Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Soboru św. Aleksandra Newskiego w Łodzi

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi

Łódź jest miastem, które historyczne kojarzy się nie tylko z religią katolicką, ale i żydowską. XX wiek upłynął tu pod znakiem kultury żydowskiej, zwłaszcza w obliczu tragedii nazistowskich gett. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Łodzi są bardzo silne grupy prawosławne, które stanowią spory odsetek wiernych nie tylko z samego miasta, ale i z okolic. Ich głównym miejscem kultu jest zabytkowy Sobór św. Aleksandra Newskiego.

Prawosławna Łódź

Budowa soboru jako miejsca, gdzie prawosławni mieszkańcy Łodzi mogliby się spotykać na modlitwie rozpoczęła się dopiero w roku 1884, chociaż już wcześniej podejmowano kroki, aby takie miejsce stworzyć. Przez wiele lat ludność prawosławna spotykała się w domowych cerkwiach, niewielkich i mało dostępnych lub korzystała z nieco większej cerkwi domowej stacjonujących ówcześnie w Łodzi żołnierzy carskich.

Finalnie budowę rozpoczęto z prywatnej inicjatywy kupców i przedsiębiorców łódzkich, zaś sama budowa w czynie społecznym trwała niespełna miesiąc. Nowa cerkiew była w stanie pomieścić 300 osób, ale było to zbyt mało dla wciąż rosnącej liczby ludności prawosławnej. Cerkiew kilkukrotnie remontowano i przebudowywano, zmianie ulegało jej wnętrze, ogrodzony został też przylegający do niej plac. Ze względu na swoją rangę religijną oraz świątynną w okresie tuż po II wojnie światowej zyskała status soboru.

Wygląd świątyni

Sobór św. Aleksandra Newskiego zbudowany jest na klasycznym planie ośmiokąta i posiada cechy stylu architektonicznego rosyjsko-bizantyjskiego. Świątynia – podobnie jak inne sakralne budynki prawosławne – podzielona jest na część centralną z kopułą oraz części boczne z kaplicami modlitewnymi. Prawosławna cerkiew wyróżnia się przede wszystkim kolorowymi zdobieniami wnętrza, typowymi dla końca XIX wieku. Zachwyca również bogato zdobiony, pozłacany i wypełniony ikonami ołtarz główny. Na uwagę zasługuje również niebanalne wykończenie części z przedsionkiem, który otrzymał własną niewielką wieżę.

Zwiedzanie

Możliwe jest zwiedzanie soboru. Osoby indywidualne mogą to robić wyłącznie poza godzinami odprawiania nabożeństw lub w trakcie (biorąc w nich udział) za darmo. Grupy zorganizowane mogą za opłatą 50 zł umówić konkretny termin wizyty, w cenie jest również oprowadzanie po soborze i przybliżenie jego historii. Więcej informacji na: http://cerkiewlodz.pl

Polecane obiekty w pobliżu Soboru św. Aleksandra Newskiego w Łodzi