Aktywne kryteria wyszukiwania
Kościelisko
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Dla dzieci
Organizacja imprez
Lokalizacja
Oferta dla

Noclegi Kościelisko

Nocleg w Kościelisku

Kościelisko jest miejscowością, która oferuje wiele opcji noclegowych dla przybywających tu o każdej porze roku turystów. Najczęściej spotykanym rodzajem noclegów w Kościelisku są apartamenty, zlokalizowane w większości poza ścisłym centrum. Szczególnie licznie występują w okolicach Rysulówki, ulicy Nędzy-Kubińca – głównego traktu biegnącego od strony Zakopanego – i w Kirach – blisko wejścia do Doliny Kościeliskiej. W centrum dominują kwatery prywatne oraz stylowe wille, często wykonane i wyposażone w góralskim stylu. Można wybrać również nocleg w pensjonatach z panoramą gór za oknem. W Kościelisku można znaleźć zarówno noclegi dla singli, par, jak i dla rodzin. Niektóre oferty noclegowe dbając o wygodę rodzin z dziećmi oferują dodatkowe wyposażenie dla dzieci (przewijaki, łóżeczka, krzesełka do karmienia), a także sale lub place zabaw. Kościelisko to wieś w dużej mierze wypoczynkowa – przyjeżdża tu bardzo wielu turystów, szczególnie podczas sezonów urlopowych i dłuższych weekendów, co warto wziąć pod uwagę jeśli w tym czasie planujemy tam nocleg.

Informacje o Kościelisku

Początki Kościeliska to prawdopodobnie XVII wiek. Początkowo były tu osady pasterskie. Duże znaczenie miały ówcześnie także huty żelaza, które tu powstawały i funkcjonowały. Z Zakopanem huty połączone był tzw. Drogą Żelazną (obecnie Droga pod Reglami). Aż do ubiegłego wieku, miejscowość nie wzbudzała wielkiego zainteresowania. Dopiero na początku XX wieku zaczęto odwiedzać Kościelisko w celach turystycznych oraz zdrowotnych. Już w roku 1902 zostało na Gubałówce wybudowane pierwsze sanatorium przeznaczone dla osób chorych na gruźlicę. Od tego czasu wioska z roku na rok się rozwijała i zyskiwała duże znaczenia w turystyce. Przez pewien czas stanowiła dzielnicę Zakopanego, jednak obecnie stanowi oddzielną miejscowość. Jeszcze przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę, w latach 1910-1914 w Kościelisku wybudowano kościół. W 20-leciu międzywojennym Kościelisko było miejscem, gdzie swoją placówkę posiadała Straż Graniczna. Natomiast po II wojnie światowej zostały tu utworzone klasztory – sióstr adoratorek i kanoników laterańskich. Przybywało również miejsc, które oferowały noclegi.

Co do nazwy miejscowości nie ma do końca pewności skąd pochodzi. Niektórzy badacze podają, że Kościelisko oznacza miejsce, gdzie znajduje się kościół. Inni natomiast sugerują, że nazwa miejscowości pochodzi od nazwy doliny, która znajduje się w pobliżu – Dolina Kościeliska. Jednak żadna z tych teorii nie jest pewna. Obecnie Kościelisko to nie tylko wieś, ale także siedziba gminy. Administracyjnie położona jest w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Geograficznie leży w Rowie Kościeliskim, na Pogórzu Gubałowskim oraz w Dolinie Kościeliskiej. Miejscowość położona jest na wysokości od 950 do 1183 m n.p.m., zamieszkuje ją około 4500 osób. Przez wioskę prowadzi droga nr 958, którą można dojechać od Zakopanego lub też od Czarnego Dunajca. Od strony południowej nie ma możliwości dojazdu autem, gdyż znajdują się tu Tatry Wysokie. Na terenie gminy działa transport zbiorowy, organizowany przez prywatnych przewoźników, obejmuje on trasy Zakopane – Kościelisko (przez Chotarz lub przez Rysulówkę), Zakopane – Dzianisz (przez Kościelisko), Zakopane – Witów Dolny (przez Kościelisko). Przez Kościelisko przejeżdżają też autobusy dalekobieżne na trasie: Bukowina Tatrzańska – Trsten (Słowacja), Katowice – Zakopane.

