbrowskiego

W Łodzi odbędzie się światowa premiera znanego spektaklu z muzyką Piotra Czajkowskiego - „Dziadek do orzechów”. Po raz pierwszy na scenie zobaczymy połączenie jazdy figurowej na lodzie i baletu klasycznego. W Teatrze Wielkim 1 lutego 2018 roku wystąpi Rosyjski Balet Klasyczny pod kierownictwem Hasana Usmanova. Towarzyszyć im będą soliści z Teatru Maryjskiego i Teatru Bolszego. Na scenie pojawią się także najlepsi łyżwiarze figurowi Rosji.

Wstęp: 100-170 zł

www.teatr-muzyczny.lodz.pl/jezioro-labedzie-klasyka-i-lod-rosyjski-klasyczny-balet

Teatr Muzyczny
Łódź, ul. Północna 47/51

Sylwestra w Łodzi możemy spędzić w Teatrze Muzycznym. O godz. 21:00 rozpocznie się tam koncert sylwestrowy. Odbędzie się występ pt. „Step by step – od Portera do Webbera”. W jego trakcie posłuchamy wielu utworów, w tym Johanna Straussa czy Gorana Bregovića. Oprócz tego będziemy podziwiać wyjątkowy balet i scenografię.

Wstęp: 188-295 zł

www.teatr-muzyczny.lodz.pl/repertuar?month=12

Wytwórnia
Łódź, ul. Łąkowa 29

Tegoroczne Andrzejki możemy spędzić z Czesławem Mozilem i jego zespołem. Już 30 listopada br. odbędzie się koncert grupy Czesław Śpiewa. Zobaczymy i posłuchamy ich w Łodzi w klubie Wytwórnia. Muzycy zaprezentują utwory z najnowszej płyty, dwóch poprzednich („Debiut” i „Pop”) oraz kawałki z pierwszego zespołu Mozila - Tesco Value. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00.

Wstęp: 50-55 zł

www.facebook.com/Wytwornia/app/178433258981904

prognoza pogody

dzisiaj
8 ℃
min. 5 ℃
maks. 9 ℃
opady 1.83 mm
słabe opady deszczu
jutro
8 ℃
min. 4 ℃
maks. 11 ℃
opady 1.53 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
10 ℃
min. 7 ℃
maks. 12 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2023-03-24
13 ℃
min. 10 ℃
maks. 17 ℃
opady 5.12 mm
umiarkowane opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!