Noclegi w okolicy Palmiarni w Łodzi
Palmiarnia w Łodzi
Łódź to nie tylko miasto dawnych fabryk, zakładów przemysłowych i interesujących kamienic. To miasto, które dzisiaj jest bardzo nowoczesną metropolią, będącą siedzibą dla wielu firm, uczelni, ale także teatrów czy kin. Jest jednak aglomeracją, która nie zapomniała o zieleni zwłaszcza, że miasto powstało na terenie, gdzie kiedyś rosła potężna puszcza. Warto odwiedzić duży Park Piłsudskiego, gdzie jest m. in. zoo i ogród botaniczny. Jeśli jesteśmy akurat w centrum, to możemy także wejść w odwiedziny do łódzkiej palmiarni.
Położenie
Palmiarnia łódzka zlokalizowana jest przy ulicy Piłsudskiego, niedaleko skrzyżowania z ul. Śmigłego-Rydza w Parku Źródliska I. Dostać się tutaj łatwo, bo jeżdżą w okolicy zarówno tramwaje, jak i autobusy. Od strony Fabrycznej można także znaleźć miejsca postojowe, a w okolicy są kawiarnie i sklepy.
Historia
Jest to jedna z najnowocześniejszych palmiarni w Europie. Pierwsze rośliny egzotyczne sprowadzali do Łodzi już w XIX stuleciu bogaci właściciele fabryk. Gdy przestawały one się mieścić w ich przydomowych oranżeriach, decydowali się na oddawanie ich pod zarząd miejskich zakładów. Po II wojnie światowej zdecydowano, że należałoby znaleźć odpowiednie miejsce dla roślin, które dotrwały do tego czasu. W 1955 roku zdecydowano więc, że na ten cel przeznaczony zostanie budynek dawnej stołówki, który mieścił się w parku. Prace trwały do września 1956 roku, gdy oficjalnie otwarto budynek dla zwiedzających. Następne remonty, na które składały się m. in. podwyższenia dachu, odbyły się w 1970 oraz w latach 1999-2003. Ten drugi remont był właściwie kompleksową przebudową, ponieważ wokół budynku wybudowano nowy, a następnie rozebrano stare mury.
Rośliny
Całość zbiorów została podzielona na kilka części, z których trzy największe to: pawilon tropikalny, kolekcja kaktusów oraz pawilon śródziemnomorski. We wnętrzu każdej z nich za temperaturę oraz wilgotność odpowiada komputerowy system sterowania. W palmiarni zobaczyć można m. in. ponad stuletnie palmy, duże cytrusy, a także palmy kokosowe, liany, figowce, storczyki, gardenie czy kaktusy i aloesy. Obok palmiarni znajduje się także ogródek dydaktyczny, oddany do użytku w 2006 roku. Rosną tu m. in. miłorzęby i sekwoje.
Informacje dla zwiedzających
Palmiarnia jest nieczynna w poniedziałki, pierwszy tydzień września oraz ostatni tydzień marca, gdy przeprowadzane są zabiegi pielęgnacyjne, a także w Święto Zmarłych, Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok. W pozostałe dni czynna jest w następujących godzinach:
- od IV do IX: 10:00-18:00
- od X do III: 9:00-16:00
Ceny biletów – normalny 10 zł, ulgowy 5 zł.
Szczegóły dostępne są na stronie http://uml.lodz.pl/czas-wolny/zielen-i-rekreacja/palmiarnia/
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!