Kościelisko to obok Zakopanego najchętniej wybierana miejscowość wypoczynkowa na Podhalu. W skład Kościeliska wchodzi 21 dawnych osad pasterskich, które dzisiaj są nazwami osiedli. To w Kościelisku urodził się i działał Sabała – gawędziarz, pieśniarz i prawdziwy symbol góralszczyzny. Turystów, którzy decydują się na noclegi w tej części Podhala, zachwyca tutaj Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska – szlaki spacerowe zapewniające najpiękniejsze widoki na góry. Część gminy objęta jest ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kościelisko leży w powiecie tatrzańskim, ok. 5,5 km od Zakopanego.

Miejsca w Kościelisku warte zobaczenia

Kościelisko choć jest niezbyt wielką miejscowością, to odwiedzającym oferuje wiele różnorakich atrakcji. Poza wspaniałą przyrodą znajdują się tu także zabytki, które warto zwiedzić. Na pewno warto zajrzeć do kościoła pw. św. Kazimierza Królewicza. Starania o budowę świątyni tutejsi górale zaczęli już w roku 1836, niestety zanim udało się pokonać wszystkie przeciwności i załatwić wszelkie formalności upłynęło ponad 70 lat. Kościół został wybudowany dopiero w latach 1910-1915 w oparciu o projekt inż. Eugeniusza Wesołowskiego (był on uczniem Witkiewicza). Kościół to budynek w stylu zakopiańskim, na planie krzyża, z dwoma kaplicami, prezbiterium, chórem, dwoma zakrystiami, wieżą oraz sygnaturką. Witraże, które znajdują się w kościele wykonane zostały w pracowni Żeleńskich w Krakowie, na podstawie projektów Stefana Matejko (bratanka słynnego malarza). Poza tym w kościele znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Adama Hyła oraz obraz Chrystusa w pasiaku – autorstwa nieznanego malarza, który zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Obraz zdołał jednak ukryć, a po wojnie ks. Adam Ziemba, także więzień obozu, umieścił go w kościele w Kościelisku. Kościół mieści się przy ul. Nędzy-Kubińca 150. Kolejnym wartym obejrzenia budynkiem jest kaplica pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Jest ona zlokalizowana na polanie Prędówka. Wybudowana została w roku 1909 (a więc wcześniej niż kościół) przez małżeństwo Andrzeja i Agnieszkę Prędowskich. Tu odbywały się msze, dopóki nie wybudowany został kościół. Kapliczka jest nieduża, ale prezentuje się pięknie. Elewacja kamienna, dach z gontu, wykończona drewnem i pięknymi, typowo góralskimi zdobieniami. Jest to miejsce urokliwe z niezapomnianym widokiem na góry.

Warta zobaczenia jest także kapliczka zbójnicka, która położona jest przy wejściu na polanę Stare Kościeliska przy szlaku zielonym. Ufundowali ją górnicy i hutnicy pracujący przy okolicznych rudach żelaza. Legenda głosi jednak, że kapliczka powstała jako wotum dziękczynne zbójników.

Dom Ludowy – jego budowę rozpoczęto na początku lat 30. ubiegłego wieku i już w roku 1939 odbył się tu Zjazd Podhalan. Wojnę budynek przetrwał, dodatkowo po wojnie został wyremontowany. Od roku 1997 działa w nim ośrodek kultury, a także jest siedzibą lokalnego zespołu Polaniorze oraz koła Zowaterniki, gdzie dzieci mogą się uczyć gwary, góralskiego rzemiosła oraz gry na skrzypcach. Dom Ludowy zlokalizowany jest przy ulicy Nędzy-Kubińca 229.

