Kościelisko

Tatry to jeden z najbardziej turystycznych regionów Polski. Najwyższe góry naszego kraju przez cały rok przyciągają licznych miłośników turystyki wysokogórskiej, przyrody oraz wspinaczki, a w sezonie zimowych dodatkowo stają się mekką miłośników "białego szaleństwa". Wśród licznych wsi leżących u podnóża Tatr szczególną sławą cieszy się Kościelisko, jedna z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych góralskich osad.

Lokalizacja i historia miejscowości

Kościelisko jest położone w powiecie tatrzańskim, zaledwie kilka kilometrów na zachód od Zakopanego. Topograficznie wieś rozciąga się na stokach Pogórza Gubałowskiego oraz w tzw. Rowie Kościeliskim, do którego w przysiółku Kiry uchodzi Dolina Kościeliska. Miejscowość składa się z ponad dwudziestu przysiółków, będących dawnymi osadami pasterskimi, pojawiającymi się w źródłach już w XVII w. Osady te były nazywane przez miejscowych "polanami", stąd też wzięła się pierwsza nazwa Kościeliska - Polany. Wieś w mniej więcej obecnym kształcie wykształciła się pod koniec lat 60. XIX wieku, kiedy to w wyborach rad gminnych wybrano osobną radę dla Kościeliska; wcześniej miejscowe przysiółki wchodziły w skład jednej miejscowości z Zakopanem. W drugiej połowie wieku zaczęła także dominować nazwa "Kościelisko"; spotykano również wersję w liczbie mnogiej ("Kościeliska"). XIX wiek to również lata działalności słynnego Sabały - pochodzącego z Kościeliska ludowego gawędziarza, muzykanta i przewodnika.

Turyści w Kościelisku

Aktywność turystyczna w Kościelisku rozpoczęła się w okolicach przełomu wieków XIX i XX, co miało związek z otwarciem w 1902 r. przez Kazimierza i Bronisławę Dłuskich nowoczesnego sanatorium dla chorych na gruźlicę. Budynek sanatorium można podziwiać po dziś dzień - podobnie jak willę państwa Dłuskich, zwaną Willą Modrzewiową lub Prezydencką, gdyż zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym jak i latach powojennych korzystało z niej kilku polskich prezydentów. Druga połowa XX w. to lata licznych zmian administracyjnych: najpierw, w latach 70' Kościelisko stworzyło jedną gminę z Witowem, Dzianiszem i Chochołowem, następnie weszło w skład Gminy Tatrzańskiej, by w 1994 r. reaktywować wraz z Dzianiszem i Witowem gminę Kościelisko. Obecnie Kościelisko jest jedną z najpopularniejszych wśród turystów wsi Podhala, co jest zasługą zarówno doskonałego położenia w pobliżu Tatr i Zakopanego, pięknych widoków, jak i prawdziwie góralskiej atmosfery. Warto wspomnieć, że z Kościeliska pochodził słynny pisarz Stanisław Nędza-Kubiniec, a także muzyk Sebastian Karpiel-Bułecka.

Zabytki Kościeliska

Spośród zabytkowych budowli Kościeliska najwięcej uwagi przyciąga niewątpliwie kościół pw. św. Kazimierza, pochodzący z początku XX w. Drewniana konstrukcja stanowi wspaniały przykład klasycznej podhalańskiej architektury; zarówno detale zewnętrzne, jak i wyposażenie - szczególnie ołtarze - noszą wyraźne cechy stylu zakopiańskiego. Kościół został poświęcony w 1916 r., a wybór patrona zawdzięcza osobie budowniczego - zakopiańskiego proboszcza ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Styl zakopiański łatwo dostrzec również w większości miejscowych domów, m. in. wspomnianej Willi Modrzewiowej. Z atrakcji turystycznych warto wspomnieć również kolej linową na Butorowy Wierch z trasą narciarską długości ponad 1. 5 km, wypożyczalnią sprzętu i bazą gastronomiczną. Sama miejscowość posiada rozbudowaną bazę noclegową oraz gastronomiczną oraz kilka dobrze zaopatrzonych sklepów.

