Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Cmentarza Żydowskiego w Łodzi

Cmentarz Żydowski w Łodzi

W Europie istnieją trzy wielkie cmentarze żydowskie, z których jeden (drugi pod względem wielkości) znajduje się w Łodzi. Spoczywa na nim obecnie ponad 230 tysięcy zmarłych, chociaż sam cmentarz został założony niespełna 130 lat temu, bo w 1892 roku. Tak przerażający wynik liczby pochówków wiąże się oczywiście z czasami II wojny światowej i masowym grzebaniu żydów z łódzkiego getta.

Cmentarz ku pamięci

Konieczność utworzenia cmentarza żydowskiego pojawiła się na początku 1891 roku, gdy poprzedni cmentarz został praktycznie w całości wykorzystany, a wokół nie było wolnych terenów do jego swobodnego powiększenia. Rok później powstał więc nowy cmentarz żydowski w Łodzi o powierzchni ponad 10 ha. Początkowo z części przedgrzebalnej nadal korzystano na starym cmentarzu – na nowym otworzono ją dopiero w 1898 roku wraz z wybudowanym domem przedgrzebowym.

Na tamte czasy cmentarz żydowski w Łodzi był największy w Europie. To niechlubne miano odebrał mu dopiero po II wojnie światowej cmentarz berliński. Obecnie prócz miejsca pochówku pełni również rolę historyczną – jest żywym pomnikiem pomordowanych przez nazistów Żydów. W 1956 powstał tu niewielki pomnik upamiętniający ten tragiczny czas.

Cmentarz i zabudowa

Żydowski cmentarz z Łodzi składa się z części przedgrzebalnej i grzebalnej. Nagrobki mają w większości przypadków standardowy kształt macy, jedynie w głównych alejach można spotkać często nagrobki i pomniki rodzinne, wyróżniające się swoim kształtem i wielkością. Spoczywają tu rodziny znane w Łodzi z czasów przedwojennych: Barcińscy, Katsenbergowie, Prussakowie, Rosenblattowie, Stillerowie, Sterlingowie, Pinusowie czy Halpernowie.

Wyróżniającym się obiektem cmentarnym jest Mauzoleum Izraela Poznańskiego – budowla w kształcie rotundy, wybudowana z marmuru i granitu z kamienną kopułą schodkową. Przez cmentarz przebiegają również ścieżki spacerowe z historycznymi odniesieniami, prowadzące ku najważniejszym nagrobkom oraz ważnym miejscom upamiętniających najzacniejszych obywateli Łodzi żydowskiego pochodzenia.

Cmentarz można swobodnie odwiedzać, należy jednak pamiętać, aby zachować się stosownie do miejsca, w którym się przebywa: utrzymywać ciszę i spokój.

Polecane obiekty w pobliżu Cmentarza Żydowskiego w Łodzi