Także przy ulicy Nędzy-Kubińca, pod numerem 103 mieści się dom wczasowy, który powstał w latach 1898-1902. Jest to budynek zabytkowy i unikatowy pod względem architektonicznym. Autorem projektu jest Wandalin Beringer. Mieściło się tu sanatorium dla osób z chorobami płuc. Poza pokojami dla kuracjuszy (usytuowanych tylko od strony południowej, a więc tej bardziej nasłonecznionej) znajdowała się tu także poczekalnia, sala operacyjna, laboratorium, apteka, szatnia, biura, mieszkania dla pracowników. W budynku mieściła się także sala teatralna, fortepianowa oraz biblioteka z czytelnią. Pomysłodawcami i właścicielami sanatorium byli Kazimierz i Bronisława Dłuscy. Obydwoje byli lekarzami, a także społecznikami i działaczami patriotycznymi. Bronisława to także siostra Marii Skłodowskiej-Curie. Noblistka, co warto wspomnieć wsparła budowę sanatorium. W roku 1928 budynek został nabyty przez Ministerstwo Spraw Wojskowych i powstał tu Wojskowy Dom Wypoczynkowy. W roku 1929 sanatorium otrzymało imię Józefa Piłsudskiego. Obecnie budynek wchodzi w skład ośrodka wypoczynkowego Rewita Kościelisko. Obok budynku sanatorium w roku 1902 została wybudowana willa nazywana Dyrektorówką lub Modrzewiowym Dworkiem (z racji budulca, z którego powstała). Jej projektantem był Stanisław Witkiewicz i doskonale wpisał bryłę dość okazałego budynku, w otaczającą go przyrodę. W budynku gościły wybitne osoboistości, m.in.: marszałek Piłsudski, marszałek Rydz-Śmigły, prezydent Mościcki (z tego względu czasami też willę nazywano dworkiem Prezydenckim), a także siostra właścicielki czyli wspomniana już wcześniej Maria Skłodowska-Curie.

W Kościelisku oraz na pobliskich polanach jest także sporo zabytkowych szałasów pasterskich, budynków gospodarczych, bacówek, zagród pochodzących z początku XX wieku.

Kościelisko z racji swojej lokalizacji jest nazywane Bramą do Tatr Zachodnich. To właśnie według wielu osób, w tym rejonie Tatr znajdziemy najpiękniejsze tatrzańskie doliny, które koniecznie warto odwiedzić.

Dolina Chochołowska – to największa i równocześnie najdłuższa dolina po polskiej stronie Tatr. Jej obszar wynosi trochę ponad 35 km2, a długość to około 10 km. Administracyjnie znajduje się w miejscowości Witów (gmina Kościelisko).

Dolina Kościeliska – ma długość 9 km, a rozciąga się na powierzchni 35 km2, jest bardzo atrakcyjna ze względu na występujące tam liczne wapienne formy skalne, a także wąwozy i jaskinie. Jest to najchętniej odwiedzana tatrzańska dolina. W Dolinie znajduje się także Lodowe Źródełko, przy drodze, która prowadzi do Jaskini Mroźnej. Obok źródełka znajduje się pomost, doskonale nadający się do obserwacji wody wypływającej ze źródła.

Dolina Małej Łąki – to niewielka ale urokliwa dolina. Jej długość wynosi 5,4 km, a powierzchnia to tylko 5,7 km2.

Dolina Lejowa – usytuowana jest pomiędzy Doliną Kościeliską a Chochołowską. Dolina jest bardzo kręta, jej długość to około 4,5 km.

Kościelisko dla aktywnych – szlaki piesze i nie tylko

Kościelisko to doskonałe miejsce dla osób, które lubią aktywny wypoczynek wśród pięknej, górskiej przyrody. Ciekawe opcje znajdą tu zarówno wytrawni piechurzy, jak i osoby które wolą spokojne spacery. Przez miejscowość przechodzi Droga Królewska, którą według legend uciekał przed szwedzkimi wojskami król Jan Kazimierz. Przebieg Drogi Królewskiej prowadzi ulicą Królewską, Prędówką, przez polanę o tej samej nazwie, a następnie ulicą Pitoniówką i Szeligówką można wrócić do centrum Kościeliska. Jest to spokojna i bardzo malownicza trasa.

