Aktywne kryteria wyszukiwania
Kraków

Noclegi Kraków

O Krakowie

Kraków (Stołeczne Królewskie Miasto Kraków), to miasto na prawach powiatu, stolica województwa małopolskiego, położone w południowej Polsce, nad Wisłą. Geograficznie znajduje się na styku kilku krain: Bramy Krakowskiej, Kotliny Sandomierskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Obecnie zajmuje powierzchnię 327 km2, a zamieszkuje go ponad 800 tysięcy osób, co czyni go drugim co do wielkości miastem w Polsce. Historia Krakowa sięga tak głęboko, że trudno ustalić datę jego powstania. Na pewno z z VII wieku pochodzą Kopce Krakusa i Wandy. Natomiast pierwsze wzmianki w źródłach historycznych dotyczą bogatego grodu nad Wisłą, pochodzą z X w. Prawa miejskiej Kraków uzyskał najprawdopodobniej jeszcze przed rokiem 1228 , choć oficjalne podaje się jako datę lokacji miasta rok 1257, co czyni go jednym z najstarszych miast w Polsce. Kraków do roku 1611 roku był siedzibą władców Polski, a do 1795 roku formalną stolicą. Kraków to przede wszystkim miasto oferujące zabytkowe budowle i budynki, liczne atrakcje turystyczne, różnego typu muzea, wydarzenia kulturalne itp. Ciekawostką, dla niektórych może być fakt, że na terenie miasta znajdują się dwa uzdrowiska: Swoszowice oraz Mateczny, gdzie wykonywane są zabiegi lecznicze oraz dostępne są wody mineralne.

Noclegi w Krakowie

Kraków jest miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, nie tylko z Polski, ale z całego świata. Niezależnie od pory roku przybywają tu osoby, podziwiające niepowtarzalny urok krakowskich uliczek, zabytków, ale także korzystających z nocnego życia miasta. Dlatego nie dziwi fakt, że Kraków oferuje szeroki wybór różnego rodzaju miejsc noclegowych. Baza noclegowa Krakowa skondensowana jest wokół centrum miasta. Propozycje zakwaterowania zlokalizowane są głównie w okolicy: Starego Miasta oraz dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz. To w pobliżu tych miejsc znajduje się najliczniejsza kumulacja zabytków. Wśród ofert dominują apartamenty położone w centrum miasta. Duży wybór noclegów znajduje się na Kleparzu – dzielnicy sąsiadującej od północy ze Starym Miastem. W dzielnicach bardziej oddalonych od centrum (Podgórze, Dębniki, Zwierzyniec, Bronowice i Prądnik Biały) jest mniej propozycji noclegowych, są one jednak w bardziej przystępnych cenach. Poza centrum prym wiodą pokoje gościnne. Nie brakuje także rozlokowanych równomiernie po całym mieście hoteli, które stanowią prawie 25% całej bazy. Ciekawą ofertą są także gwarantujące przystępne ceny hostele. Turystom, którzy chcieliby odpocząć na łonie przyrody, poleca się agroturystyki położone niedaleko miasta na terenie pięknego Zespołu Parków Krajobrazowych województwa małopolskiego. Z racji mocno turystycznego i miejskiego charakteru w Krakowie trudno będzie spotkać takie noclegi jak domki letniskowe, na terenie miasta znajduję się kilka kempingów, gdzie można rozbić namiot lub ustawić przyczepę. Wschodnia strona miasta to Nowa Huta – dzielnica kiedyś uważana za niebezpieczną, dziś oferuje wygodne miejsca noclegowe oraz wiele atrakcji, na pewno warto tu zajrzeć odwiedzając Kraków. Podróżujący służbowo przez Kraków mogą skorzystać z kwater prywatnych ulokowanych na obrzeżach miasta, a także poza jego granicami w pobliżu najważniejszych tras komunikacyjnych: południowej autostrady A4 i drogi krajowej E7 biegnącej z północy na południe Polski. Dzięki temu oszczędzą czas i przynajmniej częściowo ominą korki.

