Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Galerii Wielkich Łodzian w Łodzi

Galeria Wielkich Łodzian w Łodzi

Ulica Piotrkowska jest nie tylko najdłuższą ulicą w Łodzi, a tym samym najsławniejszą w całym mieście, ale jej popularność sięga na całą Polskę. Zawdzięcza to nie tylko ogromnemu znaczeniu historycznemu czy urbanistycznemu, ale przede wszystkim swoim walorom turystycznym. Jednym z nich jest znajdująca się właśnie na ulicy Piotrkowskiej Galeria Wielkich Łodzian, której początki sięgają 1999 roku.

Najznamienitsi mieszkańcy

Pierwsza rzeźba z brązu wystawiona w 1999 roku i przedstawiająca Tuwima wzbudziła w łodzianach zachwyt. Kolejne rzeźby jednak już nie spotkały się z ciepłym przyjęciem. Sam pomysł na stworzenie plenerowej galerii obrazującej osoby związane z Łodzią i mające wpływ na rozwój oraz rozpoznawalność miasta został pozytywnie przyjęty, zarówno przez władze miejskie, grono artystyczne i samych mieszkańców. Jednak wraz z prezentacją kolejnych rzeźb powstawały głosy protestu, że brązowe odlewy są karykaturą przedstawianych osób i że zostały wykonane w sposób niedopracowany, amatorski, a w niektórych przypadkach wręcz nieudolny.

Obecnie Galeria Wielkich Łodzian liczy sobie 6 rzeźb o wdzięcznych nazwach: Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Kufer Reymonta, Twórcy Łodzi Przemysłowej, Fotel Jaracza i Lampiarz. Pomysłodawcą, autorem lub współautorem pięciu ostatnich jest Marcel Szytenchelm, łódzki artysta, aktor i animator kultury. Realizacja projektów powstaje wyłącznie z prywatnych funduszy oraz zebranych pieniędzy podczas specjalnie organizowanych zbiórek. Miasto udostępniło jedynie teren na ulicy Piotrkowskiej, gdzie rozmieszczone są wszystkie rzeźby.

Turystyczna atrakcja

Ulica Piotrkowska to doskonała atrakcja turystyczna sama w sobie, ale dzięki znajdującym się tu rzeźbom z Galerii Wielkich Łodzian jest ona wzbogacona o sześć ciekawych eksponatów. Co ważne, każda z rzeźb ma charakter plenerowy – wystawiana jest przez cały rok – a dodatkowo są ławkami pomnikowymi. Oznacza to, że rzeźbę zaprojektowano w taki sposób, aby każdy mógł obok usiąść. Poszczególnie pomniki są rozmieszczone wzdłuż całej ulicy, nie są skupione w jednym miejscu. Pozwala to na jednoczesne zwiedzanie Piotrkowskiej podczas długiego spaceru i wędrowanie śladem brązowych rzeźb.

Polecane obiekty w pobliżu Galerii Wielkich Łodzian w Łodzi