Infrastruktura turystyczna

W Kościelisku bez problemu znajdziemy nocleg na prywatnej kwaterze, wynajmiemy góralski domek czy przenocujemy w pensjonacie - warunkiem jest tylko rezerwacja z kilkutygodniowym (a w sezonie nawet kilkumiesięcznym) wyprzedzeniem. Zarówno w samej wsi, jak i u wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach, znajdziemy restauracje i bary serwujące specjały góralskiej kuchni oraz organizujące wieczorne zabawy taneczne, do których przygrywają miejscowe zespoły muzyczne. W Kościelisku można również znaleźć wiele ofert spędzenia Bożego Narodzenia czy Sylwestra oraz organizacji imprez firmowych czy wyjazdów intergacyjnych z atrakcjami takimi, jak tradycyjny góralski kulig, ognisko z widokiem na Giewont czy koncerty muzyki ludowej.

Naturalne atrakcje Kościeliska

Jednak największą atrakcją turystyczną Kościeliska jest dolina - jedna z największych w polskich Tatrach - biorąca nazwę od miejscowości. Dolina Kościeliska ma ok. 9 km długości od ujścia do Doliny Czarnego Dunajca na terenie przysiółku Kiry aż do podnóża głównej grani Tatr, u stóp Czerwonych Wierchów. Dolina stanowi cel wycieczek wielu turystów, a dla sporej grupy bardziej zaawansowanych taterników jest pierwszym etapem wędrówki po bardziej ambitnych i wyższych szlakach. Dzięki dobremu położeniu geologicznemu i bogactwu złóż surowców naturalnych, Dolina Kościeliska już w XV w. była eksploatowana przez górników, którzy wydobywali tu miedź, antymon i srebro, a w późniejszym okresie także rudy żelaza. W Starych Kościeliskach - obecnie jest to jedna z polan w dolinie - postawiono hutę żelaza i kuźnię, a także osadę robotników z karczmą i kościółkiem, od którego nazwę wzięła osada, a następnie wieś Kościelisko. Pamiątkę tych czasów stanowi kapliczka wybudowana przez górników, obecnie nazywana "Kapliczką Zbójnicką". Przez Dolinę Kościeliską prowadziła także trasa kupiecka na Słowację, a sama dolina była częstym miejscem ataków zbójników. Aktywność zbójników zachowałą się w takich nazwach formacji skalnych, jak m. in. "Zbójnicka Turnia" czy "Zbójnickie Okna". Od końcówki XVIII w. dolina zaczęła przyciągać liczne rzesze turystów, wśród których znajdowali się liczni artyści - m. in. Seweryn Goszczyński, Walery Eljasz-Radzikowski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Stefan Żeromski. W XIX w. w leśniczówce na Starych Kościeliskach utworzono pierwsze schronisko turystyczne; kolejne urządzono w początkach XX w. w dawnym szałasie pasterskim na Hali Pysznej, a po jego zniszczeniu w trakcie II wojny światowej w 1947 r. wybudowano obecne schronisko PTTK na Hali Ornak im. prof. Walerego Goetla. Schronisko posiada 49 miejsc noclegowych, a także dobrze wyposażony bufet i jadalnię. Sama dolina posiada bardzo ciekawą strukturę. Zwęża się w trzech punktach zwanych Bramami: Kantaka, Kraszewskiego i Raptawicką. Poza tym znajdują się w niej piękne polany: Stare Kościeliska, Wyżnia Kira Miętusia, Pisana, Cudakowa i Stara - stanowiące idealne miejsce na odpoczynek i piknik. Z doliny, jak wspomniano, odchodzą liczne szlaki turystyczne: blisko wylotu odchodzi szlak czerwony na pasmo Czerwonych Wierchów (Ciemniak, Małołączniak, Krzesanica), pod koniec doliny zielony na Ciemniak przez Chudą Przełączkę, a z Hali Ornak żółty przez Iwaniacką Przełęcz do Doliny Chochołowskiej. Ponadto Dolina Kościeliska kryje wiele atrakcji, do których można dojść wychodzącymi z niej krótkimi szlakami. Znajdziemy tu m. in. jaskinie - Mroźną, Mylną, Obłazkową i Raptawicką, niezwykle interesujący Wąwóz Kraków z jaskinią Smoczą Jamą, malowniczą Halę Stoły a także niezwykle urokliwy Smreczyński Staw.