Dojazd do Krakowa

Dojazd od Krakowa, nikomu nie powinien sprawić trudności. Własnym samochodem można wygodnie dojechać z każdej strony Polski korzystając z autostrady A4 i A1. Jedynee co warto przemyśleć wcześniej, to miejsce parkowanie. Parkingi w centrum miasta są drogie, a nierzadko trudno na nich znaleźć wolne miejsce. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być parkowanie poza centrum i dojazd do wybranych atrakcji komunikacją miejską, którą tworzą linie autobusowe i tramwajowe i która działa bardzo sprawnie. Osoby niezmotoryzowane mogą dostać się do Krakowa pociągiem lub autobusem. Dworzec Kolejowy Kraków Główny oraz Małopolski Dworzec Autobusowy (MDA) zlokalizowane są w centrum miasta tuż przy Galerii Krakowskiej. Dojście do nich jest łatwe (widny, schody, schody ruchome) także dla osób niepełnosprawnych. Zarówno dworzec kolejowy, jak i autobusowy obsługuje połączenia krajowe oraz międzynarodowe. Innym sposobem na dotarcie do Krakowa jest lot samolotem. Lotnisko Kraków-Balice, mieści się około 11 km od centrum miasta, do którego można dojechać wynajętym autem, taksówką, komunikacją miejską lub pociągiem. Drugim lotniskiem, z którego także korzystają turyści chcący odwiedzić Kraków jest lotnisko w Pyrzowicach (Katowice).

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Każdy, kto planuje przyjazd do Krakowa, z pewnością zastanawia się, które miejsca w tym królewskim mieście są szczególnie warte uwagi i których nie można pominąć podczas wizyty. Oto nasza propozycja 5 najważniejszych krakowskich zabytków.

  • Zdecydowanie najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Krakowa jest Zamek Królewski na Wawelu. Historia zamku sięga XI wieku, a przez wieki był wielokrotnie przebudowywany, rozbudowywany i odnawiany w nowych stylach architektonicznych, zmieniając wciąż swój wygląd i wyposażenie. Obecnie na Wawelu znajduje się muzeum, które oferuje zwiedzanie komnat i apartamentów królewskich, skarbca koronnego, zbrojowni, ogrodów królewskich, bardzo ciekawe są także wystawy czasowe, o różnej tematyce. Poza zamkiem na Wzgórzu Wawelskim znajdują się zabytkowa bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława, w której kryptach znajdują się Groby Królewskie. Warto także wejść na Wieżę Zygmuntowską, by dotknąć serca najsłynniejszego polskiego dzwonu – Dzwonu Zygmunta.
  • Rynek Główny – to kolejny punkt obowiązkowy na liście miejsc do odwiedzenia w Krakowie. Jest jednym z największych rynków miejskich w Europie. Jego powierzchnia wynosi 4 ha (jest to kwadrat o długości boku 200 m). Został wytyczony w tym samy roku, w którym nastąpiła lokacja miasta czyli 1257 i od tego czasu stanowi serce Krakowa, otoczone zabytkowymi, uroczymi kamieniczkami. Na Rynku znajduje się wiele obiektów, które także stanowią nie lada gratkę dla turystów.
  • Sukiennice – to zabytkowy, handlowy budynek znajdujący się niemalże na środku Krakowskiego Rynku. Początkowo w tym miejscu znajdowały się drewniane kramy sukienne, które w połowie XIV wieku zastąpiły gotycki, murowany budynek. Spłonął on w roku 1555, odbudowano go zmieniając stylistkę budynku, a w XIX wieku dokonano przebudowy i w tej formie sukiennice dotrwały do dnia dzisiejszego. Na parterze mieszczą się w nich obecnie dwa rzędy kramów (z biżuterią, pamiątkami, rękodziełami), na piętrze zaś Galeria Polskiego Malarstwa.
  • Podziemia Rynku – to wyjątkowe muzeum, które znajduje się pod wschodnią częścią płyty Rynku. Zostało otworzone w roku 2010 i od tego czasu cieszy się ogromnym uznaniem wśród turystów, którzy w podziemnym muzeum mogą zapoznać się z dawnym życiem oraz wyglądem Krakowa. Zobaczyć można tu domy i zagrody dawnego Krakowa, a nawet fragmenty dróg. Równocześnie muzeum oferuje dużo multimedialnych ekspozycji, filmów i doskonałe hologramy.
  • Kościół Mariacki (Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny)– znajduje się w północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego. Jest to budynek gotycki, z charakterystycznymi, górującymi nad Rynkiem dwoma wieżami. To właśnie z wyższej wieży zwanej Hejnalicą, grany jest co godzinę krakowski hejnał. W niższej wieży znajduje się dzwonnica kościelna. Najbardziej znanym elementem Kościoła Mariackiego jest oczywiście ołtarz główny, który został wykonany przez Wita Stwosza – dzieło powstało w w latach 1477-1489 jest największym gotyckim ołtarzem w Europie.

