Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem

Jednym z niebywałych talentów był Karol Szymanowski, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, a z pewnością jeden z większych artystów europejskich w pierwszej połowie XIX wieku. Urodzony na Ukrainie Szymanowski wyróżniał się niekonwencjonalnym podejściem i innowacyjnością, w czasach przeobrażeń i płynących nowych tendencji artystycznych. Po okresie dojrzewania artystycznego skierował się w stronę ludowości, narodowości, a jego dzieła przepełnione były motywami folkloru. W celu upamiętnienia tej postaci, w jednej z góralskich przy ul. Kasprusie w Zakopanem, gdzie osiedlił się pod koniec życia powstało muzeum, prezentujące jego sylwetkę, biografię, twórczość i osiągnięcia.

Atma znaczy dusza

Pierwsze pomysły stworzenia miejsca poświęconemu Szymanowskiego wysnuł inny polski kompozytor – Michał Kondracki, a po zakończeniu II wojny światowej pomysłowi przyklasnęła siostrzenica Karola – Krystyna Dąbrowska. Jednak dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku cenieni krytycy muzyczni utworzyli towarzystwo, którego celem było zagospodarowanie Willi Atmy. Warto wspomnieć, iż w pierwotnym założeniu budynek miał służyć jako ośrodek wypoczynkowy, a sama jego nazwa z gwary oznacza „duszę”.

Willa została zaprojektowana w stylu zakopiańskim, popularyzowanym przez Stanisława Witkiewicza. W 1974 roku „Atma” została przekazana na ręce Muzeum Narodowego w Krakowie i już dwa lata później dzięki eksponatom dostarczonym przez Dąbrowską udostępniono wystawy przedstawiające sylwetkę kompozytora, a także jego związek z Tatrami i Podhalem. Wystawy przedstawiają podstawowe informacje z biogramu artysty, a także jego zamiłowanie najwyższymi polskimi górami. Wśród cennych eksponatów znajdują się osobiste pamiątki, a także wierna rekonstrukcja gabinetu, w którym Szymanowski tworzył swoje dzieła. Ostatnimi czasy muzeum przeszło gruntowną rewitalizację, wzbogacając się w nowoczesny sprzęt multimedialny, chcąc zaciekawić współczesnego gościa niebanalnym przekazem treści.

Zaplanuj wizytę

Zwiedzanie możliwe jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00. Cena biletu normalnego wynosi 9 zł, natomiast ulgowego – 5 zł. Istnieje możliwość zakupienia wstępu rodzinnego, a uczniom i studentom przysługuje zniżka, gdyż koszt biletu wynosi symboliczną złotówkę. Dzieci do lat siedmiu wchodzą za darmo, natomiast w niedziele możliwe jest bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem