Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Gubałówka

Noclegi w okolicy Gubałówki

Gubałówka

To powszechnie znane i kojarzone z Zakopanem, leżące w Paśmie Gubałowskim, położone na wysokości 1120 m. n.p. m. wzgórze, które otacza Zakopane, od jego północno- wschodniej strony. Nazwa tego wzgórza pochodzi od znajdującego się przy nim polany - Gubałówka. W dolnej części wzgórza (obejmującej tereny miasta) od wczesnych godzin porannych możemy spotkać turystów, nie bez powodu – bowiem tutaj znajdują się nie tylko regionalne stragany targowe, popularnie zwane „Pod Gubałówką”, ale Dolna Stacja Kolejki linowej, która zapewnia nam wyjazd na wzgórze, które należy do najczęściej uczęszczanych miejsc w Zakopanem. Gubałówka to miejsce, z którego szczytu doskonale widać panoramę miasta i panoramę Tatr.

Jak dotrzeć na szczyt?

Dotrzeć na to wzniesienie turyści mogą na dwa sposoby: równolegle do trasy kolejki i nartostrady (czynnej w sezonie) prowadzi pieszy czarny szlak, a przy dolnej stacji początek swój bierze niebieski szlak, trasa nie jest trudna, nie wymaga odpowiedniego przygotowania (oprócz wygodnego obuwia).

Kolejka szynowa na Gubałówkę, która łączy szczyt wzgórza z miastem została wybudowana w 1938 roku w ramach przygotowań do mistrzostw świata FIS. Wyjazd na górę trwa około 5 minut, wagoniki są przeszkolone, trasa obejmuje przejazd 300 metrów w górę, wagoniki zabierają w pojedynczy przejazd 80 osób. Szczyt wzniesienia na Gubałówce to przede wszystkim taras widokowy (wypożyczalnie leżaków), restauracja, góralskie kramy oraz w sezonie zimowym czynne pobliskie wyciągi narciarskie( wypożyczalnie nart) i rynna dla narciarzy, latem - tor zjeżdżalni grawitacyjnej. Z Gubałówki prowadzą liczne trasy spacerowe, można udać się w stronę Butorowego Wierchu, czy też dalej w stronę Kościeliska.

Informacje turystyczne

Dolna Stacja Kolejki na Gubałówkę znajduje się przy ul. Na Gubałówkę i jest czynna w godzinach 9-20 (w okresie lipiec – wrzesień godzinę dłużej). Cenny biletów są różne w zależności od sezonu, np. sezon wysoki: Wielkanoc, weekend majowy, Boże Ciało, wakacje. Można skorzystać z przejazdu w jedną stronę (N - 16 zł, U- 14 zł) lub wykupić bilet w dwie strony (góra-dół N-22 zł, U – 18 zł). Bilety darmowe przysługują dzieciom do lat 4 (nie jest pobierana opłata za przewóz wózka), bilety ulgowe przysługują młodzieży uczącej się lub studiującej, osobom p 65 roku życia. W przypadku przejazdu grupy szkolnej powyżej 10 osób cena przejazdu dla opiekuna wynosi 2 zł (1 opiekun na 10 osób). Opłaty dodatkowe są pobierane za przewóz psa, roweru, duży bagaż. Członkowie PTTK mają zniżki. W sezonie zimowym można liczyć na promocje w ramach wspólnych przejazdów (łączonych ofert z pobliskimi wyciągami).

Strona internetowa Gubałówki: www.pkl.pl

Polecane obiekty w okolicy Gubałówki