Co robić w Krakowie?

Kraków, to miasto oferujący wiele, bardzo różnorodnych atrakcji. Dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy 10 najciekawszych, naszym zdaniem, miejsc, gdzie można ciekawie spędzić czas.

  • Kazimierz – to dawne żydowskie miasteczko, sąsiadujące z Krakowem, a obecnie jedna z jego dzielnic, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. Miasteczko powstało w XIV wieku i od tego czasu rozwijało się systematycznie. Współcześnie Kazimierz to dzielnica tętniąca życiem, obfitująca w liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, którą wypełnia duch krakowskiej bohemy i która oferuje liczne restauracje, bary, puby i kawiarnie. Kazimierz słynie z niepowtarzalnego charakteru i wyjątkowej atmosfery.
  • Ogród Zoologiczny – punkt obowiązkowy, jeśli do Krakowa przyjechaliśmy z dziećmi. Czeka tu na zwiedzających ponad 1400 zwierząt (około 270 gatunków). Z pewnością każde dziecko będzie zachwycone, gdy na żywo zobaczy żyrafy, hipopotamy, pingwiny, foki, pandy, pantery, tygrysy, wilki, szympansy, antylopy, lemury, słonie. W Zoo znajduje się także: nocny pawilon, który zamieszkują zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, egzotarium z egzotycznymi rybami, gadami i płaczami, a także minizoo, gdzie można karmić kozy karłowate, króliczki miniaturki, świnki morskie, osiołki, lamy, żółwie, perliczki. Ogród mieści się przy ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14, na terenie Lasu Wolskiego (zachodnia część miasta), możliwy jest dojazd autem (są dwa parkingi płatne w pobliżu Zoo) lub autobusem miejskim o numerze 134.
  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – doskonałe miejsce na wypoczynek wśród wyjątkowych roślin. Ogród został założony w roku 1783 i jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Został wpisany do rejestru zabytków. Dziś obejmuje obszar o powierzchni niemal 10 ha, na jego terenie można podziwiać drzewa, krzewy, rośliny jednoroczne, byliny, sagowce, rośliny mięsożerne, bardzo bogatą kolekcję storczyków, a także rośliny użytkowe z różnych stron świata. Ogród znajduje się w centrum miasta, niedaleko od Ronda Mogilskiego, przy ul. Kopernika 27. Praktycznie z każdego miejsca w Krakowie, można tu dojechać komunikacją miejską.
  • Lunapark Kraków. Wesołe Miasteczko to miejsce, którego odwiedzenie ucieszy wszystkich spragnionych emocji (zarówno dzieci, jak i dorosłych). Miasteczko zlokalizowane jest przy dawnym Hotelu Forum, na prawym brzegu Wisły, pomiędzy ul. Marii Konopnickiej, a Bulwarem Wołyńskim. Już z daleka widać 50-metrowe koło widokowe, a to nie jedyna atrakcja. Na fanów adrenaliny czeka tu: rollercoaster, Booster, dla osób ze słabszymi nerwami właściwszymi atrakcjami będą: Dino Park, autka, karuzele, kolejka, liczne automaty, strzelnica itp.
  • Muzeum Lotnictwa Polskiego. Trzeba pamiętać, że Kraków to jednak przede wszystkim miasto, mocno osadzone w historii, i tej dawnej i tej nowszej. Słynie z licznych muzeów, wśród nich znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego, którego odwiedzenie niezależnie od zainteresowań i wieku sprawi każdemu radość. Muzeum ma wystawy stałe plenerowe (Aleja Migów, Agrolotnictwo), wystawy stałe w salach (Skrzydła Wielkiej Wojny, Skrzyła i Ludzie XX wieku, Magazyn Historii, Metamuzeum, Silnikownia, Archeologia Lotnictwa) oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje także wydarzenia edukacyjna, odczyty, wykłady, pokazy filmów, spotkania z ciekawymi ludźmi, związanymi z lotnictwem. Muzeum zlokalizowane jest przy al. Jana Pawła II 39. Dojazd jest łatwy, zarówno własny autem (przy Muzeum znajduje się bezpłatny parking), jak i komunikacją miejską (autobusem lub tramwajem).