Kolejną ciekawą opcją jest wycieczka na Gubałówkę. Trasa nie jest długa, prowadzi z Kościeliska, ze skrzyżowania ul. Budzówka z ulicą Królewską i prowadzi zielonym szlakiem do Butorowego Wierchu, a następnie czerwonym szlakiem na Gubałówkę (1120 m n.p.m.). Przejście tej trasy zajmuje około 1,5 godziny.

Wycieczka na Halę Stoły (1340 m n.p.m.). Hala położona jest nad Doliną Kościeliską, znajdują się na niej dawne szałasy pasterskie. Podejście jest niezbyt trudne, spokojnie poradzi sobie z tą trasą nawet dziecko. Z Hali rozciąga się z niej piękny widok m.in. na Giewont i Czerwone Wierchy.

Przez Kościelisko przebiega także szlak zielony (Kiry, Groń, Rysulówka, Prędówka, Butorowy Wierch), szlak niebieski (Gubałówka, Butorowy Wierch, Kościelisko Polana Szymoszkowa, Butorowy Wierch, Kościelisko).

Dużo osób lubi spędzać czas na wycieczkach rowerowych i Kościelisko też daje ku temu okazję. Trasy są dość wymagające, ale i bardzo malownicze. Trasa z Polany Szymoszkowej wiedzie przez Płazówki, Kościelisko, Witów i Dzianiszów. Kolejna trasa to czerwony szlak rowerowy, który prowadzi od Kir przy wejściu do Doliny Kościeliskiej, a dalej przez Witów, Siwą Polanę, Roztoki aż do Doliny Chochołowskiej. Na trasie jest zarówno nawierzchnia asfaltowa, jak i szutrowa, jest też kilka stromych podjazdów i zjazdów.

W Kościelisku znajduje się Stadnina Koni Konsul (ul. Groń 2), gdzie znajduje się szkółka jeździecka, jest możliwość lekcji indywidualnych, wyjazdów grupowych, jak również można skorzystać z jazdy konnej dla osób zaawansowanych.

Zima w Kościelisku

Kościelisko to świetne miejsce na wypoczynek także zimą. W miejscowości oraz najbliższej okolicy znajduje się kilka wyciągów oraz tras dla biegaczy narciarskich.

Chotarz-Ski Kościelisko (ul. Nędzy-Kubińca 253) idealny stok dla początkujących narciarzy i snowboardzistów, ma długość około 150 m, jest dośnieżany, ratrakowany i oświetlony.

Wyciąg narciarski Pod Butorowym – znajduje się na osiedlu Czajki, przy dolnej stacji Kolejki na Butorowy Wierch. Jego długość to 250 m, jest naśnieżany, oświetlony, ratrakowany, przeznaczony dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Obok stoku jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz możliwość skorzystania z usług instruktorów.

W Kościelisku znajduje się także stadion biathlonowy (ul. Groń 11). Stadion powstał w latach 60. ubiegłego wieku, a niedawno został wyremontowany i zmodernizowany. Obecnie trasy biegowe mają 8 km długości i w niektórych fragmentach przebiegają przez Tatrzański Park Narodowy. Trasy są oświetlone, a więc można z nich także korzystać po zmierzchu. Trasy mają charakter całoroczny.

Trasy biegowe na Polanie Chocierz. Zlokalizowane są przy ulicy Nędzy-Kubińca, po obu jej stronach. Jedna ma nawierzchnię asfaltową, druga żwirową. Są to trasy rekreacyjne z przepięknymi widokami.

Kościelisko to również świetne miejsce, by zimową porą zorganizować tradycyjny kulig. Można skorzystać tylko z przejazdu saniami lub też poszerzyć atrakcję o ognisko wraz z góralskim poczęstunkiem. Kulig organizuje m.in. stadnina Konsul (ul. Groń 2).

Oczywiście zimą warto wybrać się także na spacer uliczkami Kościeliska oraz na szlaki do pobliskich dolin. Zimowe krajobrazy są bardzo urzekające, a czasami można nawet zobaczyć więcej, gdy bujna roślinność nie zasłania ciekawych formacji skalnych.



Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.