Jak widać, zdecydowanie warto odwiedzić Kościelisko - zarówno latem, zimą jak i w mniej "gorących" turystycznie okresach roku. Spacer Doliną Kościeliską lub wędrówka na Czerwone Wierchy, następnie pożywny góralski obiad z kwaśnicą, zakąszony oscypkiem, a wieczorem grzaniec lub antałek i góralskie tańce - czy nie brzmi to jak fantastyczny pomysł na weekend lub wakacje? Kościelisko to miejsce łączące uroki Podhala ze spokojem, którego trudno doświadczyć w gwarnym i tłumnym Zakopanem czy Bukowinie, a miejscowe atrakcje i cisza przyciągają rzesze turystów - zarówno młodzieży, studentów, wyczynowych turystów, rodziny z dziećmi jak i emerytów, szukających możliwości obcowania z dziką tatrzańską przyrodą i góralską kulturą w najoryginalniejszym wydaniu.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Kościelisku.

Mapa

Aktualności

-
Chotarz
Kościelisko, Chotarz

Już 17 grudnia odbędzie się otwarcie sezonu zimowego w Kościelisku. Tego dnia będą miały miejsce zawody o Puchar Kościeliska. Są one zaliczane do zawodów Pucharu Polski PZN Amatorów w Biegach Narciarskich. Start techniką klasyczną planowany jest na godz. 12.00. Impreza odbędzie się na trasach biegowych na Chotarzu.

Wstęp wolny

www.gminakoscielisko.pl/pl/event/koscielisko/zawody/1757/puchar-koscieliska-otwarcie-sezonu-zimowego-2017-18

Miejski Ośrodek Kultury
Nowy Targ, al. Tysiąclecia 37

Nowy Targ znajduje się zaledwie 37 km od Kościeliska. Warto do niego zajrzeć 3 grudnia. Wtedy w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się ciekawy koncert. Na scenie wystąpi Stare Dobre Małżeństwo. Grupa zaprezentuje cały przekrój swojego repertuaru – od piosenek najstarszych po premierowe, które ukażą się na nowej płycie.

Wstęp: 50 zł

sdm-myszkowski.com/cpt_shows/nowy-targ/

-
Dom Ludowy
Kościelisko, Chotarz 453

W Kościelisku jak co roku będzie miał miejsce konkurs nalewek. Odbędzie się w ramach tradycyjnego już cyklu „Smaki Babiego Lata”. Oprócz nagród dla uczestników konkursu przewidziana jest także dobra zabawa dla wszystkich gości. Nalewki będą oceniane pod względem koloru, bukietu aromatu, klarowności, oryginalności czy harmonii cukru, kwasowości, smaku i aromatu. Ocenie zostaną poddane nalewki ziołowe i owocowe.

Wstęp wolny

www.gminakoscielisko.pl/pl/event/koscielisko/festyn/1777/smaki-babiego-lata-konkurs-nalewek

prognoza pogody

dzisiaj
7 ℃
min. 1 ℃
maks. 8 ℃
opady 8.98 mm
słabe opady śniegu
jutro
-2 ℃
min. -7 ℃
maks. -1 ℃
brak opadów
śnieg
pojutrze
-7 ℃
min. -11 ℃
maks. -1 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
2017-12-15
4 ℃
min. 2 ℃
maks. 4 ℃
opady 10.02 mm
umiarkowane opady deszczu
noclegi w Kościelisku

noclegi w Kościelisku

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!