  • Muzeum Inżynierii Miejskiej – kolejne punkt obowiązkowy dla turystów odwiedzających Kraków. Muzeum znajduje się na Kazimierzu, a dokładnie przy ul. Św. Wawrzyńca 15. Poza wystawą stałą „Miasto. Technoczułość”, gdzie można obejrzeć ponad 600 wyjątkowych eksponatów techniki, muzeum oferuje także Zajezdnię Tramwajowa (unikat w skali Europy), Strefę Kloców, Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema (Al. Pokoju 68), Hangar na Czyżynach (os. 2 Pułku Lotniczego 26A).
  • Żywe Muzeum Obwarzanka (ul. I. Paderewskiego 4) – czyli możliwość zapoznanie się z historią tradycyjnego krakowskiego wypieku, podczas warsztatów, na których każdy uczestnik przygotuje i upiecze swój własny, pamiątkowy obwarzanek. W warsztatach mogą wziąć udział i duzi i mali, a każdy na pewno miło spędzi czas.
  • Krakowskie Kopce – na terenie Krakowa, znajduje się aż 5 kopców, co sprawia, że jest on polskim rekordzistą pod tym względem. Dwa najstarsze kopce to Kopiec Krakusa (znajduje się w dzielnicy Pogórze, przy ulicy Maryewskiego) i Kopiec Wandy (Nowa Huta, ul. Ujastek Mogilskich), największym kopcem (nie tylko w Krakowie ale i w całej Polsce) jest Kopiec Piłsudskiego (położony na terenie Lasu Wolskiego, na szczycie Sowińca), najbardziej popularny to Kopiec Kościuszki (al. Waszyngtona 1), a najmłodszy i zarazem najmniejszy to Kopiec Jana Pawła II (na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców u. ks. S. Pawlickiego).
  • Zakrzówek, czyli sztuczny zbiornik wodny, powstały po zalaniu starego kamieniołomu, to idealne miejsce na wypoczynek nad wodą w gorące dni. W 2023 otworzono kąpielisko, które jest czynne sezonowo. Jest tu basen o głębokości do 40 cm – idealny dla dzieci, oraz basen dla osób umiejących pływać – o głębokości 3,5 m. Poza tym jest to idealne miejsce dla nurków (głębokość zbiornika osiąga maksymalnie 32 m). Zakrzówek zlokalizowany jest w dzielnicy Dębniki, przy ul. Wyłom. Możliwość dojazdu autem prywatnym, a także komunikacją miejską.
  • Nowa Huta – przez wiele lat, niedoceniana dzielnica Krakowa, została zaprojektowana i wybudowana od podstaw w duchu socrealizmu. Choć długo kojarzyła się z szarymi blokowiskami, dziś na nowo odkrywamy jej piękno podziwiając Plac Centralny, jego monumentalizm i symetrię, Aleję Róż, gdzie kiedyś stał 7-tonowy pomnik Lenina, a dziś można miło pospacerować deptakiem. To również w Nowej Hucie znajduje się kościół Arka Pana - symbol Nowej Huty oraz walki o wiarę i wolność. Natomiast w budynku danego Kina Światowid obecnie znajduje się Muzeum PRL-u z licznymi ciekawymi wystawami i wydarzeniami.

Oczywiście powyżej wymienione atrakcje to tylko pewien wycinek tego co oferuje Kraków. Pewne jest natomiast, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od swoich upodobań i gustów.

Co warto spróbować w Krakowie?

Kraków, słynie nie tylko ze wspaniałych zabytków i niezwykłej atmosfery, ale także z pysznej kuchni. Jest tu moc restauracji, barów, knajpek, kawiarni, cukierni, a także oczywiście bardzo popularnych ostatnio food tracków. Zacznijmy od najsmaczniejszych lodów w Krakowie. Każdy wielbiciel tego zimnego deseru wie, że są one sprzedawane na ul. Starowiślnej 83. Lodziarnia działa od 38 lat, a lody tam wyrabiane są według tradycyjne receptury, bez żadnej chemii. Żeby skosztować tego smakołyku, trzeba być cierpliwym, bo w okresie wakacyjnym zawsze przed lokalem jest dość pokaźna kolejka. Drugim kultowym miejscem w Krakowie jest Plac Nowy na Kazimierzu i sprzedawane w tamtejszym Okrąglaku zapiekanki. Wybór zapiekane jest duży, od klasycznej po wersje z różnymi dodatkami. Cieszą się one od lat uznaniem zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów, którzy nieraz stoją w dość długiej kolejce by tylko skosztować tego smakołyku. Kolejnym miejscem, które cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób korzystających z nocnego życia Krakowa, jest Hala Targowa, a dokładnie niebieska nyska, która co wieczór parkuje tutaj, by serwować prosto z rusztu gorące kiełbaski z pieczywem oraz dodatkiem musztardy i keczupu. Danie niby niewyszukane, a jednak przygotowane z wysokiej jakości składników, ma swych stałych wielbicieli, a także wciąż przybywają nowi klienci. Na pewno będąc w Krakowie, warto skosztować i samemu ocenić. Oczywiście Kraków równie wiele ma do zaoferowanie bardziej wymagającym wielbicielom dobrej kuchni. Znajdują się tu restauracje serwujące dania z różnych zakątków świata. Zapewne każdy smakosz ma swoje ulubione miejsca, poniżej natomiast przedstawiamy kilka restauracji warte uwagi. Dużym uznaniem cieszy się otwarta niedawno, bo w 2023 roku Restauracja Aquarius, restauracja na wodzie, z widokiem na Wawel. Znajdziemy tu dania tradycyjnej kuchni polskiej w europejskim wydaniu. Pyszne dania kuchni greckie serwuje Restauracja Minoas Greek Tavern, przy ulicy Miodwej 9. Klienci chwalą nie tylko smak, ale także sposób podania oraz pokaźne porcje. Warto wspomnień, że szczególnie przed wizytą w weekend warto wcześniej zarezerwować miejsce, aby nie spotkało nas przykre rozczarowanie z powodu braku stolika. Jeśli chcemy w Krakowie zjeść dobry stek, to najlepszym miejsce będzie restauracja Salta Resto. Serwowane są tu nie tylko steki argentyńskie, ale także burgery i pastrami. Restauracja zlokalizowana jest na krakowskim Kazimierzu, Miodowa 19. W okolicach Rynku, na ulicy Szpitalnej 40 znajduje się Restauracja Szalone Widelce. Tutaj możemy skosztować dania kuchni polskiej z elementami kuchnie włoskiej. Wszystko przygotowane w oparciu o wysokiej jakości, świeże produkty, gwarantuje doskonały smak. U podnóża Zamku Królewskiego znajduje się natomiast Restauracja Pod Wawelem (ul. Św. Gertrudy 26-29), która specjalizuje się przede wszystkim w daniach kuchni galicyjskiej. Tu skosztujemy m.in. słynnej maczanki po krakowsku, pysznego bigosu staropolskiego czy innych tradycyjnych przysmaków.

Regionalne produkty

Kraków, jako historyczne miast, może pochwalić się długą listą produktów regionalnych i tradycyjnych zarejestrowanych i spełniających surowe wymagania. Znajduje się na niej m.in:

  • pyszny, chrupiący chleb prądnicki,
  • obwarzanek krakowski, którego tradycja sięga XIII (z tego roku pochodzi pierwsza wzmianka historyczna o wypieku obwarzanków),
  • paluszki krakowskie, grubsze niż te które bez problemu można kupić w każdym sklepie, posypane solą, z tradycjami tak samo długimi jak krakowski obwarzanek,
  • precel krakowski, często mylony z obwarzankiem, różni się od niego kształtem, gdyż ma w środku splot, łączący owal precla oraz tym, że jest twardszy, praktycznie nie posiada miękkiego ciasta wewnątrz,
  • kiełbasa sucha krakowska, wytwarzana z chudego mięsa, grubo rozdrobnionego, wędzona, pieczona i suszona w oparciu o tradycyjne receptury,
  • barszcz czerwony krakowski – gotowany na naturalny zakwasie buraczanym, podawany z ziemniakami, uszkami lub krokietem.

Kraków dla rodzin z dziećmi

Kraków mimo że jest miastem historycznym, gdzie wielowiekową historię czuć praktycznie na każdym kroku, nie jest miastem nudnym i niezależnie od wieku oraz upodobań każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bardzo wiele atrakcji czeka także na rodziny z dziećmi. Poniżej przedstawimy kilka najciekawszych, choć oczywiście nie jedynych.

  • Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest częścią Muzeum Inżynierii Miejskiej. Zlokalizowany przy Al. Pokoju 68 oferuje 6 ha zieleni parkowej, pośród której znajdują się urządzenia, pobudzające wyobraźnię dziecięcą – zachęcają do nauki poprzez zabawę. Dzieci mogą skorzystać z urządzeń w zakresie: optyki, magnetyzmu, akustyki, mechaniki, hydrostatyki. Jest tu także plac zabaw, naukowa siłownia oraz strefa zabaw dla młodszych dzieci.
  • Centrum Edukacji Przyrodniczej mieści się przy ul. Gronostajowej 5, prowadzone jest przez Uniwersytet Jagielloński. Można tu obejrzeć eksponaty z zakresu zoologii, geologii, antropologii, a także skamieliny. Znajdziecie tu także część astronomiczną oraz bok poświęcony ochronie przyrody.
  • Aqua Park – jeśli zmęczy was upał, znajdziecie tu nie tylko ochłodę ale też świetną zabawę. Park Wodny przy ul. Dobrego Pasterza 125 oferuje 8 zjeżdżalni, Rwącą Rzekę, Tęczową Ścieżkę, jest też możliwość skorzystania ze ścianki wspinaczkowej, wyznaczonych miejsc do uprawnia sportów wodnych – koszykówki, siatkówki, piłkę, tory do pływania. Na mniejsze dzieci czeka brodzik z Wyspą Piratów, zaś dorośli mogą się zrelaksować w saunie, jacuzzi, i korzystając z hydromasaży.
  • Pałac Krzysztofory Rynek Głowny 35 – to Muzeum, które dba by historia przemawiała do każdego – do dorosłych i do dzieci. Wystawa „Kraków od początku bez końca” przypadnie z pewnością go gustu wszystkim. Poznać tu można legendy: Pana Twardowskiego, Lajkonika, na nowo odkryć historę Królów Polski, noblistów, odkryć dzieła Wyspiańskiego i Mehoffera, a także zobaczyć jak przed wiekami żyli zwykli Krakowianie.
  • Centrum Rozrywki “House of attractions” zlokalizowany na ul. Grodzkiej 2 oferuje: kino 7D, labirynt laserowy, wirtualną rzeczywistość, taśmowy labirynt, dom do góry nogami. Pod adresem Grodzka 14 znajduje się: labirynt lustrzany, pokój nieskończoności, kolejka górką 3D, a na Grodzkiej 48 mieści się Muzeum Żywych Motyli. Atrakcja znajduje się w centrum miasta, w najbliższych okolicach Rynku, więc dotarcie do niej nie nastręcz żadnego problemu.
  • GoJump – znajduje się przy ul. Sikorki 23, i jest doskonałą atrakcja dla osób i starszych i młodszych, które lubią aktywnie spędzać czas. Są tu trampoliny, basen z gąbkami, dmuchańce, konstrukcje do wpisania. Dobra zabawa gwarantowana.
  • Krakowski Park Linowy – znajduje się przy ul. Widłakowej. Kolejna atrakcja, gdzie można się świetnie bawić w każdym wieku. Jest tu trasa tyrolkowa, trasa wysoka, średnia i mała – dziecięca.
  • Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej, to możliwość interaktywnego zwiedzenia sześciu tradycyjnych osad z różnych części świata. Jest tu wioska ghańska, peruwiańska chata, indiańskie tipi, igloo eskimoskie, mongolska jurta, papuaski dom. Wioski Świata można zwiedzać samodzielnie, z audioprzewodnikiem lub z przewodnikiem (po wcześniejszym zamówieniu). Park Edukacji zlokalizowany jest przy ul. Tynieckiej 38.

Warto wspomnieć, że w Krakowie jest wiele placów zabaw, parków, jak również sal zabaw, gdzie również można miło spędzić z dziećmi w różnym wieku.

Kraków jako baza wypadowa

Kraków poza tym, że sam oferuje bardzo wiele różnorodnych atrakcji, jest także świetnym miejscem stanowiącym bazę wypadową, do różnych ciekawych miejsce.

Wieliczka

Miasto sąsiadujące z Krakowem od południowego wschodu. Łatwo tu dojechać zarówno własnym autem, jak i komunikacją miejska (jeździ kilka autobusów z różnych części Krakowa), czy busami obsługiwanymi przez prywatne firmy. Wieliczka przede wszystkim słynie z Kopalni Soli „Wieliczka”, którą zdecydowanie warto odwiedzić, jako miejsce o niezwykle ciekawej historii, a zarazem piękne. Poza słynną kopalnią warto w Wieliczce odwiedzić Zamek Żupny, gdzie m.in. mieści się Muzeum Żup Krakowskich. Inną wartą zobaczenia atrakcją jest: Tężnia Solankowa, Klasztor Franciszkanów, Wielicki Rynek, Kościół św. Klemensa oraz drewniany kościół św. Sebastiana.

Dobczyce

Miasto zlokalizowane około 35 km na południe od Krakowa. Położone są nad Jeziorem Dobczyckim. Miasto znane jest z Zamku Królewskiego, położonego malowniczo na skalistym wzgórzu, stanowiącym punkt widokowy na Pogórze i Beskidy oraz jezioro. Zamek jest udostępniony do zwiedzania, mieści się w nim muzeum. Innym ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jest Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego, można tam obejrzeć ciekawe starodawne budynki, a także wystawy, dzięki którym poznamy życie dawnych mieszkańców tych ziem.

Kalwaria Zebrzydowska

Miasto położone 35 km od Krakowa, na południowy-zachód. Znane jest przede wszystkim z Sanktuarium i Klasztoru oo. Bernardynów, który został wpisany na listę UNESCO. Nie jest to jednak jedyna atrakcja miasta. Będąc w Kalwarii warto wybrać się na ul. Bernardyńską, aby obejrzeć zespół drewnianych budynków i kramów z przełomu XIX i XX wieku. Jeśli ktoś lubi spacery warto udać się na piesze szlaki turystyczne, których wokół Kalwarii nie brakuje.

Ojcowski Park Narodowy

Park znajduje się zaledwie 20 km od Krakowa i mimo iż jest najmniejszym parkiem w Polsce, oferuje bardzo wiele ciekawych i wartych zobaczenia miejsc. Znajdują się tu dwa zamki (Zamek w Ojcowie, Zamek Pieskowa Skała), Kaplica „Na Wodzie”, Muzeum Przyrodnicze, liczne jaskinie w tym dwie udostępnione do zwiedzania (Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka) oraz bardzo liczne, malownicze skały wapienne, z których to Park jest najbardziej znany.

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie

Park zlokalizowany jest na północny-zachód od Krakowa, tuż za jego granicą. Oferuje piękne krajobrazy, wapienne ostańce, lasy, pola, liczne źródełka, potoczki, strumyki – to wymarzone miejsce na spacery dla każdego, kto chce odpocząć od miejskiego zgiełku. Obecnie w skład Parku wchodzi 11 Dolinek (m.in. Dolina Kluczowy, Bolechowicka, Kobylańska, Będkowska, Racławki, Czernki, Szklarki, Miękini, Kamienicy).



Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.